Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2007 - 04 - Urnatemető-szentelés Budafokon

Urnatemető-szentelés Budafokon

A templom szakralitását és az örök élet valóságát az észak- és nyugat-európai evangélikusok évszázadok óta egybekapcsolják úgy, hogy a templom kertjét temetkezési helyként is használják. Hazánkban egyre gyakoribb a templom vagy a hozzá kapcsolódó épületek alatti helyiségek kolumbáriummá alakítása. E célból létesítették az épülő budafoki gyülekezeti centrum alatti termeket is. Az urnatemető szentelését Bence Imre, a Budai Egyházmegye esperese végezte január 21-én. Az igét dr. Fabiny Tamás, az Északi Egyházkerület püspöke hirdette.

A Sándy Gyula által tervezett templom melletti gyülekezeti ház, valamint parókia átépítését és bővítését már régóta tervezte a Solymár Gábor által pásztorolt gyülekezet Krizsán András építésszel együtt, anyagi lehetőségeik azonban csak 2005-ben tették lehetővé, hogy elkezdjék a munkát. A beruházás alapját egy olyan hagyaték képezi, amely a két világháború között szállt a budafoki közösségre. Az államosítás azonban megfosztotta a gyülekezetet a nagy értékű ingatlanok és a föld tulajdonjogától; értéküknek csupán a töredékét kapták vissza a kárpótlás során.

A Róm 12,17 alapján tartott igehirdetésben hangzott el a következő történet: egyszer egy derék festő ki akarta javítani a lelkészt, aki azt kérte tőle, hogy „az Isten szeretet” feliratot fesse a templom bejárata fölé. Azt mondta: „Tisztelendő úr, azt úgy kell írni, hogy »az Isten szeretett«, hiszen a múlt idő jele két t…” Ám Isten szeretete nem áll múlt időben.

„Általános tapasztalatunk, hogy a meg nem érdemelt szeretet, a megbocsátás az ember egész életét megváltoztathatja. Isten irgalmára kérlek tehát titeket, budafokiakat, hogy szeressétek egymást és azokat, akik másképp gondolkodnak, akikkel együtt éltek, azoknak az emlékét, akik már előrementek, hogy a krisztusi szeretet legyen közöttetek” – hangzott a kérés Fabiny Tamástól.

Az ezerkétszáz urnát befogadó három terem megáldásánál jelen volt Szabolcs Attila, Budafok–Budatétény evangélikus polgármestere, valamint Benczúr László, az egyházkerület felügyelője. Az istentisztelet után a gyülekezeti teremben püspöki fórumbeszélgetésre került sor, mely alkalmat teremtett arra, hogy megismerje egymást az egyházkerület elnöksége és a gyülekezet.

Horváth-Hegyi Olivér

Regionális hozzárendelés: Budafoki Evangélikus Egyházközség

Életszemlélet
Múltértékelő
Urnatemető-szentelés Budafokon
Ülésezett az országos presbitérium
Nemcsak szavalták, rajzolták is a Himnuszt
Az ökumenikus imahét élménye és áldása
Áttörni a hallgatás falát
Ökumenikus járomban
Párbeszéd – hangfogó nélkül
Találkozó a magyar–vesztfáliai kapcsolatok újjáélesztéséért
Lutheri köszöntés Szent Márton hegyén
„…minden nyelv vallja, hogy Jézus Krisztus Úr…”
Huszonöt év az egyház könyvtárában
Megálmodni a jövőt
Ferenc kriptalakóból lett gyülekezeti tag
Kétszáz éve született Vandrák András, a magyar evangélikus iskolaügy kidolgozója
„Nemzeti intézeteit csak maga a nemzet tarthatja fönn”
Gabonák az étkezésünkben
Ne tétovázz, ha Isten hív!
„Köszöntsük az egek Urát…”
I.
II.
III.
IV.
V.
VI.
VII.
VIII.
IX.
Palóc mesék „varázsdobból”
Tisztelt Szerkesztőség!
Kegyelettel emlékezünk
Megharcolt élet
Nincs itt maradandó sátorunk
„Vérbevágó” kérdés
Mi újság az ifjúsági osztályon?
Cantate
Husztól Tranovskýn át Vietóriszig

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2007 04 Urnatemető-szentelés Budafokon