Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2006
- 46
- Melyik jellemző vonás különböztet meg leginkább?
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Melyik jellemző vonás különböztet meg leginkább?
Ha az volna a feladatod, hogy az üzleti és szakmai élet kiemelkedő és köztiszteletben álló képviselőinek jellemvonásaiból kiemeld a legfontosabbat, te melyiket választanád? Valószínűleg több olyan tulajdonság is van, amely mellett érvelhetnénk. Van azonban köztük egy – és talán ez a leghangsúlyosabb –, amelynek birtokosa mindenképpen a figyelem középpontjába kerül. A becsületességre gondolok. Olyan értékek, mint a tehetség, szorgalom és kitartás, szintén fontosak (nem beszélve a hozzáértésről), de én fenntartom azt a véleményemet, hogy valószínűleg a becsületesség az a tulajdonság, amely bármelyikünket leginkább kiemel a tömegből, és láthatóvá tesz mások számára.
Miért ennyire szembetűnő a becsületesség? Talán azért, mert a becsületesség az a jellemvonás, amely egyben a bizalmat is magába foglalja – mind az illető, mind az általa kínált termék vagy szolgáltatás iránt. Lehet valaki becsületesség nélkül is sikeres, esetleg jó munkaerő, de e nélkül a tulajdonság nélkül nem fogja kiérdemelni környezete bizalmát és megbecsülését.
Kiváló példa volt erre Dániel próféta. Ellenségeit zavarba hozta azzal, hogy azok képtelenek voltak indokot találni munkájának vagy személyének bírálatára: „Ez a Dániel kiemelkedett a főkormányzók és a kormányzók közül, mivel rendkívüli lélek volt benne; ezért a király őt akarta az egész ország élére állítani. A főkormányzók és a kormányzók igyekeztek ürügyet találni Dániel bevádolására az ország ügyeinek az intézésében, de semmiféle ürügyet vagy hibát nem tudtak találni, mert megbízható volt; sem hanyagságot, sem hibát nem lehetett találni nála.” (Dán 6,4–5)
Elterjedt üzleti gyakorlat, hogy különbözőképpen bánnak a vevőkkel; a bánásmód attól függ, hogy kinél mire van szükség az üzlet megkötéséhez. De a legjobb módszer az a hosszú távú, sikeres kapcsolatok fenntartására (és ez nem csak az üzleti életre igaz), ha mindenkivel egyformán korrektül bánunk. „Ne legyen tarsolyodban kétféle súlymérték, nagyobb és kisebb. Ne legyen házadban kétféle véka, nagyobb és kisebb. Pontos és hiteles súlymértéked, pontos és hiteles vékád legyen, hogy hosszú ideig élhess azon a földön, amelyet Istened, az Úr ad neked. Mert utálatos az Úr előtt, Istened előtt mindenki, aki ilyet tesz; mindenki, aki hamisan cselekszik.” (5Móz 25,13–16)
A becsületesség iránti elkötelezettség biztonságot jelent. „A becsületeseket feddhetetlenség vezeti, de a hűtleneket elpusztítja romlottságuk.” (Péld 11,3) „Az igazság megtartja a feddhetetlenül élőt, a bűn pedig elbuktatja a vétkest.” (Péld 13,6)
Végtére is nemcsak a régi vevők megtartása és újak szerzése miatt jó, ha a becsületesség központi helyet foglal el az életünkben, hanem azért is, hogy hitelesek legyünk: „Éljetek szép életet a pogányok között, hogy lássák jótetteiteket, és látogatása napján majd magasztalják az Istent, épp amiért most gonosztevőnek rágalmaznak benneteket.” (1Pt 2,12; katolikus fordítás)
Robert J. Tamasy
::Nyomtatható változat::
|