Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 39
- A fundamentalizmusról
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
A fundamentalizmusról
A történelmi hullámelmélet szerint az emberiség történetében forradalmi és nem forradalmi (konzervatív) korszakok váltják egymást. S ha így vesszük, jelenleg egy konzervatív korszak csúcspontjának (vagy mélypontjának) közelében járunk. Ilyenkor – ahogy az már lenni szokott – a hagyományosan konzervatív erők radikalizálódhatnak, vallási téren ezt a fundamentalizmus megerősödése jellemzi. Másrészt a potenciális forradalmi erők, kilátástalanságukat érezve, ugyancsak radikalizálódni szoktak. Így történt ez a 19. század végén az úgynevezett anarchizmus megjelenésével. Napjainkban ezt az anarchista álláspontot a még veszélyesebb terrorizmus váltotta fel, és sajnos, mint tapasztaljuk, arra is akad példa, hogy a terrorizmus a fundamentális gondolkodással párosodjék…
A konzervatív vagy a modern gondolkodást nem lehet, nem is szabad önmagában megítélni. Minden attól függ, mit szeretnénk konzerválni: régi, valós értékeket-e, avagy elavult, a fejlődést akadályozó tényezőket? Mit szeretnénk modernizálni, modern, az ember jólétét segítő eszközöket, módszereket kívánunk-e bevezetni, avagy régi, örök érvényű értékeket vetnénk-e sutba velük? A Biblia szerint Isten az embernek szabad akaratot adott, s reá bízta a teremtett világ sorsát: „Az életet és a halált adtam eléd, az áldást és az átkot, de te válaszd az életet.” (Mózes 5. könyve, 30. fejezet 19. vers)
A fundamentum alapot jelent, s ez az alap nem a mi (bármilyen erős) hitünk kell legyen, hanem – legalábbis a Szentírás talaján álló világvallások számára – az nem lehet más, mint a Biblia szent és pontosan értelmezett szövege. Ha eltérünk ettől, ha csak a vallási szabályok szövevényét, ha csak a külsőségeket tekintjük fontosaknak, ha a magunk hitét másokra akarjuk erőszakolni, ha a magunk vélt igazát tűzzel-vassal szeretnénk megvalósítani, akkor vagyunk mai értelemben vett fundamentalisták. Sajnos erre a gondolkodásmódra minden egyes vallás körében találunk példát, így a zsidó vallásosságban is. Elég legyen a tragikus Rabin-gyilkosságra utalnunk…
Raj Tamás főrabbi
::Nyomtatható változat::
|