Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 17 - Új tagok az Em­be­ri Méltó­ság Ta­ná­csá­ban

Új tagok az Em­be­ri Méltó­ság Ta­ná­csá­ban

Sch­we­i­tzer Jó­zsef nyu­gal­ma­zott or­szá­gos fő­rab­bi is csat­la­ko­zott az em­be­ri jo­gok és az em­be­ri mél­tó­ság vé­del­me ér­de­ké­ben ala­kult Em­be­ri Mél­tó­ság Ta­ná­csá­hoz – kö­zöl­te Lom­ni­ci Zol­tán, a szer­ve­zet ala­pí­tó el­nö­ke a Ma­gyar Táv­ira­ti Iro­dá­val.

A tör­té­nel­mi egy­há­zak kép­vi­se­lői kö­zül a szer­ve­zet egyik al­el­nö­ke Er­dé­lyi Gé­za, a Szlo­vá­ki­ai Re­for­má­tus Ke­resz­tyén Egy­ház nyu­gal­ma­zott püs­pö­ke, a mint­egy húsz tag kö­zött sze­re­pel Tempf­li Jó­zsef nyu­gal­ma­zott nagy­vá­ra­di püs­pök és Koz­ma Im­re, a Ma­gyar Mál­tai Sze­re­tet­szol­gá­lat ve­ze­tő­je is.

Az Em­be­ri Mél­tó­ság Ta­ná­csa mű­kö­dé­sé­nek esz­mei alap­já­ul szol­gá­ló fel­hí­vást a négy tör­té­nel­mi egy­ház ve­ze­tői – Er­dő Pé­ter bí­bo­ros, prí­más, esz­ter­gom–bu­da­pes­ti ér­sek, Bölcs­kei Gusz­táv, a Ma­gyar­or­szá­gi Re­for­má­tus Egy­ház Zsi­na­tá­nak lel­ké­szi el­nö­ke, Itt­zés Já­nos, a Ma­gyar­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház el­nök-püs­pö­ke, va­la­mint Zol­tai Gusz­táv, a Ma­gyar­or­szá­gi Zsi­dó Hit­köz­sé­gek Szö­vet­sé­gének (Ma­zsi­hisz) ügy­ve­ze­tő igaz­ga­tó­ja és Feld­máj­er Pé­ter, a Ma­zsi­hisz el­nö­ke – ta­valy no­vem­ber­ben ír­ták alá.

A do­ku­men­tum – amely­hez ké­sőbb szá­mos szer­ve­zet és ti­zen­há­rom­ezer ma­gán­sze­mély is csat­la­ko­zott – hang­sú­lyoz­za: az alá­írók „el­kö­te­le­zik ma­gu­kat az em­be­ri jo­gok, az egyen­lő mél­tó­ság vé­del­me mel­lett, és vissza­uta­sí­ta­nak min­den olyan sér­tő meg­nyil­vá­nu­lást, amely más sze­mé­lyek vagy cso­por­tok el­len irá­nyul, azok val­lá­si vagy nem­ze­ti és et­ni­kai ho­va­tar­to­zá­sa mi­att”.

Lom­ni­ci Zol­tán a Ma­gyar Ál­la­mi Ope­ra­ház­ban múlt szom­ba­ton, a szer­ve­zet tag­ja­it be­mu­ta­tó saj­tó­tá­jé­koz­ta­tón rá­mu­ta­tott: az, hogy az em­be­ri mél­tó­sá­got nem tar­tot­ták tisz­te­let­ben, tra­gi­kus kö­vet­kez­ménnyel járt a 20. szá­zad­ban. „A már­tí­rok em­lé­ke össze­köt ben­nün­ket, a nem­zet egy­sé­gét szol­gál­ja” – fo­gal­ma­zott. Utalt ar­ra, hogy a fel­hí­vás je­gyé­ben ta­valy el­ső íz­ben em­lé­kez­tek meg Ma­gyar­or­szá­gon kö­zö­sen a ho­lo­kauszt, a mál­en­kij ro­bot, az 1956-os meg­tor­lás és a recs­ki tá­bor már­tír­ja­i­ról az em­be­ri jo­gok nap­ján, az em­be­ri mél­tó­ság nem­ze­ti em­lék­nap­ján, de­cem­ber 10-én.

Az Em­be­ri Mél­tó­ság Ta­ná­csa el­nök­sé­gé­nek név­so­rát két he­te hoz­ták nyil­vá­nos­ság­ra: Lom­ni­ci Zol­tán és Er­dé­lyi Gé­za mel­lett a tisz­te­let­be­li el­nök Oláh György No­bel-dí­jas ké­mi­kus, a má­sik al­el­nök Ká­nyá­di Sán­dor író, az ügy­ve­ze­tő igaz­ga­tó Szu­nai Mik­lós, a Szé­che­nyi Tu­do­má­nyos Tár­sa­ság ügy­ve­ze­tő­je.

MTI

Imád­ko­zó kö­zös­ség a kon­fir­má­ció ün­ne­pén
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
A fő­ker­tész fe­lé for­dul­va
Kész a püs­pök­vá­lasz­tás me­net­rend­je
Ég­ből po­tyo­gó lu­fik
Egy­há­zi gim­ná­zi­u­mot ter­vez­nek Szar­va­son
Gym­nas­ion sport­ta­lál­ko­zó
Fó­ti zá­ró­vizs­ga – csa­lá­di öröm­mel
Gyász­is­ten­tisz­te­le­tet tar­tot­tak a lé­gi ka­taszt­ró­fá­ban el­hunyt len­gyel ál­do­za­tok­ra em­lé­kez­ve
Len­gyel evangélikus püs­pök ha­lá­los bal­ese­te Kaczyński te­me­té­se után
Ülé­se­zett az öku­me­ni­kus ta­nács el­nök­sé­ge
Gyó­gyu­lás a misszió szol­gá­la­tá­ban
Di­es Aca­de­mi­cus
Romákkal az úton
Ci­gány­tá­bor – ké­szü­lő­ben
Au­lich-em­lék­mű ava­tá­sa Cin­ko­tán
Hány szá­za­lék?
Új tagok az Em­be­ri Méltó­ság Ta­ná­csá­ban
A vá­lasz­tás és az in­ter­net sza­bad­sá­ga
Me­lancht­hon és a klasszi­kus gö­rög drá­ma
Me­lancht­hon szub­jek­tív
A 16–17. szá­za­di ma­gyar há­zas­éne­kek
A bű­vö­lő kéz
Sa­la­mon ki­rály ide­jé­ből szár­ma­zó erő­dít­mény a Bib­li­á­ban fog­lal­ta­kat támaszt­hat­ja alá
100 év­ből 75-öt ak­tí­van
Var­ga­bé­les
Evan­gé­li­kus műsorok
Lesz még egy­szer ün­nep a vi­lá­gon!
Oratio ˝cumenica
Cantate
Nagy há­lát ad­junk az Atya­is­ten­nek

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2010 17 Új tagok az Em­be­ri Méltó­ság Ta­ná­csá­ban