Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 11
- Nőttön-nő tiszta fénye
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Nőttön-nő tiszta fénye
Széchenyi István halálának 150. évfordulója elé
„Minden, amit elkezdek, haladni fog. Minden mag, amit elvetek, kikel majd, fáim virágozni fognak, és megtermik gyümölcseiket.” Széchenyi István (Bécs, 1791. szeptember 21. – Döbling, 1860. április 8.) írta ezeket a jövendölő mondatokat, bízva abban, hogy amit elkezd, sikerülni fog. De nem akkor, és nem általa: az utána jövők viszik diadalra.
De méltók vagyunk-e hozzá? Él-e még bennünk a nemzetféltés és országépítés láza? Fáradozunk-e azon, hogy „jóltevők” legyünk mi is?
A nagy politikai ellenfél, Kossuth a legnagyobb magyarnak nevezte, a regényíró Kemény Zsigmond a leghívebb magyarnak, a jeles történetíró, Szekfű Gyula példátlan keresztény-magyar államférfiúnak. Szellemét szinte mindig adaptáltuk, de legtöbbször rosszul, félreértve tevékeny életének és politikai filozófiájának célját. „Ha más nemzeteknek több a kincsük, legyen minékünk több erkölcsünk és hazafiúi szeretetünk…” – írta naplójában Széchenyi.
Bizony jó lenne, ha itt tartanánk. Ha gazdagságunk szorgos munkából származna, és népünk sok ilyen nagyszerű ember által: szabadon élhetne. Széchenyi életében, s mondhatjuk, halálában is, szüntelen tanulásra, művelődésre, közös munkára, társadalmi összefogásra, a mindig szétforgácsolódó erők koncentrálására biztatott. „Tőlünk függ minden, csak akarjuk… Annyi Jó s Nemes van bennünk, hogy a jónak mértéke könnyen levonja annak kisded súlyát, ami még hátra van.” Hitel című könyvében ragyognak ezek a buzdító mondatok, ma is megszívlelendő útravalóul.
Tragikus történelmünk kötését át- és átvérzi Széchenyi fájdalmas arca. Nem volt 19. századunknak még egy ilyen alakja, aki annyira személyes sorsként, egyéni tragédiaként élte volna át saját magyarságát. Önvád gyötörte, az ország vesztéért magát érezte felelősnek. Örökre bezárult mögötte a döblingi tébolyda kapuja, s egy évre rá a hatalmas cári hadsereg betört az országba… Széchenyi István alakja igazi lecke nemzedékek egész sorának, hiszen alig van – néhány sematikus vonással rajzolt – képünk róla.
Írók, költők százai próbálták feldolgozni tragikus sorsát. Arany János hatalmas költeményben idézte meg, Németh László veretes drámában, az erdélyi Kocsis István monodrámában és regényben töprengett a legnagyobb magyar tettein.
A 2010-es ünnepi emlékév szép nyitányának tekinthetjük Tarics Péter közelmúltban megjelent monográfiáját. A Püski Kiadó gondozta kötet több mint másfél évtizedes kutatómunka eredménye.
A politikai szakértőként ismert író tételesen megcáfolja, hogy Széchenyi István öngyilkos lett volna, és kétségbevonhatatlan bizonyítékokkal támasztja alá, hogy Széchenyi politikai gyilkosság áldozata lett. Mindezt teszi hiteles dokumentumok feldolgozásával, a gróf 1854 és 1860 közötti írásainak és döblingi hagyatékának szigorú vizsgálatával.
Ha csupán ennyi lenne e rendhagyó emlékezés, már akkor is fontos munka született volna. De Tarics Péter kötetében megfogalmazódik a gróf máig szóló üzenete. Égető problémáink, amelyeket meg kell oldanunk, vagy elveszünk a világ kohójában. Széchenyi István önmagával és a világgal viaskodó erkölcsi ereje, tisztasága, emberi nagysága ma is sugárzó példa, hogy megmaradjunk minden időben.
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|