Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 11
- A hét webmesterlövész
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
A hét webmesterlövész
Mire az Evangélikus Életet készítő nyomdagépek leállnak, és a kész újságkötegeket teherautóra pakolják, kezdetét veszi az V. Web 2.0 Symposium, amelyet a szakma képviselői csak BarCamp Budapest néven emlegetnek. A tavalyi rendezvény beszámolójától eltérően (Tavaszi zsongás – 2009/13.) azonban különös jelentősége van annak, hogy ezúttal az esemény előtt születik meg az írás Magyarország legnagyobb webfejlesztői konferenciájáról.
Idén ugyanis harminchét induló internetes vállalkozás szállt harcba olyan díjakért, amelyek megalapozhatják a projektek jövőjét: egy teljesen felszerelt irodát lehet nyerni egy évre, továbbá tanácsadást és webes szolgáltatásokat kap a győztes. A startup-verseny döntőjének eredménye izgalmas kérdés, és nem haszontalan egy pillantást vetni azokra a webes kezdeményezésekre, amelyek a szakmai zsűri ajánlásai alapján a legjobb hét közé kerültek. A verseny ugyanis nemcsak önmagáról szól, hanem remek képet ad a mai magyar fejlesztésekről, az innovációs elképzelésekről és hazánk szellemi potenciáljáról.
A döntőben pénzügyi szakemberek és induló cégek menedzselésében járatos befektetők fognak dönteni, és korántsem biztos, hogy a fejlesztők és webes tanácsadók által felállított sorrend fog érvényesülni, vagy hogy a technikailag legjobbnak tűnő ötletet tartják a pénzemberek a lehetséges legjövedelmezőbb befektetésnek. De a jelenleg legesélyesebbeknek tartott projektek útmutatóul szolgálhatnak akár az informatikai korszak kihívásaival szembesülő egyházaknak is.
A joszaki.hu Terray Tamás és Pfenninberger Ádám fejlesztése, az egyelőre csak iWiW-es kisalkalmazásként működő rendszer az ismerősök ajánlása alapján teszi lehetővé szakemberek keresését különféle munkákra. A mesterembereknek és különféle szolgáltatóknak pedig ugyanakkor – ha jól végzik a munkájukat – remek referencia lehet.
Tematikus közösségépítéssel próbálkozik a grundfoci.hu oldal, amelynek máris 317 csak hobbiként futballozó csapat a tagja. Az amatőr futballisták a rendszeren keresztül tarthatják a kapcsolatot rajongóikkal, események szervezőivel, illetve akár a pályatulajdonosokkal is. A fejlesztő, Müller Tamás szakmai partnerként maga mellett tudhatja a Magyar Labdarúgó-szövetséget.
Nagy népszerűségnek örvend az iWiW-es Csajok és pasik alkalmazás, amelyet eddig több mint 530 000 tag telepített. Ezt a sikert próbálja meg dr. László Gergely önálló oldal keretei között megismételni, és a felhasználótáborra alapozva indítana társkereső szolgáltatást.
A ninimo.com egyből a nemzetközi piacra is készül, az oldalon a kisgyermekes szülők hozhatnak létre profiloldalt saját gyermeküknek. A látványos grafikai elemeket felvonultató projekt a feltöltött fotókat és videókat nemcsak megjeleníti, de az ígéretek szerint egyfajta mesekörnyezetbe is ágyazza őket. Gerendély Zoltán és csapata már másfél éve dolgozik a rendszeren.
Egyfajta távmunkamenedzsment-rendszer az otthonrol.hu, amely elsősorban adatfeltöltési feladatokat tud hatékonyan delegálni otthon dolgozók számára. A rendszer a megbízásokat pár perc alatt elvégezhető darabokra osztja, amelyeket szétoszt a regisztrált munkások között, majd az eredmények felvitele után gondoskodik azok egybefűzéséről. Benedek Balázs rendszere máris 7500 távmunkást tudhat maga mögött.
Rétai Martin Pocket Guide nevű szolgáltatása mobilinternetes alkalmazás, és a komolyabb telefonok számára tesz elérhetővé egyfajta idegenvezető szolgáltatást. A rendszer rögzíti a megtett útvonalat is, és hozzácsatolja az út során készített felvételeket, így valóságos telefonos útinaplót készít.
A verseny hetedik résztvevője az a moly.hu könyves közösségi oldal, amelyről ebben a rovatban már többször esett szó. Így e sorok írójának érintettsége folytán biztos lehet benne a kedves olvasó, hogy következő cikkünkben még visszatérünk a BarCamp Budapest eseményeire.
Nagy Bence
::Nyomtatható változat::
|