Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 11
- Egy különösen fontos különös házasságról
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Egy különösen fontos különös házasságról
Jelen sorok írója viszolyog azoktól a híradásoktól és sajtótermékektől, melyeknek legfontosabb témája a különféle rendű, rangú „sztárok”, sőt „celebek” magánélete. Most mégis egy olyan könyvet szeretnék az Evangélikus Élet olvasóinak figyelmébe ajánlani, amely Magyarország egyik legnagyobb és legnépszerűbb „celebje” magánéletének titkait firtatja. Az Egy boldog menyasszony levelei című forráskiadvány Kossuth Lajos és Meszlényi Terézia házasságáról szól.
Egy, a korral foglalkozó történész jegyezte meg egyik előadásában, hogy Kossuth Lajos feleségéről, Meszlényi Teréziáról a kortársak annyi rosszat írtak, hogy az ember szinte megsajnálja és megszereti. A Losonczy Tóth Árpád által szerkesztett forráskiadvány Meszlényi Terézia négy levelét közli barátnőjéhez, Tanárky Augusztához, amelyeket 1840 júliusa és 1841 januárja között írt, közvetlenül Kossuthtal való házasságkötése előtt és után.
Ezek a most közölt levelek nem cáfolják a Meszlényi Teréziáról kialakult korábbi negatív képet, amely szerint nagyravágyó, gőgös, zsugori, szellemileg sem különösebben pallérozott volt – viszont bizonyítják azt, hogy Kossuth Lajost első találkozásuktól igaz szerelemmel, rajongásig szerette. (Kossuth leveleiből már korábban is nyilvánvaló volt, hogy ő is hasonlóan érzett felesége iránt.)
Milyen a „bulvár”, ha képzett, alapos, lelkiismeretes történész-levéltáros írja? Részletes, informatív, hiteles és érdekes. Losonczy Tóth Árpád százharminc oldalas kötetéből a négy levél közlése mindössze húsz oldalt tesz ki, ennek nagyobb része is magyarázó lábjegyzet.
A források és a szakirodalom alapos ismeretéről árulkodó bevezető tanulmány meggyőzően tisztázza azt a kérdést, hogy a katolikus Meszlényi Terézia és az evangélikus Kossuth Lajos (utóbbinak börtönből való szabadulása után) Pesten találkozott és ismerte meg egymást, minden valószínűség szerint özv. László Ferencné Szűts Jozefa közvetítésével. A jótékonykodásáról és a nemzeti ügyekért való lelkesedéséről ismert jómódú, özvegy háztulajdonos hölgy volt az, aki nemcsak bemutatta egymásnak Kossuth Lajost és későbbi feleségét, hanem segíthetett az ingadozó vőlegény meggyőzésében is. Így végleg el kell búcsúznunk a Kossuthnak a börtönbe könyvet küldő és levelet író Meszlényi Teréz romantikus képétől.
Fontos erénye a könyvnek, hogy Meszlényi Terézia levelezőpartnerét, Tanárky Augusztát, az ő családját és környezetét is részletesen megismerhetjük. A reformkori dunántúli kisnemesi világ gondolkodásmódja, mindennapjai különösen fontosak evangélikus egyházunk számára, hiszen ez a társadalmi réteg meghatározó szerepet töltött be egyházunk életében is.
Tanárky Auguszta személye azért is nagyon izgalmas, mert ő is ott volt azon „partiképes” hajadonok sorában, akikkel Kossuth házasságkötése előtt találkozott. Sőt az is valószínű, hogy a művelt, Meszlényi Teréziánál fiatalabb és talán csinosabb Tanárky Auguszta az első találkozás alkalmával jobb benyomást tett Kossuthra, mint későbbi felesége. Ennek a ténynek a jelentőségét azonban véleményünk szerint a kötet szerzője kicsit túlértékeli. Konkrétabb adatokat hoz fel arra nézve, hogy Tanárky Auguszta és Meszlényi Teréz öccse, Rudolf között (aki később Kossuth Zsuzsa férje lett) volt szorosabb kapcsolat.
Történelmi forráskiadványokat általában a szűkebb szakmai közönségnek szoktak írni, és csak a történészek érdeklődését szokták az ilyen kötetek felkelteni. Ez a könyv kivétel. Olvasmányos stílusával, izgalmas kérdésfelvetéseivel érdemes a szélesebb közönség figyelmére is, 496 lábjegyzete ne riasszon el senkit attól, hogy kézbe vegye.
A kötet Kossuth felesége magánéleti „titkainak” feltárása révén nem a „történelmi celeb” intim szférájában való vájkálást szolgálja, hanem segít történelmünk egyik legmeghatározóbb személyiségének és művének jobb megértésében. Az sem érdektelen, hogy két öntörvényű és korántsem hibátlan jellemű személyiség boldog házasságát ismerjük meg belőle, amelyet az őszinte szeretet a forradalom és a szabadságharc viharai, majd az emigráció hányattatásai között is összetartott.
Kertész Botond
::Nyomtatható változat::
|