Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 10
- Számítógépes grafika – a GIMP
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Számítógépes grafika – a GIMP
Rovatunkban bemutatjuk a legfontosabb szoftvereket, melyeket lelkészeknek, egyházi dolgozóknak, illetve bárki másnak is ajánlunk a számítógépes munkához. Az OpenOffice.org irodai szoftvercsomag és a Mozilla Firefox internetes böngésző után most a GIMP grafikai program következik.
Hol vannak már a régi szép idők, mikor fényképeink előhívására egy egész hetet kellett várni! A korszerű digitális fényképezőgépek azonnal megmutatják a jól vagy rosszul sikerült fotókat. A fényképezőgépünk kijelzőjén való gyors áttekintés után pedig számítógépünkre tölthetjük és nagy felbontású képernyőnkön részletekbe menően nézegethetjük a képeket.
A hétköznapi felhasználó akkor szokott megakadni, ha a nézegetésen túl valamit módosítani is kellene a képeken. Pedig a digitális technika korában erre is van lehetőség: a kép fejre állítása, kontrasztjának javítása, egyes részletek kiemelése vagy egy szép keret beállítása csak néhány egérkattintás kérdése, ha az ember ért hozzá. Néhány percnyi tanulás után ugyan nem fogunk versenyezni a profi számítógépes grafikusokkal, de néhány alapvető fogást elsajátíthatunk.
Számtalan szoftver foglalkozik számítógépes grafikával, képszerkesztéssel. Hogy miért választottuk éppen a GIMP-et? Mert – hasonlóan a korábban ismertetett programokhoz – a GIMP is nyílt forráskódú, bárki számára ingyenesen használható szoftver, melyet nemcsak Windowson, hanem Linux vagy Macintosh operációs rendszeren is elérhetünk. A windowsos változat letölthető a http://letoltes.lutheran.hu oldalról. A pályázaton nyerhető gyülekezeti számítógépekre is ezt a programot telepítjük és ajánljuk lelkészeinknek és munkatársaiknak.
A programról és kezeléséről – a korábbiaktól eltérően – aprólékosan kell írnom, mert a GIMP kicsit másképpen működik, mint a hétköznapi programok. Úgy szokták mondani, hogy „szokni kell”, azaz rá kell szánni egy kis időt, gyakorlást, kísérletezést, hogy otthonosabban mozogjunk benne. De megéri a fáradságot, mert nagyon jó munkaeszközt kapunk, ha nem sajnáljuk az ismerkedésre szánt energiát.
A program betöltésekor egy eszköztár jelenik meg, ikonok mutatják rajta a leggyakrabban használt feladatokat. Az ikonok fölött menüt találunk: a Fájl menüben van a Megnyitás, ahol kiválaszthatjuk a képeket, melyekkel dolgozunk majd. Több képet is megnyithatunk, ennek csak gépünk memóriája szab határt. A megnyitott képek tetején megjelennek a menü pontjai, de a képre való jobb egérkattintással is kérhetünk menülistát. Ebben a menüben – csoportokba sorolva – rengeteg feladatot találunk. Éppen azért vált népszerűvé a program, mert a tudása vetekszik a kereskedelmi szoftverekével – akár a sokak által kedvelt Adobe Photoshoppal is felveszi a versenyt. Ez az írás még a legfontosabb funkciók ismertetésére sem lesz elég, pedig a GIMP bővíthető is számtalan beépülő segédeszközzel, melyek egy-egy célfeladatot oldanak meg.
Hogyan végzünk el egy alapvető műveletet? Például adva van egy fénykép, melynek csak egy részletére van szükségünk. A részlet kiválasztására programunk számos módot kínál: az eszköztár ikonjaiból választhatjuk a téglalap és ellipszis alakú, illetve szabadkézi kijelölést, de egybefüggő területet vagy alakokat is kijelölhetünk, sőt akár szín szerint is választhatunk ki részeket. Mindig először az eszköztáron kattintunk a választott funkcióra, ezután végezzük ezt el a képen. A kiválasztott képrészletet mozgathatjuk, a vágólapon keresztül másik képre másolhatjuk vagy új képként is beilleszthetjük.
Terjedelmi okokból cikkünkben végezetül csupán felsoroljuk, melyek a leggyakrabban használt alapfunkciók a GIMP-ben. Van benne rajzeszközkészlet: ecset, festékszóró, ceruza, toll, másolás és elmosás funkció, egyéni ecsetekkel és kitöltőmintákkal. Szöveget írhatunk a képre. Mód van a kép átalakítására: elforgatására, kicsinyítésére, nagyítására, torzítására. Hatékonyan készíthetünk vele színátmeneteket és színkeveréseket. Létrehozhatunk animációkat is. Nagyon sok képformátumot használhatunk (például gif, jpg, png, xpm, tiff), ezek mindegyikét olvassa, írja. Támogatja a lapolvasót (szkennert), tud képernyőképet menteni.
További információt kaphatunk a GIMP-ről a program magyar nyelvű oldalán, a www.gimp.hu címen. Számítógépes magazinokban is találunk cikkeket a programról: például a Linuxvilág magazin honlapján (www.linuxvilag.hu) a GIMP névre keresve többtucatnyi cikkre bukkanunk a program használatával kapcsolatban; van közöttük az első lépéseket ismertető bevezetés éppúgy, mint a honlapgrafikai alkalmazásokat taglaló írás.
Bogdányi Gábor
::Nyomtatható változat::
|