Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 11
- Egy házi bibliaóra áldásai
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Egy házi bibliaóra áldásai
Az elmúlt század ötvenes éveiben Balla Rebeka diakonissza testvér missziós útjai során több helyen tartott házi bibliaórákat. Ezekről készített feljegyzéseit örökül hagyta reánk. E feljegyzésekből idézünk fel egy különös bibliaórát.
Egy alkalommal sok vágyakozó lélek vett részt a bibliaórán, amely egy hozsánnaénekkel kezdődött: „Siessetek, hamar lejár, / Kegyelme már régóta vár, / Ma még lehet, ma még szabad: / Borulj le a kereszt alatt. (…) Elszáll a perc, az életed, / Ma még, ha jössz, elérheted. / Ne késs tovább, ne várj tovább, / Ma kérd Atyád bocsánatát!” Ezután Rebeka testvér egy igét olvasott fel: „Bűneim büntetése utolért engem (…), és a szívem is elhagyott engem.” (Zsolt 40,13)
Az ének és az ige sok lelki problémát hozott felszínre: bűnös voltunk felismerését, Isten bűnbocsátó kegyelmét, a megtérést és az üdvösség kérdését.
Beszélgetés közben az egybegyűltek zokogó hangra lettek figyelmesek. Rebeka testvér megkérdezte az asszonyt, mi késztette őt sírásra. „A bűneim, a bűneim… – zokogott tovább –, úgy érzem, hogy a bűneim sokasága alatt összeroskadok, nem tudok így tovább élni, engem már nem fogad magához az Isten.” Erre egy igével válaszolt a bibliakör vezetője: „Ha megvalljuk bűneinket, hű és igaz ő: megbocsátja bűneinket.” (1Jn 1,9) Ezután arra kérte a testvéreket, hallgassák meg figyelmesen Tokichi Ishi japán rablógyilkos megtérésének történetét, amelyet dr. F. W. Borehan ausztráliai skót lelkész Történelemformáló igék című munkája alapján mondott el (fordította Szabó Miklós rákospalotai nyugalmazott lelkész).
A különös történet szerint Tokichi pogányságban született, apja megrögzött részeges ember volt, s ő maga életében mindössze két kereszténnyel találkozott, akiknek révén megismerte Isten megváltó kegyelmét. Tizenhárom éves korában az éhség lopásra kényszerítette. „Ez volt a kezdete bűnös életemnek” – vallotta később. A tolvajból hamarosan hamiskártyás lett, ez további lopásokra kényszerítette, míg végül a börtönben kötött ki, ahol a betörők hatása alá került.
Kiszabadulása után az egyik bűncselekményt a másik után követte el a legvakmerőbb módon, míg végül meggyilkolta egy teaház felszolgálónőjét, és ügyesen, bűnjel nélkül eltűnt. A hatóságok sehogy sem tudtak a nyomára akadni. Egyéb bűncselekménye miatt azonban Tokichi később ismét fegyházba került. Itt tudta meg társaitól, hogy az általa meggyilkolt felszolgáló leány egykori kedvesét kivégzik a gyilkosság miatt. Ekkor gondolkodni kezdett: mit érezhet, és hogy szenvedhet a helyette elítélt és annak családja, egész rokonsága? Megborzadt az elítélt halálküzdelmére gondolva. Addig tépelődött, míg elhatározta, hogy bevallja tettét, hogy megmentse az ártatlan embert.
Vallomást tett, bevallotta minden bűnét, és nyíltan feltárta az addig kinyomozhatatlan gyilkosságot. Arra törekedett, hogy kiderüljön a helyette elítélt ártatlansága. Hosszas bírósági tárgyalások következtek, és a végeredményük az lett, hogy őt mégis felmentették a gyilkosság alól. „Ez nagyon elcsüggesztett, mert tudom, hogy felmentésem az ártatlanra hárítja a büntetést. Annyira kétségbe ejtett, hogy aludni sem tudtam” – írta naplójában. Arra utasította ügyvédjét, hogy az igazság derüljön ki. A perújrafelvétel során őt ítélték el.
Ekkor látogatta meg börtönében két hívő skót testvér. Újév reggelén ünnepi ebédet vittek be, három nappal később egy Újtestamentumot küldtek be neki. Először a polcra dobta, majd unalmában később mégis kinyitotta több helyen, és beleolvasott. Jézus jeruzsálemi bevonulását, majd az elveszett bárány keresésének történetét olvasta; később azt, hogyan adták Jézust Pilátus kezébe, hogyan ítélték el ártatlanul, és végezték ki a kereszten.
Ezen gondolkodni kezdett. Ő, a megrögzött, makacs bűnöző szégyenletesnek tartotta Jézus ellenségeinek szörnyű tettét. Tovább olvasva megállott Jézus szavainál: „Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek.” „Ez átütött rajtam – írta naplójában –, mintha húszcentis szeggel ütötték volna át szívemet. Mit jelent ez az ige? Krisztust szívem szerelmének nevezzem? Mondjam, hogy ez a mennyei könyörület? Nem tudom, minek nevezzem, csak azt tudom, hogy kibeszélhetetlenül hálás szívvel hittem. Ez az egyszerű kérés besegített a keresztyénség közepébe.” Majd így folytatta: „19 éves koromtól 20 évnél többet töltöttem börtönben. Ez alatt az idő alatt megtanultam, mit jelent szenvedést hordozni. Sok kínos próbán estem át, mindegyik azt sürgette, hogy bánjam meg bűneimet. S mégse tudtam bűnbánatra jutni… Most Krisztus egyetlen szavától: Atyám, bocsáss meg nekik…, az én kibeszélhetetlen kemény szívem megváltozott. Megbántam minden bűnömet.”
A keresztről való kinyilatkoztatás indította meg Ishit. „Csak a börtönben jöttem rá, hogy van lelke az embernek – olvashatjuk csodálatos naplójában, melyet utolsó bebörtönzése alatt vezetett –, ma a zárkában ülök megfosztva jövés-menéstől, mégis elégedettebb vagyok, mint szabad időmben. A börtön közönséges rabkosztján hálásabb vagyok, mint azelőtt a legfényesebb palotában, amit valaha láttam. Minden napon kibeszélhetetlen nagy az örömöm, s mindezt Jézus kegyelmes jóságának köszönhetem.”
Az egyik skót hívő testvér volt utolsó látogatója, aki egy alkalmas igét olvasott fel neki, és beszélt vele az acélrácson át. Ishi ezt mondta utolsóként: „Befejeztem jegyzeteimet, amit lehetett, elvégeztem. Csak azt várom, hogy a bűn testét letéve őhozzá menjek.” Másnap reggel kivégezték. Utolsó szavait versbe foglalta: „Nevem meggyalázva. / Testem börtönben lát halált, / De megtisztult lelkem / Ma visszatér Isten országába.”
A történet nagy hatással volt a bibliakör tagjaira. Többen így nyilatkoztak: „Akkor az én bűneimre is van bocsánat!” A töredelmes szívekből felhangzott a dicséret: „Szent Fiadért, ki engemet vérén megváltott, / Hallgass meg, ha bűnbánattal hozzád kiáltok! / Vigaszoddal térj kegyesen beteg szívemhez, / Hozzád térő gyermekednek, Atyám, kegyelmezz!”
Majd bűnbánó imádság tört fel a szívekből, s jó néhányan – közöttük a síró asszony is – örömmel tettek bizonyságot arról, hogy most fogadták el Jézust Megváltójuknak. Öröménekként zúgott fel a testvérek ajkáról a hallelujaének: „Szent bizonyosság: Jézus enyém! / Földi utamra sugárzik a fény, / Vár az örökség, mennyei fény, / Lelkem ujjongva fölfele néz. / Dicsének hangzik ajakamon, Jézust örömmel magasztalom. (…) Boldogan érzem, s vallom is én: / Jézusé lettem. Jézus enyém.”
A fegyház „nemes embere” (így nevezte a japán kriminológia) isteni kegyelemben való részesülésének története így hatott a bibliakör bűneikkel küszködő tagjaira, s bizonyítéka lett annak, hogy Isten kegyelme végtelen; minden hozzá térő, bűneit megbánó lélek számára készen áll. Fogadjuk el ezt a drága ajándékot!
Szenczi László
::Nyomtatható változat::
|