EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 12 - Közéleti kommunikáció

A hét témája

Egyház - politika - média

Hozzászólás a cikkhez

Közéleti kommunikáció

A médiakonferencia résztvevői
Aki manapság nem fogyasztóként, hanem kritikus szemmel elemzi a különböző médiumokat – joggal aggódhat. A valós értékek közvetítésére vállalkozóknak – így az egyházaknak – egy mindinkább értéktelenedő, mondhatni „ellenérdekelt” világban kell utat találniuk a nyilvánossághoz. Hogyan tájékoztat a média? – Egyház és politika a közbeszédben címmel kétnapos konferencia zajlott március 12–13-án Budapesten, a Németajkú Református Egyházközség templomában. A tanácskozást – a Protestáns Fórummal és a Concentrum elnevezésű, burgenlandi székhelyű vallásközi szervezettel közösen – a tekintélyes Konrad Adenauer Alapítvány rendezte.

A konferencia házigazdája a Protestáns Fórum részéről Balog Zoltán református lelkész volt, aki dr. Gottfried Mireau délkelet-európai referenssel és Klaus Weigelttel, a Konrad Adenauer Alapítvány elnökével együtt vezette a megbeszélést. Bevezetőjükben elmondták, hogy a találkozó témája a közéleti kommunikáció, amely a média nélkül elképzelhetetlen a mai világban.

Elsőként dr. Bernhard Felmberg, a Berlin-brandenburgi Evangélikus Egyház főtanácsosa tartott vitaindító előadást Az egyházak mint értékközvetítők a médiában. Alapkérdések közvetítése, kölcsönös függőségek és eredmények címmel. Elmondta, hogy Istenről nem szabad faragott képet alkotni, de az egyház szolgálatát kötelességünk bemutatni a világnak. Hiteles képet kell adnunk róla, hiszen a nyilvánosság középpontjában áll, de mégis idegen az emberek többségétől. Ezért szakadnak meg a hírcsatornák az egyház és a társadalom között. Ha az emberek nem első kézből szerzik az információkat, kénytelenek mások tudósítására hagyatkozni, amely végül egy torz képhez vezethet. A médiumok látszólag a valóságról tájékoztatnak, de ezt a „valóságot” ők teremtik meg. Fel kell tennünk a kérdést, hogy igaz-e az, amit bemutatnak. Erre azért nehéz válaszolnunk, mert ha utána szeretnénk járni egy-egy hírnek, nem elégséges egyetlen médiumra hagyatkoznunk. Az egyes tömegtájékoztatási eszközök azonban nem hírelemzőként lépnek fel, hanem a témák közül válogatnak.

Az egyházakról szóló beszámolók gyakran töredékesek, és a néző hajlamos elhinni, hogy amit nem mutatnak, az nem is létezik. Az egyházi év eseményei azonban lehetőséget adnak annak bemutatására, hogy az egyház él és működik. Ehhez persze az egyházaknak professzionális sajtómunkát kellene végezniük. Hiszen aki nem ápolja a sajtóval való kapcsolatát, az ne csodálkozzon, hogy nem szólnak róla a híradások!

Második előadóként Tudjunk a szeretet nyelvén beszélni címmel Juhász Judit, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia szóvivője mondta el gondolatait. Tragikusnak látja, hogy a család válságintézményként jelenik meg a tévénézők előtt, amelyért nem érdemes áldozatot hozni, csak kitörni belőle. Az akciófilmek miatt a gyerekek nem ismerik a természetes halált.

Nagyon nehéz dolga van annak, aki újságíróként hirdeti az evangéliumot. A magyar kormány az országgyűlési választásoknál arra figyelmeztette az egyházakat, hogy ne politizáljanak. Ugyanakkor ma mégis azt kéri, hogy foglaljanak állást az Európai Unióba való belépésünk mellett – mutatott rá az egykor rádióelnöki tisztet is betöltött szóvivő.

A média negyven évig hamis képet festett az egyházról, és ez ma is így van. A közelmúltban például egy keresztény ifjúsági találkozóról úgy számoltak be, hogy ráfizetéses volt, és közlekedési káoszt okozott. Összefoglalásként Juhász Judit elmondta, hogy az embert el kell kísérni a hit küszöbéig és megmutatni neki, hogy az irgalom a legfőbb erény, illetve az életben a hit és a szeretet a legfontosabb.

Az előadásokhoz kapcsolódó hozzászólásokban megfogalmazódott, hogy a protestáns gondolkodás egyfajta dialektusokra épül, és ezért nem tud egyértelmű tanítást adni. Pedig egyértelműen kell fogalmaznunk a szekularizált világ felé, és el kell gondolkodnunk azon is, hogy a megváltott emberek közössége miért olyan szomorú társaságként jelenik meg.

