Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 09 - Tart­suk tá­vol a po­li­ti­kát temp­lo­ma­ink­tól!

Tart­suk tá­vol a po­li­ti­kát temp­lo­ma­ink­tól!

Azt re­mé­lem, hogy a cím­ben meg­fo­gal­ma­zott fel­szó­lí­tás­sal ol­va­só­im több­sé­ge egyet­ért. Fon­tos len­ne en­nek ele­get ten­ni ál­ta­lá­ban is, de kü­lö­nös hang­súlyt kap most, a kam­pány idő­sza­ká­ban.

Két új­ság­cikk kész­te­tett ar­ra, hogy fel­hív­jam most er­re a fi­gyel­met.

Az egyik a múlt év vé­gén lá­tott nap­vi­lá­got – in­ter­ne­tes por­tá­lunk is át­vet­te –, és ar­ról szól, hogy Dá­vid Ibo­lyát ki­tün­tet­ték a Má­tyás-temp­lom­ban. Dr. Var­jú Im­re plé­bá­nos er­re így re­a­gált: „Köz­éle­tünk és a po­li­ti­ka sze­rep­lői a ha­gyo­má­nyok sze­rint gyak­ran je­len­nek meg a Má­tyás-temp­lom­ban. Ez az épü­let azon­ban nem az ő cél­ja­ik meg­va­ló­sí­tá­sá­nak he­lye, ha­nem az or­szág tör­té­nel­mi szen­té­lye, vagy­is egye­dül az Is­ten tisz­te­le­té­nek és a nem­ze­ti egy­ség ki­fe­je­zé­sé­nek szín­te­re.”

A má­sik cik­ket egy­há­zunk friss hír­le­ve­lé­ben ol­vas­tam. Ez egy kö­zel­gő kul­tu­rá­lis ese­mény­ről tá­jé­koz­tat: Szo­ko­lay Sán­dor hang­ver­se­nyé­ről a nyolc­van­éves Cso­ó­ri Sán­dor tisz­te­le­té­re. Mi­vel szel­le­mi éle­tünk e két ki­emel­ke­dő alak­ját tisz­te­lem és be­csü­löm, a hírt öröm­mel fo­gad­tam, de örö­mö­met be­ár­nyé­kol­ja az a kö­rül­mény, hogy a hang­ver­senyt a De­ák té­ri temp­lom­ban ren­de­zik, és nem szín­ház­ban, hang­ver­seny­te­rem­ben vagy az Urá­nia film­szín­ház­ban. Per­sze a hang­ver­se­nyen egyik püs­pö­künk igét is hir­det, így a for­ma­sá­gok­nak ele­get tesz­nek: a De­ák té­ren nem ren­de­zünk hang­ver­se­nye­ket, ha­nem a ze­nei al­kal­ma­in­kat is is­ten­tisz­te­let ke­re­té­ben tart­juk meg.

Csak­hogy a hír­le­vél­ben azt is ol­vas­hat­juk, hogy kö­szön­tőt mond a Pol­gá­ri Ma­gyar­or­szá­gért Ala­pít­vány ku­ra­tó­ri­u­mi el­nö­ke. Nem kell jós­nak len­ni ah­hoz, hogy nagy biz­ton­ság­gal ki­je­lent­sük: az is­ten­tisz­te­le­ten az egy fő­re eső po­li­ti­ku­sok szá­ma ma­ga­san meg fog­ja ha­lad­ni a más is­ten­tisz­te­le­te­ken mér­he­tő ér­té­ket. Más sza­vak­kal úgy is mond­hat­juk, hogy ezen a hang­ver­se­nyen az egy fő­re eső po­li­ti­ku­sok szá­ma ma­ga­san meg fog­ja ha­lad­ni a más hang­ver­se­nye­ken mér­he­tő ér­té­ket. Al­kal­ma­sint a hang­ver­se­nyen a ze­né­szek tisz­tán fog­nak ját­sza­ni, azon­ban az is­ten­tisz­te­let vagy hang­ver­seny szó most ha­mi­san cseng. Ne ál­tas­suk ma­gun­kat: po­li­ti­kai ese­mény­ről van szó, amely nem temp­lom­ba va­ló!

Még egy kö­rül­mény­re sze­ret­ném fel­hív­ni ol­va­só­im fi­gyel­mét. Nagy­já­ból egy éve lá­tott nap­vi­lá­got az Evan­gé­li­kus Élet ha­sáb­ja­in (2009/9. szám) püs­pö­ke­ink nyi­lat­ko­za­ta Mi va­ló a temp­lom­ba? cím­mel. Állásfoglalásukban ugyan zöm­mel a temp­lom be­ren­de­zé­sé­ről szól­nak, de meg­em­lí­tik: „Nem va­ló sem­mi­fé­le olyan ze­nei anya­got be­ját­sza­ni vagy elő­ad­ni, amely nem az Is­ten di­cső­sé­gét, ha­nem a mű­vész nagy­sá­gát hir­de­ti.”

