Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 19
- Jó (lutheránus) palócok az evangélikus múzeumban
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Jó (lutheránus) palócok az evangélikus múzeumban
„Egyetlenegyszer csináltam egy rossz viccet a jó öreg Geduly szuperintendensre, hogy úgy nézett ki a nyakán fityegő gallérjával, mint az orvosságos üveg. Akkor is felzúdultak ellenem a lutheránus képviselők, s odajöttek a folyosóra veszekedni. Én ugyanis (isten neki, már csak bevallom) magam is lutheránus vagyok, azért jöttek a szemrehányással:
– Ej, ej. A saját főpapodat gúnyolod ki?
Erre aztán én is méregbe jöttem:
– Hiszen csak van bennem annyi illemérzet, hogy nem bánthatom a másét.
Egyszóval, mikor én gúnyolódni akarok, találok én arra elég anyagot a saját eklézsiámban is.”
Mikszáth Kálmán (1886)
Az író halálának közelgő századik évfordulója alkalmából rendezett kiállításra invitáló meghívón szerepelnek a Mikszáth Kálmántól kölcsönzött mondatok. Nem csupán az adekvát idézetválasztás tükrözi híven az Evangélikus Országos Múzeum érzékét a korszerű értékközvetítés iránt, hanem mindenekelőtt az a bravúr, hogy az intézmény egy szintén Palócföldön alkotó (és szintén lutheránus) festőművész akvarelljeivel tiszteleg a nagy író emléke előtt. Réti Zoltán festményeinek többségét ugyanis Mikszáth-novellák ihlették, egyszerre irányítva a tárlatlátogatók figyelmét a „nagy palóc” egy-egy műremekére és e művek értelmezésének (társ)művészi lehetőségére.
A lapzártánkkal egy időben tartott május 3-i megnyitóünnepségen – Zászkaliczky Zsuzsanna művészettörténész köszöntője és Kiss László népdalénekes „hangulatteremtése” után – Zalán Tibor költő, író méltatta az emlékkiállítás nagyszerűségét. (A tárlatról bővebben lapunk következő számában készülünk beszámolni.)
EvÉlet-infó
::Nyomtatható változat::
|