Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 11 - For­dí­tá­si hi­ba

For­dí­tá­si hi­ba

Szer­kesz­tő­sé­günk hi­bá­já­ból for­dí­tá­si hi­ba csú­szott múlt he­ti szá­munk Mar­got Käß­mann­ról írt cik­ké­be (10. szám, 6. ol­dal). A rö­vi­den csak EKD-ként em­le­ge­tett né­met­or­szá­gi egy­ház­test (Evan­geli­sche Kirche in Deutsch­land) ne­vét ugyan­is hely­te­le­nül ír­tuk át Né­met­or­szá­gi Pro­tes­táns Egy­ház­ról Né­met­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház­ra. A ki­tű­nő össze­fog­la­ló szer­ző­je – Hol­ger Man­ke – az aláb­bi le­vél­lel ol­va­só­ink szá­má­ra is se­gít tisz­táz­ni, mi­ért nem le­het „cse­re­sza­ba­tos” a két for­dí­tás.

Né­met­or­szág­ban az EKD (Evan­gelis­che Kirche in Deutsch­land) tag­egy­há­zai kö­zött van hu­szon­két evan­gé­li­kus, uni­ált és re­for­má­tus tar­to­má­nyi egy­ház. Az evan­gelisch szó ma­gá­ban fog­lal­ja az evan­gé­li­kust (az­az a lu­the­rá­nust), a re­for­má­tust és az uni­ál­tat. (Ez utób­bin ter­mé­sze­te­sen nem uni­tá­ri­u­so­kat ér­tünk, ha­nem evan­gé­li­ku­sok­ból és re­for­má­tu­sok­ból egye­sült egy­há­za­kat.) Min­den­eset­re szó sincs ar­ról, hogy az EKD csak evan­gé­li­ku­so­kat tö­mö­rí­te­ne. A leg­jobb for­dí­tás sze­rin­tem a Né­met­or­szá­gi Pro­tes­táns Egy­ház, hi­szen a pro­tes­táns szó – a né­met evan­gelisch szó­hoz ha­son­ló­an – ma­gá­ban fog­lal­ja a re­for­má­ció egy­há­za­it.

Rá­adá­sul van egy olyan egy­há­zi szer­ve­zet is, amely­ben csak és ki­zá­ró­lag a né­met­or­szá­gi evan­gé­li­kus (az­az lu­the­rá­nus) egy­há­zak tö­mö­rül­nek. Ez a Ve­re­i­nig­te Evan­gelisch-Lu­the­ris­che Kirche in Deutsch­land, rö­vi­den: VELKD. En­nek a ve­ze­tő püs­pö­ke 2005 óta dr. Jo­han­nes Fried­rich, aki emel­lett a Ba­jor­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház tar­to­má­nyi püs­pö­ke is. (Nyil­ván a VELKD-t és az EKD-t sem sza­bad össze­ke­ver­ni.)

Az evan­gelisch és az evan­gé­li­kus sza­vak rá­né­zés­re ha­son­ló­ak. De mi­vel né­mi tar­tal­mi el­té­rés van kö­zöt­tük, fel­hí­vom a fi­gyel­met ar­ra, hogy csak az evan­gelisch-lu­the­risch és a lu­the­risch sza­va­kat le­het „evan­gé­li­kus­nak” for­dí­ta­ni, az evan­gelisch ön­ma­gá­ban vi­szont a re­for­má­ci­ó­ban ala­kult, pro­tes­táns egy­há­za­kat il­le­ti.

Hol­ger Man­ke

HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Egy há­zi bib­lia­óra ál­dá­sai
„To­rony­él­mény”
Egy­há­zunk lelkészi középvezető­i­nek vi­zi­tá­ci­ó­ja az or­szá­gos iro­dá­ban
Bib­lia, nö­vé­nyek, bá­bok
Kö­zös szol­gá­lat: te­her vagy aján­dék?
Ma­gyar va­gyok, ro­zum­je¨ ma?
Ka­me­ru­ni­ak­kal ün­ne­pel­tünk
Református diák-médiaműhely
Rév­fü­lö­pi kon­fe­ren­ci­a
Fa­bi­ny Ta­más püs­pök az Ér­mel­lé­ken
Tel­je­sí­te­ni a sze­re­tet pa­ran­csát
For­dí­tá­si hi­ba
Egy „pár­ton kí­vü­li bol­se­vik” az egy­ház élén
Ho­gyan lesz a gyen­ge kez­dés­ből jobb be­fe­je­zés?
„Az egy­ház­ban nem ha­ta­lom, ha­nem szol­gá­lat van!”
Dé­li ha­rang­szó Sár­szent­lő­rinc­ről
A hét web­mes­ter­lö­vész
A sza­bad­ság fo­ko­za­tai
Há­ló­zat­épí­tés
„So­kan ké­rik”
Kö­szö­net
Mar­got Käß­mann ese­te a fenn­ál­ló vi­lág­rend­del
Köz­le­mény
Nőt­tön-nő tisz­ta fé­nye
Egy kü­lö­nö­sen fon­tos kü­lö­nös há­zas­ság­ról
A sol­ti Vé­csey-kas­tély
A sza­bad­ság üs­tö­kö­se
Miért zárjátok el az útamat?
Márczius tizenötödikén
Zúg Március
Petőfihez
Egy­más­ra han­golt szí­vek