Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 17 - Gyász­is­ten­tisz­te­le­tet tar­tot­tak a lé­gi ka­taszt­ró­fá­ban el­hunyt len­gyel ál­do­za­tok­ra em­lé­kez­ve

A Hon­vé­del­mi Mi­nisz­té­ri­um Tá­bo­ri Lel­ké­szi Szol­gá­la­ta áp­ri­lis 14-én es­te öku­me­ni­kus gyász­is­ten­tisz­te­le­tet tar­tott a re­pü­lő­gép-sze­ren­csét­len­ség­ben április 10-én el­hunyt Lech Kaczyńs­ki len­gyel ál­lam­fő­re és a to­váb­bi ki­lenc­ven­hat ál­do­zat­ra em­lé­kez­ve a bu­da­pes­ti Szent Ist­ván-ba­zi­li­ká­ban. Az ese­mé­nyen a Ma­gyar Hon­véd­ség több ve­ze­tő­je is részt vett. Egy­há­zun­kat hi­va­ta­lo­san Lack­ner Pál dan­dár­tá­bor­nok, tá­bo­ri püs­pök, va­la­mint Itt­zés Já­nos el­nök-püs­pök kép­vi­sel­te.

A Bí­ró Lász­ló ka­to­li­kus tá­bo­ri püs­pök és Lack­ner Pál pro­tes­táns tá­bo­ri püs­pök kö­zös áhí­ta­tot tar­tott. A Ma­gyar­or­szá­gi Re­for­má­tus Egy­há­zat Mé­szá­ros Lász­ló al­ez­re­des, tá­bo­ri es­pe­res kép­vi­sel­te. Az is­ten­tisz­te­le­ten ott volt Frö­lich Ró­bert ve­ze­tő tá­bo­ri rab­bi és Töm­böl Lász­ló ve­zér­ka­ri fő­nök is, aki sze­mé­lyes em­lé­ke­it is meg­osz­tot­ta a je­len­lé­vők­kel.

A szer­tar­tá­son az Úr vi­gasz­ta­lá­sát kér­ték, Bí­ró Lász­ló pe­dig a má­so­dik vi­lág­há­bo­rús em­lék­hely­re igyek­vő Lech Kaczyńs­ki ál­lam­fő ter­ve­zett, de so­ha el nem hang­zott be­szé­dé­ből idé­zett: „Az igaz­ság so­ha nem mú­lik el” – mond­ta vol­na Lech Kaczyńs­ki.

A meg­em­lé­ke­zé­sen a Hon­vé­del­mi Mi­nisz­té­ri­um, a had­se­reg ve­ze­té­se mel­lett a bu­da­pes­ti nagy­kö­vet­sé­gek ka­to­nai at­ta­séi, va­la­mint a ma­gyar­or­szá­gi len­gyel kö­zös­ség szá­mos kép­vi­se­lő­je és tá­bo­ri lel­ké­szek is je­len vol­tak.

Mint is­me­re­tes, a Lech Kaczyńs­ki len­gyel ál­lam­főt és kí­sé­re­tét szál­lí­tó Tu–154-es kor­mány­re­pü­lő­gép áp­ri­lis 10-én zu­hant le az orosz­or­szá­gi Szmo­lenszk kö­ze­lé­ben. A ka­taszt­ró­fá­ban ki­lenc­ven­hat em­ber vesz­tet­te éle­tét, kö­zöt­tük a len­gyel po­li­ti­kai és ka­to­nai ve­ze­tés szá­mos kép­vi­se­lő­je. Az ál­do­za­tok kö­zött van a len­gyel fegy­ve­res erők ka­to­nai, tá­bo­ri püs­pö­ke, a ka­to­li­kus Tade­usz Plos­ki; tit­ká­ra és a tá­bo­ri püs­pök­ség hi­va­tal­ve­ze­tő­je, Jan Os­in­ski fő­had­nagy-lel­kész; a len­gyel or­to­dox egy­ház és az or­to­dox tá­bo­ri püs­pök­ség ve­ze­tő­je, Mi­ron Cho­da­kows­ki ér­sek és az evan­gé­li­kus ka­to­nai lel­kész, Adam Pilch is. Ők mind­annyi­an az 1940-ben le­mé­szá­rolt hu­szon­két­ezer len­gyel tiszt és ci­vil em­lé­ké­re ren­de­zett meg­em­lé­ke­zés­re tar­tot­tak Katyn­ba.

A ma­gyar kor­mány az év­szá­za­dos sors­kö­zös­sé­gen ala­pu­ló len­gyel–ma­gyar ba­rát­ság­ra te­kin­tet­tel, osz­toz­va a len­gyel nem­zet­nek Lech Kaczyńs­ki, a Len­gyel Köz­tá­ra­ság el­nö­ke ha­lá­la mi­att ér­zett gyá­szá­ban áp­ri­lis 17-ét gyász­nap­pá nyil­vá­ní­tot­ta.

Hor­váth-Bol­la Zsu­zsa (For­rás: evan­ge­li­kus.hu)

Imád­ko­zó kö­zös­ség a kon­fir­má­ció ün­ne­pén
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
A fő­ker­tész fe­lé for­dul­va
Kész a püs­pök­vá­lasz­tás me­net­rend­je
Ég­ből po­tyo­gó lu­fik
Egy­há­zi gim­ná­zi­u­mot ter­vez­nek Szar­va­son
Gym­nas­ion sport­ta­lál­ko­zó
Fó­ti zá­ró­vizs­ga – csa­lá­di öröm­mel
Len­gyel evangélikus püs­pök ha­lá­los bal­ese­te Kaczyński te­me­té­se után
Ülé­se­zett az öku­me­ni­kus ta­nács el­nök­sé­ge
Gyó­gyu­lás a misszió szol­gá­la­tá­ban
Di­es Aca­de­mi­cus
Romákkal az úton
Ci­gány­tá­bor – ké­szü­lő­ben
Au­lich-em­lék­mű ava­tá­sa Cin­ko­tán
Hány szá­za­lék?
Új tagok az Em­be­ri Méltó­ság Ta­ná­csá­ban
A vá­lasz­tás és az in­ter­net sza­bad­sá­ga
Me­lancht­hon és a klasszi­kus gö­rög drá­ma
Me­lancht­hon szub­jek­tív
A 16–17. szá­za­di ma­gyar há­zas­éne­kek
A bű­vö­lő kéz
Sa­la­mon ki­rály ide­jé­ből szár­ma­zó erő­dít­mény a Bib­li­á­ban fog­lal­ta­kat támaszt­hat­ja alá
100 év­ből 75-öt ak­tí­van
Var­ga­bé­les
Evan­gé­li­kus műsorok
Lesz még egy­szer ün­nep a vi­lá­gon!
Oratio ˝cumenica
Cantate
Nagy há­lát ad­junk az Atya­is­ten­nek

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2010 17 Gyász­is­ten­tisz­te­le­tet tar­tot­tak a lé­gi ka­taszt­ró­fá­ban el­hunyt len­gyel ál­do­za­tok­ra em­lé­kez­ve