EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 46 - Hogyan kormányoz Isten?

Egyházunk egy-két hete

Hozzászólás a cikkhez

Hogyan kormányoz Isten?

Presbiteri hétvége Piliscsabán

Luther tanításának fényében keresték a címben feltett kérdésre adható mai válaszokat az ország távoli vidékeiről is (Győrtől Nyíregyházáig és Nyírszőlőstől Pestig) egybegyűlt presbiterek és más gyülekezeti tisztségviselők a reformáció ünnepe előtti hétvégén Piliscsabán. Az előre kézhez kapott, részletes programban „ajánlott irodalomként” szerepelt Luthernek A világi felsőbbségről 1523-ban írt, ma is érvényes műve. Az elhangzó igehirdetéseknek, előadásoknak és fórumbeszélgetéseknek ez az írás volt a kiindulási alapjuk. Néhány kiragadott gondolattal idézzük fel a lezajlott választások után a gyülekezetekben önkéntes szolgálatot, különféle tisztségeket vállaló régi-új laikus keresztények által igen fontosnak és aktuálisnak tartott kérdésre a Szentírás örök érvényű üzenete alapján megfogalmazott és ma is vállalható válaszokat!

Az első felelet: az egyházban Isten az evangéliummal kormányoz. Más ez a rend, mint a világi; nem uralkodás, hanem szolgálat, de megvan benne a „hatalomgyakorlás” is! Nyitóáhítatában Labossa Péter Mihály nyíregyházi lelkipásztor Mt 20,25–28 alapján Jézus tanítását idézte: „…aki naggyá akar lenni közöttetek, az legyen a szolgátok…” (26. vers) A gyülekezetekben, a kihívottak közösségében is szükség van kormányzásra, mert jó rendet kell tartani. A miniszter: szolga; Jézus hív el minket az ő szolgálatára. Az egyetemes papság elvét valljuk a szentek közösségében, ahol egyedül Jézus az Úr. „A te szád Krisztus lelkének szája legyen!” – idézte reformátorunkat az igehirdető.

A második, ma is érvényes válasz: a világban Isten a karddal kormányoz; itt is a jó rendet kívánja megvalósítani. Ennek eszköze a kard, mivel a bűnös embereket nem lehet csak evangéliummal, szép szóval kormányozni. Az alaptörvényt Isten az emberek szívébe írta. Róm 13,1–7 alapján Süller Zsolt tordas–gyúrói lelkész Pál szavaival mondta: „Minden lélek engedelmeskedjék a felettes hatalmaknak, mert nincs hatalom mástól, mint Istentől…” (1b) A felsőbbségnek csak Isten a korlátja; van hatalma és joga büntetni és ölni is. De hitet nem adhat, s Krisztushoz nem segíthet! Az apostol tanítása összecseng Jézus szavaival: „Adjátok meg mindenkinek, amivel tartoztok: akinek az adóval, annak az adót, (…) akinek pedig a tisztelettel: a tiszteletet.” (7. vers)

Istennek van üzenete a világ felé is; ez volt a harmadik megállapítása a presbiterek fórumának. Luther így tanít említett művében a két kormányzat kapcsolatáról: „Magadat és ami a tied, gondozd az evangélium szerint, és szenvedj igazságtalanságot, mint igaz keresztyén. Másra és más dolgaira viselj gondot a szeretet szerint, és ne tűrj semmi jogtalanságot felebarátodért!” Dr. Garádi Péter, a budaörsi gyülekezet felügyelője előadását Mordokajnak Eszter királynéhoz küldött – s a presbiterek mai szolgálatára nézve is érvényes – üzenetével indította: „Ki tudja, nem éppen a mostani idő miatt jutottál-e királynői méltóságra?” (Eszt 4,14b) A két birodalom úgy is szemléltethető, mint két egymást metsző kör; átfedés van közöttük. Isten kormányoz mindkét területen. Van átjárás, de csak e földön, az Isten és a „cézár” birodalma között. E kapcsolódási pontok közül a legfontosabb a misszió. Természetes, hogy a Krisztus birodalmába tartozók a lélekmentés szolgálatát végzik, de nem korlátlanul – „…gyöngyeiteket se dobjátok oda a disznók elé…” (Mt 7,6) „Hol a határ a »cézár« birodalmában, meddig mehet el a hívő?” – tette fel a létfontosságú kérdést a felügyelő. „Amíg hasznos Isten ügyének; amíg nem rombol; amíg a lélek és a test kárt nem vall” – sorolta feleleteit az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület (EBBE) tisztségviselője, majd gyakorlati példákkal illusztrálta őket. A jövő egyházának jobban bele kell merülnie a lélekmentés szolgálatába, de kevésbé feloldódva e világban – hangsúlyozta az előadó.

