Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 19
- Báthory Erzsébet vérfürdői
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Báthory Erzsébet vérfürdői
A Deák Téri Evangélikus Gimnázium idei Deák-napján hangzott el dr. Őze Sándor történész előadása a rossz hírű Báthoryakról. A téma apropóját az adta, hogy nemrégiben került a mozikba Báthory – a legenda másik arca című film, amely úgy állítja be Báthory Erzsébet perét, mint koncepciós pert.
A hírhedt 16. századi grófnő életét sokan feldolgozták már: írók, történészek, drámaírók, filmesek. A grófnő nevéhez a legvéresebb történetek tapadtak: a korabeli periratokban a tanúk arról beszéltek, hogy Báthory Erzsébet csejtei várában lányokat kínzott meg, a grófnő a vérükben fürdött, fogaival tépte szét az áldozatok húsát. A film véres képeivel csak ráerősít erre a legendára, és úgy mutatja be Erzsébetet, mint becsapott szerelmes nőt, aki beleőrül a vele történtekbe.
Báthory Erzsébet a férje, az evangélikus Nádasdy Ferenc halála után maga igazgatta sokhektárnyi uradalmát. Igazi reneszánsz nőként beleszeretett az ifjú Caravaggióba, akit alattomos intrikával elszakítottak tőle. Magányában, bánatában Erzsébet a saját öregedésével veszi fel a harcot. Egyszer azt tapasztalja, hogy az egyik szolgáló ráfreccsenő vérétől simább lett a bőre. Ez ad okot arra, a film vádaskodó pletykaterjesztői szerint, hogy gyilkolni kezdje a cselédlányokat, hogy vérükből valóságos vérfürdőt rendezhessen.
A periratok szerint a grófnő több mint harminc lánnyal végzett. A környék nemesei jelentették fel Erzsébetet a királynál, aki a nádorra bízta az ügy kivizsgálását. A nádor váratlanul látogatott a birtokra, ahol néhány lány holttestét valóban meg is találták. A szintén evangélikus Thurzó György kihallgatta a szolgálókat, akik készséggel – egy kis kínzással azért rásegítettek – mesélték el a véres történeteket. Báthory Erzsébet ellen végül mégsem indult per: a nádor befalaztatta a grófnőt, s az asszony néhány év múlva meghalt.
A koncepciós per gyanújára az ad okot, hogy a Habsburg-udvar feltehetően vissza akarta szorítani a trónt veszélyeztető Báthory családot, Thurzó nádort pedig személyes ellenségeskedés indította arra, hogy lefolytassa ezt a vizsgálatot.
Őze Sándor történész a film kapcsán a 16. századi magyar mindennapok számtalan részletébe avatta be a hallgatókat. Előadását azzal kezdte, hogy megmutatta a film szereplőiről készült korabeli festmények másolatait. Megtudtuk például, hogy Báthory Erzsébet gyönyörű, fekete hajú, alacsony hölgy volt, míg férje – akit a törökök csak Fekete bégnek hívtak – csakugyan jól megtermett férfi lehetett. Megtudtuk azt is, hogy az ítélet után négy évvel Báthory Erzsébet meghalt. Bár a király szerette volna, hogy folytassák le a pert, mert akkor a hatalmas Báthory-birtok a kamarára is szállt volna, a nádor – a családra való tekintettel – nem tett eleget ennek a kérésnek.
Az előadó rámutatott arra is, hogy a kor legnagyobb háborúja, a tizenöt éves háború pusztította ekkor a három részre szakadt országot. Hatalmas, többezres hadak csaptak össze, a hétköznapok része volt a halál, a sebesültek, a halottak látványa. Őze Sándor beszélt arról is, hogy a filmnek volt egy jelenete, ahol sorra fejezték le a törökök a katonákat. Ez a rész az előadó szerint egyáltalán nem korhű, mert az elfogott ellenséget a török és a magyar fél is nagy becsben tartotta, ugyanis váltságdíjat lehetett kérni értük. Ha nem érkezett meg a beígért összeg határidőre, akkor a fogolynak levágták a fülét, ujját, amit aztán megküldtek a családnak, hogy gyorsítsák az „ügymenetet”. Úgy tűnik tehát, hogy a kegyetlenkedés igencsak hétköznapi része volt a 16. századi életnek.
Az előadásból kiderült, hogy Báthory Erzsébet férje, Nádasdy Ferenc neveltetése eltért a korabeli szokásoktól, ugyanis édesanyja csak nagy sokára, negyven felé haladva szülte őt, a család egyetlen gyermekét. Ebből következően féltették a család örökösét. Ez persze nem tartotta vissza a szüleit attól, hogy meglehetősen furcsa módon formálják férfiasra fiacskájukat. Akkoriban az számított igazán férfiasnak, aki hatalmas sasorral szagolta a virágokat. Ezért aztán a kicsi fiúcskának rendszeresen húzogatták az orrát, hogy jó nagyra nőjön. (A festmények tanúsága szerint bevált a módszer.)
Későbbi nevelődése során Nádasdy Ferenc együtt játszott a Habsburg hercegekkel, Bocskai Istvánnal pedig együtt járt iskolába.
A Báthoryakról is számtalan furcsaság derült ki. Például az, hogy a család mindkét ágára jellemző volt az erőszak. Báthory Zsigmond fejedelem legyilkoltatta a törökbarát magyar nemesi párt vezetőit, köztük saját unokatestvérét is. Báthory Gábor a saját főtanácsosai feleségeire törte rá az ajtót, ha vágyai ezt parancsolták. Kegyetlenség és szigor jellemezte a kor ítélkezési gyakorlatát is. Például egyaránt halállal büntethették a házasságtörésen ért feleséget, a szűz lányon elkövetett erőszakot. Bár Bornemisza Péter szerint a kor jellemző bűne a fösvénység és fukarság volt: akár egy fél jobbágyteleknyi területért is perre mentek a fél országrészeket birtokló főurak.
Úgy tűnik tehát, hogy Báthory Erzsébet bűne beleillik a kor hétköznapjaiba. És hogy mi okozta ezt a sok erőszakot? A válasz bizonyára sokrétű, de talán része a feleletnek az is, hogy a kor embere rendszerint elfogyasztott napi öt liter bort…
Jánosi Valéria
::Nyomtatható változat::
|