Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 09
- Hogyan segíti lelki életünk fejlődését a Biblia tanulmányozása?
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Hogyan segíti lelki életünk fejlődését a Biblia tanulmányozása?
Elsőként arra a kérdésre válaszoljunk, hogy miért fontos a Biblia tanulmányozása. Egyrészt azért, mert a bibliatanulmányozás által Isten önmagát jelenti ki nekünk. Jézus azért jött, hogy kijelentse az Atyát, akit emberi szem nem látott: „Aki engem látott, látta az Atyát.” Ezért hívja fel a figyelmet arra, hogy „tudakozzátok az írásokat…, amelyek bizonyságot tesznek rólam”. (Jn 5,39; Károli-fordítás)
Továbbá azért is fontos, mert önmagunkat igazi természetünkkel állítja szembe. Robert P. Wilder így fogalmaz a Missziói elhívás című könyvében: „A Biblia nemcsak feltárja előttünk az isteni és az emberi természetet, hanem meg is mutatja, hogy a tökéletlen és bűnös ember hogyan kapcsolódhat be az isteni életbe.” Megjegyzi: „A Szentírás nemcsak harcászati kézikönyv, hanem fegyvertár is, ahonnan felszerelhetjük magunkat a lelki hadjárathoz szükséges fegyverekkel.”
Hogyan készüljünk fel
a Biblia tanulmányozására?
Azzal a komoly szándékkal fogjunk hozzá, hogy minden kijelentett igazságot gyakorlatban érvényesítünk, emlékezve Jézus szavaira: „Aki tehát hallja tőlem ezeket a beszédeket, és cselekszi azokat, hasonló lesz az okos emberhez…” (Mt 7,24) Alázatosan emlékezzünk meg arról is, hogy Isten az, aki ennek a könyvnek lapjain keresztül szól hozzánk. Éppen ezért tanulmányozásunkat kezdjük imádsággal: „Nyisd meg az én szemeimet, hogy szemléljem a te törvényednek csodálatos voltát.”
Wilder gyakorlati kérdéseket is felvet. Többek között azt, hogy jó, ha a tanulmányozáshoz papírt és ceruzát teszünk magunk mellé, hogy azonnal feljegyezzük tanulmányaink eredményét. Így nagyon sok hasznos igazság birtokába juthatunk, amelyek segítik lelki életünk helyes irányú fejlődését, sőt ezeket az igazságokat bátran adhatjuk tovább másoknak is.
Felvetődik a kérdés, használjunk-e lelki tartalmú könyvet is a csendesóráinkon. Wilder erre így válaszol: „Nagyon sok segítséget és ösztönzést nyertem ilyen könyvekből, de csendesórámon nem szeretek magam előtt mást látni, csak a Bibliát.” Egyszer Luther Márton azt kívánta – írja Wilder –, hogy bárcsak minden elmélkedés, melyet írt, megsemmisülne, mert úgy találta, hogy népe ezeket a könyveket a Szentírás mellőzésével olvassa.
Hálásak vagyunk, hogy Luther kívánsága nem teljesült, mert könyvei közül sokat még ma is áldással olvasunk. Igaz, hogy az Istentől nyert igazságok sokkal többet érnek, mint a lelki könyvek útján vett gondolatok. Célszerűbb ezek olvasását a csendesórán kívüli időre hagyni.
Mikor legyen a tanulmányozás ideje? Legcélszerűbb a napot ezzel az órával kezdeni, mert okosabb a lelki fegyverzetet felölteni, még mielőtt a napi harcok elkezdődnének, és a küzdelemben sebet kapnánk. E korai időpont a legalkalmasabb az Istennel való találkozásra, mert később már nehéz zavartalan időt biztosítani a lelki elmélyülésre. Gordon kínai tábornokról azt mondták, hogy mindennap meghatározott időben Istennel volt egyedül, és ez alatt senki sem háborgathatta.
Hogyan tanulmányozzuk
a Bibliát?
Egyéni tanulmányozásainkban sokféle módszer lehetséges. Valaki nagyon helyesen mondta: „A Biblia nem kezelhető úgy, mint egy farakás, ahonnan valaki elvihet egy csomót, de úgy sem, mint a szükségben való fegyverzet, hanem csak úgy, mint aminek belső szerkezete van.” Legcélszerűbb tehát a Bibliának egészében való tanulmányozása.
Mindezek után arról szeretnék szólni, hogy én hogyan tanulmányozom a Szentírást. Abban a kedvező helyzetben vagyok, hogy már hatvan évvel ezelőtt, Isten gyermekeként, diakónusi szolgálatra készültem a háború utáni felvidéki éveim alatt. E szolgálatra való felkészüléshez Csukás Zsigmond lelkipásztortól kaptam segítséget. Tanácsokat adott, hogyan készüljek a feladatra, de megjegyezte: „Mindezeknél persze sokkal fontosabb a személyes lelki élet.”
Tanácsait és a közölt programját elfogadva hűséggel készültem a lelki szolgálatra. Már ekkor megismerkedtem Robert P. Wilder fentebb említett könyvével. Igyekeztem alaposan tanulmányozni. Mindezek komoly elméleti és gyakorlati útravalót adtak lelki növekedésemhez. Arra a meggyőződésre jutottam, hogy Isten gyermekeinek missziói szolgálatot is kell végezniük. Ezért a napi lelki harcok megvívásához alapos elméleti és gyakorlati felkészültséggel kell bírni. Naponként újra és újra szükségem van arra a lelki erőforrásra, amely erőt ad, és segíti a csendesóráimon Istentől kapott feladatok megértését és végrehajtását.
További segítséget nyújtottak Balla Rebeka diakonissza testvér harmincévnyi szolgálatának lelki tapasztalatairól írott, A csendesórák gyöngyei című naplójegyzetei. Ezek naponként világítják meg az olvasott igéket, és a gyakorlati értelmezésüket is megadják. Ez azt bizonyítja, hogy hasznos a múlt lelki értékeivel is megismerkednünk.
A bibliatanulmányozás áldásai
A csendesóra naponkénti megtartása mély lelki lélegzetvételt jelent, ezért elhalaszthatatlan. Javaslom minden bibliaolvasó testvérem számára. Az, aki Istennel való szorosabb közelségre vágyik, alaposabb bibliaismeretre is vágyik. Ezért igyekszik minél jobban megismerni mennyei Atyánkat. Csodálatos közelségébe juthatunk ezáltal.
A naponkénti bibliaolvasás szembesít emberi természetünkkel, bűneinkkel, de megvilágítja a kegyelem útját is. Ezáltal csodálatos lelki békességgel kezdhetjük napunkat. Megtapasztalhatjuk, hogy a Szentírás valóban olyan fegyvertár, ahonnan felszerelhetjük magunkat a lelki hadjárathoz szükséges fegyverekkel. Azzal a komoly szándékkal érdemes tanulmányoznunk a Bibliát, hogy minden kijelentett igazságát gyakorlatban is érvényesítsük. Azzal a céllal érdemes tanulmányozásainkról feljegyzéseket készíteni, hogy csendesóráink áldásai megmaradjanak utódaink számára.
A lelki tartalmú könyvek olvasása során is sok áldást kapunk, de ez ne szorítsa háttérbe a Biblia alapos megismerését. A Bibliát egészében tanulmányozzuk, amelyhez segítséget adnak a különböző igemagyarázatok. Ezek gyakran tesznek fel megválaszolandó kérdéseket is. A napi igével kapcsolatos gondolkodtató kérdések minden bibliaolvasótól választ várnak. Nem szabad elfelejtenünk, hogy ezek tulajdonképpen Isten kérdései, amelyekre ő várja válaszunkat. Gyakran alázatra, gondolkodásra vagy éppen elhatározásra serkentenek. Ezáltal megújul a lelki életünk.
Több évtizedes tapasztalatom alapján Isten előtti felelősséggel állíthatom, hogy a komolyan vett igeolvasás áldott napi útravalót ad, és segíti lelki életünk elmélyülését. Kívánom, hogy sokan tapasztaljuk meg ennek áldásait!
Szenczi László
::Nyomtatható változat::
|