Pintér Tibor, a konferencia házigazdája és a program összeállítója vasárnap reggeli áhítatában a heti ige üzenetét helyezte a jelen lévő presbiterek szívére Mik 6,8 alapján: „…élj törvény szerint, törekedj szeretetre, és légy alázatos Isteneddel szemben.” Ez utóbbi a forrása mindkét önként vállalt „feladatnak”. Térdepelve alázzuk meg magunkat az Úr előtt, mert „bizony koldusok vagyunk” – idézte reformátorunk utolsó leírt szavait Pintér Tibor.

Labossa Péter Mihály a záró „előreformációi” ünnepi istentiszteleten Gal 5,1–6 alapján arról szólt, hogy az igazi szabadság a szeretetben való szolgálat. „Krisztus szabadságra szabadított meg minket, álljatok meg tehát szilárdan…” – bátorította Pál apostol szavaival a hegyről visszatérő gyülekezeti tisztségviselőket. Luther az ő „Bóra Katalinjának” nevezte ezt a kedves levelet, amely kifejti, hogy az üdvösség egyedüli feltétele a Krisztusban való hit. „Nem kellenek Jézus-pótlékok! Csak ő terhelje meg a lelkiismeretünket. Növekedjünk Krisztusban!” – hangzott el az igehirdetésben.

Krisztus teste és vére erősítette meg a szolgálatba visszatérő „véneket”, akik Isten kétféle kormányzásáról nyertek evangéliumi tanítást reformátorunk mind ez ideig aktuális írása alapján. Reménység szerint e „szokásos”, az Evangélikusok Közössége az Evangéliumért (EKE) által szervezett őszi presbiteri hétvége a résztvevők megújult gyülekezeti szolgálatának kezdetévé is válhat – egyedül Krisztus által. (A presbiteri hétvége teljes hanganyaga meghallgatható és letölthető MP3 formátumban a helyszíni tudósító személyes honlapjának – www.garainyh.hu – a „Hangzó örömhírtár” című rovatából.)

Garai András


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Élő víz
Melyik jellemző vonás különböztet meg leginkább?
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
„Nemesen egyszerű”
Tányérban maradt leves
Egy igazi „címlapsztori”
„Zajos” ifjúsági csendesnap
Fabiny Tamás Pencen és Csőváron
Ének és orgonahang
Hogyan kormányoz Isten?
„Bonyhádiákok” Brüsszelben
Evangélikus diákok atlétikai sikerei
Keresztutak
Biztatás a kisebbségben levő erdélyi lutheránusoknak
Rendkívüli szlovákiai zsinati ülés
„Biblia-nap” a constantai Ovidius Egyetemen
A reformáció öröme
Lelkész-újságírók továbbképzése
Bodelshausenben sokadszor…
Evangélikusok
Nehéz emlékek intelmei
„Csodálatos ma evangélikusnak lenni…!”
e-világ
Verespatak – az emberi kapzsiság áldozata?
Keresztény szemmel
A meghasonlás prófétái
„Temcsi” helyett Isten iskolájában
A hét témája
Szemünk fénye, a gyermek
Plántálni a hitet
Szakértő szemmel…
Tudja-e, hogy…
evél&levél
Hiányérzet
Kiegészítés ’56-hoz
Közlemények, nyilatkozatok
Győri Kinga Panna megérkezett
A közelmúlt krónikája
Budavár ’56-ban
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Honismereti diákakadémia
Felismertetni a gonoszt
Átadták a Károli Gáspár-díjakat
Keresztyén Értelmiségi Fórum
Két himnusz
Búcsúzik a Promise
Emlékeztetőül…
Regionális kórustalálkozó
Barackos túrós
A vasárnap igéje
Aki mindvégig kitart, az üdvözül
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
Vallásos vagyok vagy hívő?
Szószóró
Cserkészötvenhat
Cantate
Krisztusban tehát nincs régi, sem új, nincs lassú, sem gyors…
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2006 46 Hogyan kormányoz Isten?

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster