Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 19
- Lugasok csöndes árnyain
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Lugasok csöndes árnyain
Születésnapi beszélgetés Ambrus Lajos íróval
A magyar irodalom egyik legérdekesebb alakja. Könyvei szerényen kínálják magukat, de aki olvasni kezdi őket, az nem teszi le egyhamar. Kedves emlékek támadnak föl, régi ízek, lombarany őszök, szőlő-bor-ember örök és szép kapcsolata. Kevesen tudják, hogy az író nem csak a Kortárs Kiadóban tűnik föl, igazi hazája Egyházashetye, Berzsenyi szülőföldje. Kissomlyó, a hegy, a Ság, Duka, Kemenesalja: bazalthegyek és szelíd ligetek. Élénkzöldek és fűszeres levegő: a nagy költő versvilága. Ambrus Lajost az írószövetségben kerestem föl, kérdeztem az elmúlt évtizedekről és terveiről. Hogyan talált rá a Dunántúl egyik legszebb vidékére?
– A nyolcvanas évek elején kerültem oda. Feleségemmel, Mátis Líviával költöztünk Berzsenyi Dániel szülőfalujába. Kemenesalja különleges helyet foglal el a magyar tájtörténetben, erről is írt Hamvas Béla az Öt géniuszban. Számomra természetesen Berzsenyi miatt volt roppant érdekes, akiről azt szoktam írni, hogy a legnagyobb magyar görög, az antikvitást új megvilágításba helyezte.
– Hogyan élnek mai utódai?
– Meglepődtem, hogy Kemenesalja színmagyar s érdekes módon evangélikus. Maga Berzsenyi is, aki törzsökös magyarnak tartotta magát. Végigjárta azt, amit a korabeli nemes ifjak, elkerült Sopronba, a líceumba, majd vissza a szülői házba. Később, miután megnősült, Somogy megyébe vitt az útja, ahol élete nagy részét töltötte, de azt mindig száműzetésnek érezte. A parasztság és kisnemesség színtiszta evangélikus, a családi hagyományoknak megfelelően adóztak az egyháznak, gyerekeiket Sopronba küldték tanulni, a hazának katona ifjakat neveltek… A maradék él ott, azért maradék, mert a mai világ nem hasonlítható össze a 19. század elejével.
– A táj gyönyörű.
– Nagyon patetikus táj. A könyveimben szoktam részletezni, hogy miért szép. Se nem alföld, se nem hegyvidék, kellemes és bukolikus. Ennek a tájnak a centruma nem Budapest, hanem Athén, a görög szellemnek és pásztori múzsának az együttléte. Németh László is járt erre 1936-ban, és leírja, hogy itt a zöld is más, mélyebb, a levegő rezgése is finomabb, a piros cseresznye is élénkebb színű.
– Reggel fogja a kapát, a permetezőt, és dolgozik? Utána leül, és leírja a gondolatait?
– Kapálni már nem szoktam. Mindennap kimegyek a szőlőbe, a szükséges munkát elvégezzük. Nagyobb területen többen összeálltunk, vettünk egy öreg traktort. Az egész gyümölcs- és szőlőkultúra benne van a génjeinkben. Nem volt ez nekem teljesen ismeretlen, hiszen az Alföldön születtem, Gyulán, öregapámnak volt földje, és dolgozni kellett benne. Sokat utazom Budapest és Hetye között, közelről látom az embereket. Nagyon leromlott a magyar falu. Az egész Kemenesalja környéke aprófalvas településekből áll, három-négyszáz lelkes közösségek sorakoznak egymás mellett. Sorra zárnak be az óvodák, iskolák, nincs papja az én falumnak, megszüntették a postát… Arról nem is beszélve, hogy vészesen fogy a lakosság, minden harmadik ház üresen áll, s a legtöbbet idős özvegyasszonyok lakják!
– Gyermekek születnek?
– Gyerek alig van. Az egész tradicionális falusi életnek vége. Valószínűleg Árpád-kori települések fognak eltűnni! Ha nem fog itt olyan politika győzedelmeskedni, ami a falut nem tartja ellenségének, akkor bizony sanyarú sors vár ránk. Sokkal mélyebb a probléma annál, hogy ezt felületes szemmel érzékelni lehetne. Míg a hatvanas, hetvenes években mondjuk négyszáz szarvasmarha volt a faluban, most egy sincs. Gyerekkoromban tele volt a környék aprójószággal, olykor kiengedték a disznókat is, most ez teljesen semmivé lett. A mélységet az jelenti, hogy az a tradicionális életforma, ami a magyar falut jellemezte, az egész országban eltűnt. És ez nem aktuális kérdés, hanem nemzetpolitikai tragédia!
– Írás, könyvkiadás, folyóirat szerkesztése. Megfér egymás mellett?
– A könyvkiadásba valójában belecsöppentem. A Kortárs Kiadót feleségem, Mátis Lívia vezette, aki négy évvel ezelőtt meghalt. Úgy gondoltam, segíteni kell a kiadón. Azzal a tehetséggel, szorgalommal, akarattal, empátiával nem is tudjuk, mint ahogy ő tette, de ne menjen tönkre. A szerkesztés viszont már ifjúkoromban is megvolt, Szombathelyen az Életünknél dolgoztam, onnan kerültem a Kortárshoz, ahol január óta főszerkesztő lettem. Nagyon nehéz, mert küzdeni kell naponta a fönnmaradásért.
– Felesége jeles evangélikus családban született…
– Huszonnégy évig éltem együtt Líviával. A családjában hat gyermek van. Mátis István, az apósom evangélikus lelkész volt, 2005-ben kilencvenhét évesen halt meg. Csináltunk is róla egy filmet Lillával, feleségem húgával, aki rendező. Luther egyik jelmondata lett a cím: Még mindig ültetek fákat. Apósom elképesztő személyiség volt. Szolgált falvakban, a visszacsatolt területeken, Felsőszeliben volt, utána kitelepítették őket, majd a Dunántúlra került… Nem volt tudós pap, de teológiai dolgokban a legjobbakkal tudott vitatkozni. Novellákat írt, a sajtót ellátta jobbító gondolataival, színes és nagyszerű ember, akitől én is sokat tanultam.
– Hallotta prédikálni?
– Mikor az általa alapított nádasdi templom ötvenéves volt, mindannyian elmentünk az ünnepségre. De az is szívszorító volt – mesélte –, hogy minden felsőszeli, a Don mellé sodródott katonának írt külön levelet. És ezek a fiatalemberek megilletődve válaszoltak neki. Megmutatta ezt a levelezőlap-gyűjteményt, bele is olvastam, és terveztük, hogy egyszer valamilyen formában megjelentetjük a megsárgult lapokat.
– Befejezésül új terveiről kérdezem.
– Az utóbbi időben naplókat írtam. A halál problémájáról, Lívia betegségéről mindent följegyeztem. A Magyar Nemzetben rovatom van Lugas címmel. Egy Mednyánszky-regénybe is belekezdtem, régóta csinálom, végigjártam az egész Felvidéket, a festő életútját… Dolgozni kell, naponta, nem érdemes nagy hűhót csapni a hatvanadik születésnapon. Azzal zárom beszélgetésünket: rettegjen a magyar irodalom! Az egyik öreganyám százkét éves korában halt meg. Mondhatom, most vagyok a kezdeteknél, remélem, még sok szépet tudok írni, lesz hozzá erőm és időm lugasok csöndjében.
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|