Úgy gon­do­lom, a nyi­lat­ko­zat szel­le­mé­ben ál­lít­hat­juk, hogy nem va­ló a temp­lom­ban em­ber tisz­te­le­té­re hang­ver­senyt ren­dez­ni. Le­het, hogy nincs iga­zam, de szerintem püs­pö­ke­ink a nyi­lat­ko­za­tot nem fe­jez­ték be, tor­zó ma­radt. Nem ír­ták le pél­dá­ul azt, hogy mi­lyen ren­dez­vény va­ló a temp­lom­ba. Le­het-e kam­pány­gyű­lést, párt­kong­resszust vagy po­li­ti­kai vi­ta­na­pot ren­dez­ni? Pe­dig mi­lyen jó len­ne egy­ér­tel­mű ál­lás­fog­la­lás azon gyü­le­ke­ze­te­ink szá­má­ra is, ame­lye­ket meg­kör­nyé­kez­nek po­li­ti­kai aján­la­tok­kal: len­ne mi­re hi­vat­koz­ni.

Nem tu­dom, hogy püs­pö­ke­ink a nyi­lat­ko­za­tot foly­tat­ják-e, és ha igen, ak­kor ho­gyan, de re­mé­lem, hogy ha foly­tat­nák, ak­kor be­le­fér­ne írá­som cí­me: Tart­suk tá­vol a po­li­ti­kát temp­lo­ma­ink­tól!

He­ré­nyi Ist­ván (Bu­da­pest)

Meg­tört len­dü­let
Ho­gyan se­gí­ti lel­ki éle­tünk fejlődését a Bib­lia ta­nul­má­nyo­zá­sa?
Légy hű­sé­ges sá­fár!
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Ötvened vasárnapjától böjt első vasárnapjáig – az ige mellett
Nagy­gyű­lés­ről a ház­nagy sze­mé­vel
Jé­zus­ról be­szélt Baj­nai Gor­don­nak az evan­gé­li­kus lel­kész
Te­het­ség­kon­fe­ren­cia Bony­há­don
Re­ményt ad­ni
A nagy vá­lasz­tó­nap: a ham­va­zó­szer­da
Hét­száz­ezer fo­rin­tot gyűj­töt­tek ed­dig a ha­zai is­ko­lák
Asszony­sorsok Ka­me­run­ban
Sze­xu­á­lis bűn­tet­tek – ka­to­li­kus is­ko­lák­ban
A pá­pa be­fo­gad­ná a ki­áb­rán­dult ang­li­kán hí­ve­ket
Re­for­má­tus „rek­la­má­ció”
Párt­po­li­ti­zált a püs­pök?
Köz­le­mény
Szem­lé­let­vál­tó szán­dé­kok
Szent­mi­se Re­gi­na fő­her­ceg­nő­ért
Va­len­tin-na­pi mi­se
Is­mét tö­me­ges es­kü­vőt tar­tot­tak Dél-Ko­re­á­ban
Pa­po­kat kö­zö­sí­tett ki a ka­to­li­kus egy­ház Szlo­vá­ki­á­ban
Búcsú Frenkl Róberttől, az MEE korábbi országos felügyelőjétől
Bú­csú Ro­bi­tól – Is­ten irán­ti há­lá­val az együtt töl­tött éve­kért
In me­mo­riam dr. Frenkl Ró­bert
A szer­kesz­tő­ség gyá­sza
Hat­van­éves a far­san­gi ima­hét Csö­mö­rön
In­gyen!
Más na­pok
Sor­sod Bor­sod?
A ha­zug­ság ál­do­za­ta­i­nak em­lék­nap­ja
„Szá­la­si ka­to­nái”?
Tart­suk tá­vol a po­li­ti­kát temp­lo­ma­ink­tól!
Hon­te­rus az evan­gé­li­ku­sok ko­lozs­vá­ri szék­há­zá­ban
„Hűt­len hű­ség”
Tél vé­gi tű­nő­dé­sek az élet ér­tel­mé­ről
DNS-vé­de­lem alatt a Nyír­ség temp­lo­ma­i­nak kegy­tár­gyai
Va­ti­káni toplista
Hó­fe­hér­ke és a hét tör­pe – ki­csit más­ként
Krisz­tu­si sors – krisz­tu­si in­du­lat nél­kül?
Oratio ˝cumenica
Ked­ves Gye­re­kek!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2010 09 Tart­suk tá­vol a po­li­ti­kát temp­lo­ma­ink­tól!