EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 48 - A fotózás és Szókratész

e-világ

Hozzászólás a cikkhez

A fotózás és Szókratész

A múlt hét végén rendezett protestáns médiaműhely utolsó „munkanapjának” zárásaként került sor az elkészült képek gyors értékelésére. Mivel a délelőtti előadás nem túl sok időt hagyott a rendezvény egyik legérdekesebb programpontjára, a fotók így rögtönítélő törvényszék elé kerültek: az értékelők bizony szűkmarkúan bántak a dicséretekkel, viszont kíméletlen őszinteséggel tárták fel a hibákat. Személyes véleményük az ugyanis, hogy a fotózást is úgy lehet igazán tanulni, ha az érdeklődők rengeteg jó képet megnéznek, ugyanakkor a kevésbé sikerültek hibáit nem rejtik véka alá előttük.

A digitális fényképezés megjelenése a fotózás világát is teljesen felbolygatta. Míg korábban esetleg napokat kellett várni az elsütőbillentyű elkattintása és a papírkép elkészülte között, addig manapság már valamennyi digitális fényképezőgép hátlapján azonnal ellenőrizni lehet a felvételt, és a hibák észlelése után akár meg is lehet ismételni kicsit más nézőpontból vagy eltérő beállításokkal. Szókratész bevált módszere – a személyes dialógusban történő okítás – a fotósok között is megvalósult, ugyanis a másik LCD-kijelzőjének megtekintésével könnyen lehet tanácsokat adni egymásnak. A megfelelő fotótéma felderítése olyan terület, ahol a „több szem többet lát” mondás értelmet nyer.

Ha valaki nem tud egyfajta fotós „személyi edzőt” szerezni maga mellé, az interneten is számos helyet találhat, ahol a felvételeit nem csak emlékmegőrzési célból helyezheti el. A fotómegosztó közösségi oldalak egy része ugyanis éppen a többiek képeinek értékelésére szakosodott, így megfelelő útmutatással szolgálhatnak az indulásnál.

Talán a legelső magyar nyelvű fotós oldal volt a Fotózz!hu (www.fotozz.hu), amely ennek köszönhetően még ma is a legtöbb látogatót vonzza. Az oldal működésében annyira komoly szerepet kap mások képeinek bírálata, hogy saját fotót csak a megfelelő értékelésszám elérése után lehet feltölteni. A mérésre szolgáló kreditek persze ajándékozhatók vagy meg is vásárolhatók, de az ilyen „könnyen szerzett” pontok révén feltöltött képeket néha látványosan mellőzték.

A TopFoto.hu (www.topfoto.hu) később indult, és sikerét annak köszönheti, hogy csak jó minőségű képekkel lehet találkozni rajta, ugyanis a felkerülő felvételek előzetes szűrésen mennek keresztül. Ráadásul csak akkor lehet értékelni, ha a tag már töltött fel olyan fotót, amelyet a zsűri elfogadott, így ez az oldal kicsit már elitistának is számít. Viszont így a látogató biztos lehet benne, hogy olyan képek láthatók, értékelések olvashatók rajta, amelyek mögött tényleges szakmai tudás van.

Ha fontosabb a közösségi faktor, mint az értékelések begyűjtése, akkor a legnagyobb nemzetközi fotómegosztó közösségi oldalra, a Yahoo által birtokolt Flickrre (www.flickr.com) érdemes feliratkozni. A rendkívül igényes és intuitív felhasználói felület kedvez a közösségi életnek, a magyar tagok igen gyakran személyesen is találkoznak egymással. A virtuálisan kialakított barátságok pedig általában erősödnek az ilyen – „flickrtali” nevet viselő – összejöveteleken. A magyar felhasználók viszonylag könnyen fellelhetők, és többnyire szívesen is adnak tanácsot, ha egy kép kapcsán az elkészítés körülményeiről érdeklődik valaki. Érdemes tanulási célzattal azokat a képeket böngészni, amelyek a Flickr üzemeltetői révén az Explore menübe kerültek, ezek általában nem mindennapi, különleges felvételek.

Szintén a „fotók fotói” találhatók a Onexposure (1x.com) oldalán, amelyre alkotóként igen nehéz feljutni. Bár úgy tartják, hogy a képnek elsősorban illeszkednie kell a speciális 1x látványvilágba, nem férhet hozzá kétség, hogy a rendkívül szigorú zsűrizés miatt csak első osztályú képek találhatók meg az oldalon, és néha még a Flickren Explore rangot begyűjtő képek sem felelnek meg a kritériumoknak. Az első képeiket elkészítő fotósoknak mindenféleképpen érdemes alaposan felderíteniük ezt az oldalt azért, hogy lássák: ugyanazt a témát és helyzetet miként lehet igazán professzionálisan lefotózni.

Már szinte unalmas azt hallgatni, hogy a digitális technika és az internet mi mindent változtatott meg. Általuk egy igazán érdekes művészet sokkal inkább ember- és közösségközelbe került, s a művelői igen látványosan tartják a lépést felgyorsult világunkkal.

N. B.


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Élő víz
Adventi elmélyülés
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Váci évfordulók
Megújult templom a dombtetőn
Misszióról Maglódon
Katalinokra hivatkozva…
Párban bálban
Ünnepi hétvége Gyulán
Keresztutak
Remény és kenyér
Háttér
A kerekasztal és a történelem kereke
Felhívás az emberi méltóság védelméért
Evangélikusok
Hétköznapi találkozások
Kiadói nívódíj Kertész Botondnak
e-világ
A fotózás és Szókratész
A hét témája
Sarepta – 24 órás „halmozott szolgálat”
evél&levél
Határtalan testvériség a Krisztusban
Közlemények, nyilatkozatok
EvÉlet: változatlan áron – változatlanul fontos?
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Protestáns médiaműhely 2009
Luther jelleme
Bach-közelben – zenei bizonyságtétel
Grammy-díjas keresztény bulis koncertje Budapesten
A vasárnap igéje
Üdvözlettel
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
Gyermekvár
Kedves Gyerekek!
Cantate
Himnuszok
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2009 48 A fotózás és Szókratész

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster