Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 11
- Hogyan lesz a gyenge kezdésből jobb befejezés?
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Hogyan lesz a gyenge kezdésből jobb befejezés?
Már az új év harmadik hónapjában járunk, és talán másokhoz hasonlóan benned is megfogalmazódott, hogy valamit másképpen kellene csinálni. Vagy talán van valami, ami bosszant vagy nyomaszt egy olyan sajnálatos döntés miatt, amelyet a múltban hoztál. Vágyakozol rá, hogy bárcsak elölről kezdhetnéd a dolgot. A golfjátékosok ezt „mulligannak” hívják – azt jelölik ezzel a szóval, amikor egy rossz ütést meg lehet ismételni. Sajnos a valós élet ritkán ajánlja fel nekünk a mulligan lehetőségét. Együtt kell élnünk hibás döntéseinkkel, cselekedeteinkkel, és gyakran el kell fogadni a következményeiket.
Nemrég valakitől kaptam egy idézetet: „Senki sem tud újat kezdeni, de ma elkezdhetünk valamit, aminek új lesz a befejezése.” Akár egy golfmeccsről van szó, akár egy új üzlet megnyitásáról vagy egy kapcsolat megkezdéséről – ez mindegyikre igaz. És néha nem kezdünk olyan jól, ahogyan szeretnénk, nem úgy, mint egy világklasszis sprinter; és nem mehetünk vissza, hogy újrakezdjük a versenyt. Folytatnunk kell, remélve, hogy amint haladunk előre, egyre jobbak leszünk.
Van valami az életedben, amit szeretnél másképp csinálni, vagy valamit újrakezdenél? Talán a karrieredben volt olyan döntésed, amelyet most visszatekintve nem tartasz túl bölcsnek? Valaki ajánlott egy lehetőséget, de már nem élhetsz vele? Volt olyan befektetésed, amelyről kiderült, hogy értelmetlen volt? Talán tönkretettél egy fontos kapcsolatot, és már javíthatatlan? Sajnos bármennyire szeretnéd, hogy máshogyan legyen, ami megtörtént, az megtörtént, és nem lehet megváltoztatni. Szóval akkor hogyan tovább?
A fenti állítás szerint a kezdés betonba van öntve, de ma elkezdhetünk valamit, aminek reményteljes lehet a befejezése. A Biblia sokat beszél erről.
Hagyd magad mögött a múlt hibáit, és szánd oda magadat a célodnak. Ha a megváltoztathatatlan múlton töprengsz, az általában haszontalan. Miután kitűzted, hogy hová akarsz eljutni, és kigondoltad, hogyan, akkor tudni fogod, hogy a célnál vagy, amikor odaérsz; ezért folyamatosan fokuszálj a célra. „…azokat, amelyek hátam megett vannak, elfelejtvén, azoknak pedig, amelyek előttem vannak, nekik dőlvén, célegyenest igyekszem az Istennek a Krisztus Jézusban onnét felülről való elhívása jutalmára.” (Fil 3,13–14; Károli-fordítás)
Ha folyamatosan hátrafelé nézel, ezzel csak azt éred el, hogy az előtted levő ösvény kacskaringós lesz. Az a farmer, aki traktort vezet a mezején, előre figyel, mert tudja, hogy ha hátrafelé néz, akkor nem tudja tartani az egyenes vonalat, pedig ez lenne a dolga. „Igyekezzél, hogy Isten előtt becsületesen megállj, mint olyan munkás, aki szégyent nem vall, aki helyesen hasogatja az igazságnak beszédét.” (2Tim 2,15; Károli-fordítás)
A múlt romjaira nem épülhet a jelen vagy a jövő. „A múlt maradjon a múltban” – mondják néha. Gyakran teljesen új indulás kell ahhoz, hogy magunk mögött hagyjuk mindazt, ami korábban volt, és ez a legjobb eszköz arra, hogy a jövőben a befejezés is megfelelő legyen. „Senki sem toldja az új posztó foltot az ó posztóhoz; mert különben az újat is megszakasztja és az ó posztóhoz nem illik az újból való folt.” (Lk 5,36; Károli-fordítás)
Robert J. Tamasy (Forrás: Monday Manna)
::Nyomtatható változat::
|