Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2004
- 20
- Ökumenikus összefogás a keresztény világhálóért
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Ökumenikus összefogás a keresztény világhálóért
Bemutatkozik a Magyar Keresztény Internet Egyesület
Miért is lett olyan viharos gyorsasággal sikeres az internet? Jórészt az ott megnyilvánuló lelkes, önzetlen munkának, a földrajzi távolságtól független segítségnyújtásnak, összefogásnak, az okos önkorlátozásnak köszönhetően. Ebben nyilván részük van azoknak a keresztényeknek is, akik az internet művelői között kezdettől fogva jelen vannak.
De nemcsak a kereszténység van jelen a világhálón, hanem a keresztény egyházak életében is egyre nagyobb szerepet kap az internet mint a belső kommunikáció és az evangélizáció hatékony eszköze: sok, hittel kapcsolatos anyag jelent meg a weben már abban az időben is, amikor az internet még jórészt az amerikai egyetemek hálózatát jelentette. A dolog természetéből adódik az ökumenikus és a határokon átívelő összefogás is.
Ilyen összefogás eredménye az internetes keresztény lelkigondozás, amely 1997 óta működik Magyarországon, katolikus és protestáns lelkipásztorok önkéntes munkájának köszönhetően.
Jellemző módon az első, magyar nyelven rendezett ökumenikus keresztény összejövetelt Romániában tartották 1997-ben. Magyarországon az együttműködés katalizátora Bogdányi Gábor lett, aki az evangélikus Internet Munkacsoport tagja és a 2000-ben megalakult Magyar Keresztény Internet Egyesület elnöke. Gábor a szó eredi értelmében karizmatikus egyéniség: nemcsak a műszaki, technikai, szervezési dolgokban, hanem az emberi kapcsolatteremtésben és -ápolásban, a feladatok meglátásában és végrehajtásában is képes egyensúlyt teremteni a lelkes lendület és a bölcs önmérséklet, az önállóság és a más által elindított munkába való bekapcsolódás között. Az ő kezdeményezésére rendezték meg 1998-ban az első magyar keresztény internetkonferenciát, amelyre eddig négyszer került sor. Ezeken a találkozókon a történelmi egyházak képviselői – laikusok és egyházi személyek, számítástechnikai szakemberek és a gép elé nyugdíjasként leülő amatőrök, lelkiségi mozgalmak, szerzetesrendek tagjai, hazai és határon túli protestánsok és katolikusok – vettek részt. Sokat nyertünk ezeken a konferenciákon: nemcsak információkat, hanem szakmai és lelki bátorítást, illetve testvéri kapcsolatokat is.
A második összejövetelen elhatároztuk, hogy egyesületet alapítunk. 2000-ben meg is alakult az MKIE, a Magyar Keresztény Internet Egyesület. Az informális, elektronikus és személyes kommunikáción alapuló együttműködés ilyen módon rendszerezett és formalizált szervezettel, közös projektekkel egészült ki.
A kereszteny.hu domainnevet használjuk, levelezési címeink valaki@kereszteny.hu alakúak, weblapunk pedig a http://www.kereszteny.hu címen érhető el. A weblap gyűjtőhely, kiindulópont, ahonnan rendszerbe szervezve érhetők el az egyházak, lelkiségi mozgalmak, különböző keresztény szervezetek, egyházközségek honlapjai. A webhelyről külön cikk készül, így itt csak megemlítem, hogy jelentős saját anyag is van a www.kereszteny.hu-n: a keresztény lapszemle, a magyar nyelvű bibliafordítások, illetve az épülő prédikációs adatbázis.
A kereszteny.hu domain alatt levelezési listákat is működtetünk. Ilyen például a kajatai mozgalom vagy az Ökumenikus Ifjúsági Iroda listája, illetve a keresztény lapszemléhez kapcsolódó listák is ide tartoznak.
2002-ben elkészült A templom egere című könyvecske, amely gyakorlatias, olvasmányos, de egyúttal szakmailag igényes módon ad bevezetést az internethasználatba – elsősorban lelkipásztorok számára. A könyvhöz CD-melléklet is tartozik, amelyen szabadon terjeszthető programok és dokumentumok, a történelmi egyházak webes anyagaiból készült gazdag összeállítás található. A könyv a Harmat Kiadó gondozásában jelent meg, és egy minisztériumi pályázatnak köszönhetően minden olyan evangélikus, katolikus és református lelkipásztorhoz eljutott, aki valamilyen egyházközségben szolgál.
Egyesületünk tanfolyamokat is tartott Budapesten és Győrött. Ezeken szintén a hálózat jobb, hatékonyabb használatával, a weblapkészítéssel kapcsolatos elméleti és gyakorlati tudnivalókkal ismerkedhettek meg a résztvevők.
Mára az internet hatalmas világgá vált, amelyen egymással szöges ellentétben álló jelenségek egyidejűleg jelen lehetnek. Sokak számára a világháló csupán tömegkommunikációs médium, szórakoztatóipari eszköz vagy üzleti vállalkozás. A hitüket megvalló keresztényeknek azonban az a feladatuk, hogy kovászként hozzájáruljanak ahhoz, hogy ne tűnjenek el az internet klasszikus erényei: az önzetlen együttműködés, a kreativitás, a szerény és gyakorlatias hozzáállás. Mindezeken túl pedig tanúságot kell tenniük arról, hogy bármilyen vonzó is az „információs társadalom”, az „e-közigazgatás” vagy az „intelligens régió”, értelmet, célt és üdvöt nem ezek adnak, hanem egyedül Jézus Krisztus.
Pásztor Miklós (A szerző a Magyar Keresztény Internet Egyesület alelnöke, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karának tanára.)
::Nyomtatható változat::
|