Evangélikus egyházunk sajtóbizottságának elnöke, dr. Fabiny Tamás kényszerházassághoz hasonlította a média és az egyház kapcsolatát. A menyasszony panaszkodik, hogy nem szereti a jegyese, a vőlegény pedig arra hivatkozik, hogy őt csak a (média)törvény kötelezi erre a frigyre.

A másnap reggel folytatódó konferencia Fabiny Tamás áhítatával kezdődött, majd Információ és dezinformáció – a médiapiac 13 évvel az átalakulás után címmel Elek István, a Heti Válasz főszerkesztője tartott előadást. Kifejtette, hogy sajtószabadságról beszélünk, de a mai újságírók többsége még az egypártrendszerben tanulta a szakmát, a mai magyar médiapiacot pedig (amelynek 80-90%-a magánkézben van) főként nyugati baloldali erőcsoportok uralják.

Betegen, identitászavaros helyzetben találta népünket a rendszerváltás, és ezt ma is szenvedjük. A mindenkori kormánynak kötelessége lenne felügyelnie a média-környezetszennyezést is, és nemzeti, kulturális értékközvetítésre kellene vállalkoznia. Sajnálatos, hogy amíg a bulvárlapok több százezres példányszámban jelennek meg, addig az értékorientált lapokból ennek töredéke fogy. Nem titok, hogy szinte minden újságot a hirdetők tartanak el. Az ország lakosságának 75%-a a televízióból szerzi a híreket, főként a kereskedelmi adókból. Az iskolában ezért rendkívül fontos lenne médiaismereteket oktatni, hiszen a jövő nézőit fel kellene vértezni az értéktelenségekkel szemben.

Ezután dr. Oplatka András, a Neue Zürcher Zeitung munkatársa osztotta meg gondolatait. Szerinte minden információnak kereskedelmi és etikai megközelítése van. Hatalmi tényezővé válik a közvélemény, ha szélesebb néptömegek kezdenek el politizálni. A mai médiapiac telített, sok újság nem tud már most sem megélni. Nagy részüket külföldi tőkések tartják életben valamilyen okból.

Az előadásokat követő vitában elhangzott, hogy ha az állam szabályozza a médiában bemutatható értékeket, visszatérünk a tilt, tűr, támogat politikához. A 80-as évek végén nem voltak egyenlőek a sajtóorgánumok kiinduló anyagi feltételei, hiszen például a Népszabadság sajtóvagyont örökölt a párttól. Az említett okok miatt a baloldali sajtóorgánumok szívóereje nagyobb, és ezek tudják legjobban megfizetni munkatársaikat. Akik ma újságírókat képeznek, többnyire szintén baloldali elkötelezettségűek. Nem szoktuk külön említeni, de a közvélemény-kutató intézetek is a média részei, ők irányított kérdéseikkel befolyásolják az emberek véleményét.

Összegzésképpen egy szomorú kérdés fogalmazódott meg az előadó ajkán: lehet, hogy mi vagyunk az utolsó mohikánok a minőségi újságírásban?

A médiakonferencia egy zárónyilatkozat kidolgozásával fejeződött be, annak reményében, hogy az abban megfogalmazott tézisek nem maradnak pusztába kiáltott szavak.

Menyes Gyula


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
A torony
Élő víz
Fizetésképtelenség
Kezedből
Egyházunk egy-két hete
Zászló és evangélium Baracskán
Kifelé és lefelé vagy befelé és felfelé?
Ifjúsági központ a jövő egyházáért
Keresztutak
Tanuljuk a missziót
ProChrist
Ülésezett a Lutheránus Világszövetség Végrehajtó Bizottsága
Hatás-történet
Széljegyzetek egy doktori habilitációs vizsgához
Evangélikusok
Búcsú Sréter Ferencnétől
Beiskolázási körkép
Százkilenc éve, 1894. március 20-án halt meg Kossuth Lajos
Déli harangszó Ikladról
Esztus
Esztus
Eszter gyönyörűt álmodott
Részletek a Detektív című rádióműsorban elhangzott interjúból
Félúton
Prófétává lenni
e-világ
"A közlekedés erkölcsi kérdés"
Kétezerhárom március idusa
A nemzet egészsége
Keresztény szemmel
1% idődet fordítsd a Szentírás olvasására!
Mindenkor és mindenütt
Harmadik parancsolat
Mózes
Együtt a csendben - Jézussal
A hét témája
Közéleti kommunikáció
Hídverés - a médiavilág és az egyház között
evél&levél
Tisztelt Főszerkesztő Úr!
Tisztelt Horváth Miklós!
Közlemények, nyilatkozatok
A Déli Evangélikus Egyházkerület egyházkerületi bíróságának közleménye
E heti Luther-idézet
Luther idézet
Kultúrkörök
Történelmi séta Komáromban
"Tisztelet az elődöknek"
Zászkaliczky Pál böjti elmélkedései
A kő marad
A vasárnap igéje
Szemeim az Úrra néznek - az Isten Bárányára
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2003 12 Közéleti kommunikáció

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster