Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 09
- „Szálasi katonái”?
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
„Szálasi katonái”?
Február 15-én hangzott el ez a kifejezés a rádióban. A hírekben használták a budapesti ostrom drámai végkifejlete kapcsán bekövetkezett kitörésről megemlékezőkkel kapcsolatban: eszerint ők „Szálasi katonáiról” emlékeztek meg…
Itt érdemes azért megállni: kikről is van szó? A Szálasi vezette nyilas diktatúra által végbevitt tettek és a Budapest ostroma során a magyar hadseregben szolgáló, oda besorozott katonák helytállása között nem szabad összemosni a határokat! Hiszen akkor joggal lehet ugyanezen a módon a német hadsereg katonáit „Hitler katonáinak”, azaz „fasisztáknak” nevezni, vagy az orosz hadsereget „Sztálin katonáinak”. Mindhárom rendszer diktatúra volt, tehát akár jogos is lenne ez. Mégsem az, mert nem pontos, sőt nem méltányos.
Hiszen az 1945-től 1990-ig hivatalosan „felszabadulásnak” nevezett 1944–45-ös eseménysor értékelése mára azért differenciálódott. Kiderült, hogy az ország jelentős részének, mondjuk a nagyobb részének egyáltalán nem tűnt pozitív eseménynek. Így végül is egy idegen hadsereg megszállása volt, amelynek során a polgári lakosság ellen, a vagyon ellen szörnyű bűntetteket hajtottak végre. Kétségtelen, hogy a magyar katonák a német megszálló sereg oldalán harcoltak. Mégsem lehet elvitatni tőlük azt a jogot, hogy ők „hazájukat védték” egy hódítóval szemben. Ami azért máris nem hangzik olyan „szörnyűen”.
Persze a helyzet nyilván nagyon komplikált volt, nem lehet fekete-fehér módon ábrázolni. De „Szálasi katonáinak” emlegetni a magyar hadsereg katonáit úgy általában, ez azért mégsem járja.
A Szent László hadosztály a Garam mentén halálmegvető bátorsággal harcolt, hosszú ideig képes volt feltartóztatni az orosz támadást: ez bizony hősiesség volt. Ha pedig ez az volt, akkor Budapest védőinek harca is az volt, bár ezt még hivatalosan nem merik kimondani. De már az ellenkezőjét sem. Sokan meghaltak a magyar katonák közül. Negyven évig a nevüket sem volt szabad emlegetni, sírjuk sem volt, emléktáblájuk sem.
Méltatlan tehát azt a hivatásos katonaállományt, amely Budapest védelmében részt vett, életét áldozta, utólag lenyilasozni, „Szálasi katonáinak” nevezni. Rendes honvédalakulat volt a legtöbbje: huszárok, tüzérek. Az ő árnyékukban, hátuk mögött sajnos a nyilas söpredék szörnyűségeket követett el. Ez azonban mégsem lehet indok az összemosásra. Jó lenne már ezen túl lenni. Még a magyar közszolgálati rádióban is. Ha ilyen lenne…
Czenthe Miklós
::Nyomtatható változat::
|