Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 09
- Nagygyűlésről a háznagy szemével
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Nagygyűlésről a háznagy szemével
Kulisszatitkok tárultak fel az evangélikus nők klubja február 20-i alkalmán. Az előadó, Tóth-Szöllős Mihály nyugalmazott evangélikus lelkész a Lutheránus Világszövetség (LVSZ) 1984-ben Budapesten megrendezett világgyűlésének akkori háznagyaként ugyanis azokba a dolgokba is belelátott, amelyek a konferencia hátterében, a színfalak mögött történtek. Az egykori háznagy – aki egyébként a sajtóosztály vezetőjeként az Evangélikus Élet korábbi felelős szerkesztői tisztét is betöltötte – érdekfeszítő előadásmódja révén a klubalkalmon megjelent hallgatóság szinte újra átélhette a több mint huszonöt évvel ezelőtt történteket…
Az előadó leghosszabban a világgyűlés megnyitó istentiszteleténél időzött el. Nem véletlenül, hiszen ez a résztvevők közös élménye volt, a női klub tagjai közül többen maguk is ott voltak a Budapest Sportcsarnokban, mások pedig a tévéközvetítés révén lehettek szemtanúi az ünnepi alkalomnak.
Tóth-Szöllős Mihály csillogó szemmel idézte fel a kezdés pillanatait: „Filmrendező fiam a tévébemondó hangját követte a fülhallgatón keresztül, s mikor felemelte a kezét, adtam tovább a jelet Trajtler Gábor orgonaművésznek.” Ma már talán megszokott ez a mozdulat, hiszen nem csupán a rádió, hanem évente két-három alkalommal a Magyar Televízió is közvetít evangélikus istentiszteletet egyházunk valamely templomából. De az akkor más volt – hiszen hazánkban ez volt az első élő televíziós evangélikus istentisztelet-közvetítés! És ez ország-világ előtt nyilvánvalóvá tette, hogy az egyház él.
Tizenkétezer ember ült ott a sportcsarnok nézőterén, egyházmegyénként szektorokba osztva. Merthogy Tóth-Szöllős Mihálynak az is a feladata volt, hogy minden szépen, jó rendben történjék. Ennyi embert csak úgy lehetett leültetni, hogy előtte pontosan megtervezték munkatársaival – köztük Inotay Lehel mérnök-lelkésszel –, hogy kit melyik ajtón keresztül engednek be az arénába, a csoportokat hogyan mozgatják. Ugyancsak alapos átgondolást igényelt az úrvacsoraosztás megszervezése. Hetvenkét helyen osztották a szolgálattevők – egy magyar és egy külföldi lelkipásztor, valamint két ifjúsági segítő – a szentség jegyeit, az ostyát és a bort. Ennek a hatalmas tömegnek a „megúrvacsoráztatása” alig huszonöt percet vett igénybe.
Az átgondolt szervezésre aztán a nagygyűlést követően sokan voltak kíváncsiak. Tóth-Szöllős Mihályt még Németországba is meghívta egy ottani püspök, hogy adja tovább azt a gyakorlati tudást, amelynek birtokába csupán egy ilyen nagyszabású alkalom lebonyolítása révén juthat az ember.
S míg az egykori háznagy a női klubos hallgatóságot is egyre több kulisszatitkokba avatta be, többször elhangzott szájából a mondat: jó volt akkor evangélikusnak lenni! Az asszonyok csak egyet tudtak érteni ezzel, egyikük meg is jegyezte, hogy milyen büszkén viselte azokban a napokban a nagygyűlés emblémájával ellátott kitűzőt.
A világkonferencia logóját Mezősiné Tóth Ágota tervezte. A résztvevők nagy örömére ő maga is el tudott jönni a klubalkalomra. Tóth-Szöllős Mihállyal együtt mesélte aztán el, hogy a magyar zsűri nem is az ő pályamunkáját fogadta el, a Lutheránus Világszövetség illetékesei mégis az ő grafikáját választották ki a konferencia emblémájának.
„Krisztusban reménységgel a világért” – hangzott a világgyűlés jelmondata, amelyet tökéletesen ábrázolt a logó: a földgolyó hálózatán átnyúló, horgonyban végződő kereszt. Ez a reménység, amelyről akkor a sportcsarnokban többezres tömeg tett bizonyságot, azóta is a keresztények megtartó ereje. „A reménység a keresztben van” – utalt Ágota rajzának központi gondolatára megnyitóbeszédében Kibira tanzániai püspök, az LVSZ akkori elnöke is.
„A mi reménységünk nem állhat meg a koporsónál” – zárta személyes vallomásával a délelőttöt Tóth-Szöllős Mihály. Reménységünk az örök életre szól, amely mellett minden más eltörpül.
Látszólag csupán egy konferencia kulisszatitkaiból ismerhettek meg néhányat e februári 20-i alkalom résztvevői. Valójában azonban egy nyugalomba vonult, ám az egyházáért, Krisztus ügyéért továbbra is égő lelkipásztor vallott pályájáról. Arról a bevégzett futásról, amelynek minden mérföldköve – lelkészi hivatása, esperesi, újságszerkesztői szolgálata – arról tesz bizonyságot, hogy aki Krisztusba veti reménységét, valóban nem szégyenül meg. Imádságában az ősi hitvallást idézte: „Üdvöz légy, kereszt, egyetlen reménységünk!”
BPM
::Nyomtatható változat::
|