Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 48
- Rákóczi Ferenc elfeledett evangélikus orvosa
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
Rákóczi Ferenc elfeledett evangélikus orvosa
Szép és igaz cikket írt dr. Hafenscher Károly lapunk múlt heti számában Rákóczi hitéről. Igaz, hogy hagyományos római katolikus kegyességét nagymértékben gazdagította a francia kamalduli szerzetesek életében megtapasztalt janzenizmus. Most a fejedelem hitének és emberségének egy másik hátterére is fel szeretném hívni olvasóink figyelmét.
Rákóczi 1703-ban Selmecbányán ismerkedett meg egy német evangélikus lelkész fiával, egy 40 éves orvossal, akit dr. Jacob Langh von Langenthalnak hívtak. A fejedelem Emlékirataiban beszámolt többek között a szegedi ostrom idején elszenvedett betegségéről, amelyből Langh doktor gyógyította meg. „Ezt a lutheránus orvost jól ismertem a háború előtt is. Minthogy nagyon ügyes volt, hamarabb gyógyított meg, mint ahogy reméltük…”
Langh doktor ettől kezdve két évtizeden át követte urát a harcok, majd a bujdosás éveinek során. A hallei pietizmussal szoros kapcsolatot tartva, August Hermann Francke közvetítésével a legjobb külföldi gyógyszereket tudta beszerezni, főként Krakkóból és Danzigból. A Bercsényi és Rákóczi család több tagja is vele gyógyíttatta magát. A szabadságharc bukása után Langh elkísérte a fejedelmet Franciaországba, ahol a korabeli adatok szerint gyógyszereivel és kezelésével „XIV. Lajos életét meghosszabbította”. Végül Törökországba is elment szeretett urával. Amikor 1725-ben elhunyt, a fejedelem nemcsak koporsója díszítését, hanem annak feliratát is maga tervezte meg. Az egykori Konstantinápolyban, a mai Isztambul Boszporusz-parti „Nagy Campo” temetőjében a Rákóczi-szabadságharc emigránsainak külön helyet biztosítottak. A zárófaltól számított harmadik sír szürke márványlapján, domborított nemesi címerrel ellátva még 1986-ban is olvasható volt Rákóczi latin nyelvű felirata: „Itt nyugszik a legjelesebb és legképzettebb férfiú, a fizika és orvostudomány doktora, Langenthali Langh Jakab, aki a németországi Nürnbergben született, Rákóczi Ferenc fejedelem orvosa és udvari tanácsosa. A legjelesebb férfiú, a kémiai tudományok és a természet rejtelmeinek kutatója, az ágostai evangélikus hitvallás legbuzgóbb gyakorlója fejedelmét teljes képességével szolgálva, az általa bejárt országokban a ráutaltak érdekében is minden tőle telhetőt megtett. Miközben elhagyott hazájába igyekezett visszatérni, itt pihent el. Minden betegség tudója a maga betegségét fel nem ismerve Konstantinápolyban az 1725. év január 14. napján, élete 61. évében hunyt el”.
Langh doktor koporsójának kivitelezését Rákóczi egy neves konstantinápolyi művészre bízta. Kevesen tudják, hogy az általa e célra tervezett, barokk levélornamentikával díszített koporsó ugyanazokat a motívumokat tartalmazta, mint az a díszes márvány szarkofág, amelyben 1906 óta a kassai dómban alussza végső álmát a vezérlő fejedelem.
Dr. Fabiny Tibor
::Nyomtatható változat::
|