Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 43 - Oratio oecumenica

Mindenható mennyei Atyánk a mi Urunk Jézus Krisztus által! Meghatódva, alázattal köszönjük meg neked, hogy megszólítasz minket életünk sűrűjében. Megszólítasz szent igédben vasárnapról vasárnapra, de napról napra is. Igéd világosan szól hozzánk, csak az a baj, hogy értelmünket, lelkünket elhomályosította életünk káosza, a bűn, amelyben vergődünk. Bocsáss meg nekünk, hogy lelki értelemben is süketek vagyunk, és szavaidat, újjáteremtő igédet nem vesszük halálosan komolyan. Ezért alázattal könyörgünk hozzád, ne csak szólj hozzánk, mert nagyothallunk, mert süketek vagyunk, és ha még halljuk is világos és egyértelmű szavad, akkor is úgy teszünk, mintha nem értenénk, pedig mennyei egyszerűséggel szólsz hozzánk.

Ezért köszönjük neked, mennyei Atyánk, hogy nemcsak részvétlen tárgyilagossággal beszélsz hozzánk, nemcsak érvelsz, nemcsak puszta hívó szavad van, hanem Fiadban, Jézus Krisztusban kinyújtottad felénk átszögezett kezed, hogy létünk örvénylő s olykor lápos mocsarában kapaszkodónk legyen, ne kelljen belefulladnunk a bűn végzetes fertőjébe. Köszönjük felénk nyújtott kezed, és megrendült lélekkel, bűnbánattal köszönjük meg, hogy ennyire ismersz minket, engedetlen, fogyatékos hitű gyermekeidet, hogy erőtlen kezünket te magad ragadod meg.

Azt is megrendülve köszönjük meg neked, hogy nemcsak passzívan nyújtod felénk a kezed, hanem látod erőtlenségünket, és Szentlelkeddel megragadod, megtöltöd emberi lelkünket, hogy tieid maradhassunk szívünk utolsó dobbanásáig, azután pedig az örökkévalóságban. Mert bennünk oly botor a lélek, hogy képesek vagyunk lélektelen módon kirángatni a kezünket atyai kezedből. Őszinte alázattal köszönjük meg neked, hogy nem undorodsz, nem viszolyogsz tőlünk, és bűntől mocskolt lelkünkbe árasztod szentségesen tiszta Lelked.

Urunk, Istenünk, hétköznap és ünnepnap tekints reánk, lásd meg mindennapi gondjainkat. Különösen azért könyörgünk, hogy áraszd ki Szentlelkedet egész egyházunkra, hiszen riadt lélekkel látjuk hitbeli megroggyanásunkat, létszámbeli fogyásunkat. Elerőtlenedő gyülekezeteidért, hitben megfáradt testvéreinkért könyörgünk. Könyörgünk a betegekért, a munkanélküliekért, az életüket tönkretevőkért, a magányosokért, az elesettekért, a sírókért, gyászolókért, könyörgünk minden nyomorúságban szenvedőért. S kérünk, adj nekünk erőt, hogy szenvedő felebarátaink mellé álljunk minden bánatukban, segítő tettel, vigasztaló igéddel. Könyörgünk magyar hazánkért, elöljáróinkért és mindazokért, akiket ránk bíztál.

Hallgass meg minket, Urunk! Istenünk, Jézus Krisztus által, irgalmazz nekünk! Ámen.

Liturgikus sarok
Kire figyelünk?
Találkozunk?
Centenáriumi ünnepség a fasori alma materben
Fényt sugárzó Fébé
Egyedül a Szentírás!
Szlovák opera készül Luther Mártonról
Vedd és olvasd!
Mit tehet a nyáj nélküli bárány?

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2004 43 Oratio oecumenica