Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 09 - Párt­po­li­ti­zált a püs­pök?

Párt­po­li­ti­zált a püs­pök?

Kiss-Ri­gó Lász­ló: bár­mely szer­ve­zet ki­fejt­he­ti, mely párt vall hoz­zá ha­son­ló ér­té­ke­ket

Bár­mely szer­ve­zet­nek, így az egy­ház­nak is jo­ga van ah­hoz, hogy ki­fejt­se, me­lyik for­má­ció vagy párt vall az övé­hez ha­son­ló ér­té­ke­ket – mond­ta Kiss-Ri­gó Lász­ló sze­ged–csa­ná­di me­gyés püs­pök az MTI-nek Nya­kó Ist­ván MSZP szó­vi­vő feb­ru­ár 15-én el­hang­zott sza­va­i­ra re­a­gál­va.

A szo­ci­a­lis­ta po­li­ti­kus saj­tó­tá­jé­koz­ta­tó­ján ar­ról be­szélt: az MSZP a leg­ha­tá­ro­zot­tab­ban vissza­uta­sít­ja, hogy Kiss-Ri­gó Lász­ló me­gyés püs­pök Hód­me­ző­vá­sár­he­lyen egy kam­pány­gyű­lé­sen a Fi­desz mel­lett, il­let­ve az MSZP el­len kam­pá­nyolt; a szo­ci­a­lis­ták bo­csá­nat­ké­rést vár­nak a püs­pök­től és a leg­na­gyobb el­len­zé­ki párt­tól is.

Kiss-Ri­gó Lász­ló ki­fej­tet­te: ahogy Hód­me­ző­vá­sár­he­lyen is el­mond­ta, örül­ne, ha a ma­gyar po­li­ti­kai élet­ben több olyan for­má­ció len­ne, amely hi­te­le­sen tud­ja kép­vi­sel­ni a ke­resz­tény egy­ház ál­tal val­lott „jó­zan és éssze­rű ér­té­ke­ket”. Tény azon­ban, hogy je­len­leg csak egy ilyen párt van – tet­te hoz­zá. Az iga­zi bal­ol­da­li ér­té­kek, mint a szo­li­da­ri­tás, a szo­ci­á­lis gon­dos­ko­dás, a tár­sa­dal­mi igaz­sá­gos­ság, ke­resz­tény ér­té­kek is – je­len­tet­te ki a püs­pök –, hoz­zá­té­ve, ahogy a li­be­rá­lis ér­té­kek, mint a sza­bad­ság, a to­le­ran­cia és az em­be­ri mél­tó­ság is fon­to­sak a ke­resz­tény egy­ház­nak.

Nya­kó Ist­ván hét­fői saj­tó­tá­jé­koz­ta­tó­ján azt mond­ta, vé­le­mé­nye sze­rint van­nak bal­ol­da­li hí­vek is, akik hisz­nek Jé­zus Krisz­tus­ban, de nem hisz­nek Or­bán Vik­tor­ban (a Fi­desz el­nö­ké­ben). Úgy fo­gal­ma­zott: sen­ki ne mer­je po­li­ti­kai hát­só szán­dék­kal lel­ki zsa­ro­lás­nak ki­ten­ni azo­kat a bal­ol­da­li sza­va­zó­kat, akik nem a Fi­desz­re sza­vaz­nak. A szó­vi­vő sze­rint ez el­fo­gad­ha­tat­lan a mai ma­gyar de­mok­rá­ci­á­ban.

Ar­ra a kér­dés­re, hogy mi­ért ne po­li­ti­zál­hat­ná­nak a pa­pok, Nya­kó Ist­ván azt vá­la­szol­ta: tá­mo­gat­ják, hogy min­den ma­gyar fe­le­ke­zet, egy­ház hoz­zá­szól­jon a köz­ügyek­hez, azt azon­ban vissza­uta­sít­ják, ha e szer­ve­ze­tek kép­vi­se­lői egy­faj­ta ki­kö­zö­sí­tés­sel sújt­ják azo­kat, akik az MSZP tag­ja­ként hi­tet tesz­nek a bal­ol­da­li ér­té­kek mel­lett.

Ami­kor azt mond­ja egy püs­pök, hogy csak és ki­zá­ró­lag a Fi­desz az, amely­nek ér­té­kei kö­zel áll­nak az egy­ház ta­ní­tá­sa­i­hoz, az MSZP pe­dig et­től tá­vol áll, ak­kor igen­is po­li­ti­zál – tet­te hoz­zá a szo­ci­a­lis­ta párt szó­vi­vő­je.

MTI

Meg­tört len­dü­let
Ho­gyan se­gí­ti lel­ki éle­tünk fejlődését a Bib­lia ta­nul­má­nyo­zá­sa?
Légy hű­sé­ges sá­fár!
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Ötvened vasárnapjától böjt első vasárnapjáig – az ige mellett
Nagy­gyű­lés­ről a ház­nagy sze­mé­vel
Jé­zus­ról be­szélt Baj­nai Gor­don­nak az evan­gé­li­kus lel­kész
Te­het­ség­kon­fe­ren­cia Bony­há­don
Re­ményt ad­ni
A nagy vá­lasz­tó­nap: a ham­va­zó­szer­da
Hét­száz­ezer fo­rin­tot gyűj­töt­tek ed­dig a ha­zai is­ko­lák
Asszony­sorsok Ka­me­run­ban
Sze­xu­á­lis bűn­tet­tek – ka­to­li­kus is­ko­lák­ban
A pá­pa be­fo­gad­ná a ki­áb­rán­dult ang­li­kán hí­ve­ket
Re­for­má­tus „rek­la­má­ció”
Párt­po­li­ti­zált a püs­pök?
Köz­le­mény
Szem­lé­let­vál­tó szán­dé­kok
Szent­mi­se Re­gi­na fő­her­ceg­nő­ért
Va­len­tin-na­pi mi­se
Is­mét tö­me­ges es­kü­vőt tar­tot­tak Dél-Ko­re­á­ban
Pa­po­kat kö­zö­sí­tett ki a ka­to­li­kus egy­ház Szlo­vá­ki­á­ban
Búcsú Frenkl Róberttől, az MEE korábbi országos felügyelőjétől
Bú­csú Ro­bi­tól – Is­ten irán­ti há­lá­val az együtt töl­tött éve­kért
In me­mo­riam dr. Frenkl Ró­bert
A szer­kesz­tő­ség gyá­sza
Hat­van­éves a far­san­gi ima­hét Csö­mö­rön
In­gyen!
Más na­pok
Sor­sod Bor­sod?
A ha­zug­ság ál­do­za­ta­i­nak em­lék­nap­ja
„Szá­la­si ka­to­nái”?
Tart­suk tá­vol a po­li­ti­kát temp­lo­ma­ink­tól!
Hon­te­rus az evan­gé­li­ku­sok ko­lozs­vá­ri szék­há­zá­ban
„Hűt­len hű­ség”
Tél vé­gi tű­nő­dé­sek az élet ér­tel­mé­ről
DNS-vé­de­lem alatt a Nyír­ség temp­lo­ma­i­nak kegy­tár­gyai
Va­ti­káni toplista
Hó­fe­hér­ke és a hét tör­pe – ki­csit más­ként
Krisz­tu­si sors – krisz­tu­si in­du­lat nél­kül?
Oratio ˝cumenica
Ked­ves Gye­re­kek!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2010 09 Párt­po­li­ti­zált a püs­pök?