Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 17
- A bűvölő kéz
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A bűvölő kéz
Kass János emlékére
Néhány hónapja, az utolsó találkozásunkkor is feltűnt egyszerű környezete. Elég volt neki egy asztalszél, egy-két olcsó rostirón, ceruza, és máris kigyúlt teremtő képzelete. Áradó fantáziája és bravúros technikája mindenkit lenyűgözött, igaz, ő szerényen elhárította a dicséretet. „Én csupán a toll hegye vagyok, engem valami más vezet.”
Valami irányította. Valaki talán, hogy az örökös készenlétben felszikrázzon a gondolat. Az illusztrációkban, hiszen megszámlálhatatlan könyvet tett szebbé és érthetőbbé örvényes vonalaival. Ha pedig nem sikerült vizuálisan megjelenítenie, akkor gyorsan leírta… A versek, prózai írások, kiállítási megnyitók, emlékező esszék is hozzátartoztak az életéhez.
Varázsolni tudó bal kezével Kass János hat évtizeden át bűvölt bennünket. Nemcsak a rajz, de a szobor, a pasztell, az olaj, a szita is; az ábrázoló művészet valamennyi területén maradandót alkotott. A fő ág persze a rajz, a finom grafika; több mint ötszáz könyv s ebből nagyon sok gyerekversek, mesék tüneményes lapjai. (És akkor még nem beszéltünk a könyvhétnek és a költészet napjának remek plakátjairól, az évfordulós bélyegekről.)
„A művészet nemcsak a törvény szüntelen keresése – írta a költő barát, Juhász Ferenc –, de a törvény megvalósítása is.” Kutatni és meg nem nyugodni: ez a feladat. A lázzal átitatott keresés és teremtés volt Kass János szellemi és gondolati programja.
Kelet-Európában és itt, Magyarországon évszázadokat kellett behozni, nemcsak vérző történelmünkben, de a képzőművészetben is. Kass János talán a legtöbbet tette azért, hogy a grafikában a világ legjobbjai közé emelkedtünk.
Ha ars poeticájáról kérdezték, hitte, a képei beszélnek helyette. Egy kései riportban így fogalmazott: „Művészetem küzdelem a Gonosz ellen.” A betű tisztelete egy életen át. Mert a betű mint absztrakt kép maga a hitelesség; benne van az aranymetszés, a Gutenberg-tradíció, de benne van létünk veszélyeztetettsége is.
A utóbbi években sokat emlegette szülővárosát. Szeged mediterrán fényét, a Tisza örökös vonulását, édesanyját, akit Juhász Gyula kísért este hazafelé…
Grafikai lapjainak törékeny szépségével küzdött a rossz ellen. Rézkarctűszava vagy tollszava a reményt üzente az utolsó pillanatig.
És ami fontos még a gyász napjaiban: Kass János embernek is kivételes volt. Ámulattal figyelte a fényben feltárulkozó arcot. Szeretetéből az utolsó morzsákat is szétosztotta. Betegsége lassan felfalta erejét, de a méltánytalanság, a becstelenség ellen mindig tiltakozott. Legjobban az ország kirabolt helyzete bántotta, mindig felemlítette, hogy a politika magára hagyta a művészeket, a tehetséges fiatalokat.
1927-ben született, ez év március 29-én halt meg. Nézem utolsó fotóját: a nyolcvanhárom éves férfi fáradt, megkínzott arca reményt sugároz. Csodálatos grafikabirodalma egy ölelésnyi Európa, elrejtve benne Magyarország. Hajoljunk közelebb: testamentuma kemény és szeretetével átszőtt. Láthatatlan tüze világol és melenget az új évszázadokban is.
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|