Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 11
- A solti Vécsey-kastély
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A solti Vécsey-kastély
A Bács-Kiskun megyei Solt gazdag történelemmel bír. Árpád vezér legkisebb fiának és trónutódjának, Zolta (Solt, Zsolt, Zoltán) fejedelemnek a szállásterülete. IV. Béla idején hűségéért kiváltságokat kap, mivel az uralkodót a város bújtatta az üldöző tatárok elől. Erre a címerében található két aranykulcs utal. A hagyomány szerint ezeket a református templom tornyának gömbjében őrizték; a gömböt villámcsapás érte, így a két kulcs összeolvadt és eltűnt.
A mezőváros megnevezése szerepelt az egykori Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye nevében, és napjainkban ismét városi ranggal büszkélkedik.
A kisváros legfontosabb látnivalója az Aradon kivégzett Vécsey Károly tábornok családi kastélya. A família régi magyar nemzetség. Őse az 1470-ben született Szőllősy Balázs, aki II. Lajos király adománya folytán ősi birtokáról, az Abaúj vármegyei Vécse községről felvette a Vécsey nevet. Felemelkedésük a 17. századhoz köthető, amikor egészen a bárói méltóságig jutottak. A 1803-ban született Károly tízesztendős volt, amikor a család Soltra költözött.
A kastélyt 1816-ban klasszicista stílusban emeltette apja, a família grófi ágához tartozó Vécsey Ágoston, aki a környező birtokot a napóleoni háborúkat lezáró béketárgyalásokon játszott szerepéért kapta I. Ferenc osztrák császártól, magyar királytól. Nem hivalkodó, alföldi gyökereihez ragaszkodóan szélesen elnyúló, mindössze egyszintes építmény.
A család, miután elhagyta Soltot, a kastélyt a katolikus egyházra hagyományozta, amelytől a település vásárolta meg 1983-ban. Napjainkban könyvtárként várja a látogatókat. Rendezett udvarában honfoglalási, második világháborús és 56-os emlékmű, valamint stílszerűen három 1849-ben elhunyt névtelen honvéd síremléke található, illetve névadójának, a hős magyar tábornoknak a szobra, akit a partiumi vesztőhelyen utolsóként küldtek halálba. Így halála előtt végigszenvedte társainak kivégzését, és saját akasztása előtt, a mai ember számára szinte felfoghatatlan lélekjelenlétről tanúbizonyságot téve – miként a szobor talapzatán olvasható –, megcsókolta az előtte megölt Damjanich János kezét.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|