Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 17
- Melanchthon és a klasszikus görög dráma
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Melanchthon és a klasszikus görög dráma
A Tróját ostromló görög fővezérek között vita támad, hogy ki birtokolja a harcban elesett legnagyobb görög hős, Akhilleusz fegyvereit. Odüsszeusz és Aiasz egyaránt magának követeli a csodálatos fegyvereket. A versengés során végül Odüsszeusz győz. Aiasz az őt ért méltánytalanság miatt megtébolyodik, a görög fővezéreket – Agamemnónt és Meneláoszt – le akarja gyilkolni. Őrültségében azonban nem veszi észre, hogy a táborban található állatokat aprítja. Végül rájön, hogy mit cselekedett, de a történtekbe nem tud belenyugodni, öngyilkos lesz.
A mitológiai történetet azért meséltük el, mert a legnagyobb görög drámaíró, Szophoklész Aiasz címmel feldolgozta a témát, és ez a tragédia volt Philipp Melanchthon (1497–1560) egyik legkedvesebb olvasmánya. A wittenbergi egyetem hallgatói körében ismeretes volt a német teológus tanárnak az a kijelentése, hogy a Biblia tanulmányozása után a leghasznosabb a klasszikus görög drámák olvasása, mert ezek fontos erkölcsi mondanivalót hordoznak. Ismeretes a reformátor tanári hirdetménye is, amelyet 1545. január 18-án adott ki. Ebben közli, hogy Szophoklész Aiasz című tragédiáját már olvasták, most ugyanennek a szerzőnek Élektra című tragédiáját fogják olvasni. Melanchthon kiemeli, hogy a klasszikus görög drámák a valóságos életet, az emberi esendőséget mutatják be, és az is megmutatkozik, hová vezet a féktelen indulat, ezeket az indulatokat azonban meg is lehet fékezni. Aiaszból hiányzott az önmérséklet, ez okozta vesztét.
A dráma során megtudjuk, hogy az öngyilkos Aiaszt Agamemnón fővezér nem akarja eltemettetni, Odüsszeusz azonban legyőzi személyes indulatait, kiáll amellett, hogy halott ellenfelének kijár a végtisztesség. Ő úrrá lett indulatain, legyőzte önmagát, Melanchthon ezért tekinti őt pozitív hősnek.
Aiasz szerencsétlenségének az is oka volt, hogy féktelen gőgjében megvetette az isteneket, azt hitte, a maga erejéből is győztes harcos lehet. Ezt a mozzanatot Melanchthon különösen fontosnak tartja: az istenek megvetése mindenkire szerencsétlenséget hoz. Ebben az összefüggésben a reformátor gyakran idézte Vergiliust, Augustus császár korának nagy római költőjét is: „Tanuljatok igazságosságot az intésből, és ne vessétek meg az isteneket!” Melanchthon szerint ezt a tanulságot vonhatjuk le a klasszikus görög dráma tanulmányázásából. Ezt a vergiliusi felszólítást a wittenbergi mester ugyanakkor keresztény tartalommal tölti meg. A keresztény embernek a Tízparancsolatot kell betartani; aki ezeket a parancsokat nem tartja be, arra Isten büntetése vár – a büntetés késhet, de feltétlenül bekövetkezik.
Melanchthont az Aiasz című tragédia ébren is, álmában is foglalkoztatta. Amikor 1546. decemberében – a véres belháború miatt – távol volt otthonától, álmot látott, amelyet később versbe öntött, és barátaival is megosztott. Az állatokat gyilkoló Aiaszt látta, fölötte a győzedelmes Krisztust. Melanchthon költeménye Krisztushoz szóló fohásszal végződik, őt kéri, hogy védelmezze a tudomány hajlékát, igazítsa helyes útra a vezetőket.
A reformátor szerint a klasszikus görög drámák azért hasznosak, mert az egyén és a közösség is felismerheti bűneit; az egyén bűne, gőgje, az önmérséklet hiánya egész közösségeket is romlásba dönthet.
Melanchthon pedagógiai módszere ma is figyelemre méltó, modernnek is mondható. Az órákon részletesen elemezték a drámákat, ezután egy hallgató vállalta, hogy az egyik főszereplő érdekében – az antik rétorika szabályai szerint – védőbeszédet tart, egy másik hallgató pedig a dráma másik főszereplője ellen vádbeszédet tartott. Melanchthon rokonszenve mindig azé a szereplőé, aki képes az önmérsékletre.
Közhelynek számít, hogy Melanchthon nyugodt, elegáns tudós volt. Luther is mondta: „Én nem tudtam olyan csendesen lépni…” Mit tanulhatunk ettől a csendesen lépő, humanista reformátortól a 21. század elején? A legfontosabb talán az, hogy a klasszikus görög drámák ma is tükröt tartanak elénk, örök kérdéseket és igazságokat fogalmaznak meg. Olvassuk hát ezeket a csodálatos alkotásokat, ne rémítsenek meg a súlyos témák, szembesüljünk vétkeinkkel, mérsékeljük indulatainkat!
Amikor ebbe a tükörbe nézünk, sokszor nem tetszik, amit látunk, de azért ne a tükröt törjük össze! Tanuljuk meg a bűnbánatot, boruljunk le a mindenható Isten előtt!
Bódi Emese
::Nyomtatható változat::
|