Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 19
- Mandai misszió majáliskor
Egyházunk egy-két hete
Kutyából nem lesz szalonna?
Hozzászólás a cikkhez
Mandai misszió majáliskor
A tudósítás felcímében olvasható magyar közmondást Szeverényi János adta a Nyíregyházát körülölelő bokortanyák egyikén tartott háromnapos evangélizációs sorozatának címéül. A színtiszta evangélikus Mandabokor művelődési házába szervezett missziói szolgálatra a közelmúltban parókusi vizsgát tett fiatal beosztott lelkész, Zsarnai Krisztián hívta meg az országos missziói lelkészt, aki most, a majálisok hétvégéjén tudott eleget tenni a felkérésnek. Mindhárom nap alkalmain mind a százötven szék gazdára talált a kultúrházban, sőt a fal melletti állóhelyek is „elkeltek”…
A Nyíregyházi Evangélikus Egyházközségnek az államosítás előtt a Mandabokorban is volt iskolája (abban tartották az istentiszteleteket), ám néhány éve – a körzetesítés miatt – megszüntették az oktatást. A helyi lakosok általában ugyan békésen megférnek a művelődési házban, de – az élénkülő hitélet jegyében – már nagyon vágynak saját imaházra, gyülekezeti teremre. Az elmúlt két évben a fiatalok száma is megnövekedett az alkalmakon, ezért a helyi közösség kérést terjesztett az egyházmegyei presbitérium elé: el szeretnék kezdeni saját imaházuk építését. (A város önkormányzata ígéret tett arra, hogy a bokortanya közepén, a jelenlegi művelődési ház mellett ingyen telket biztosít az egyházközség számára.)
Amióta a felsőbb egyházi testület áldását adta a kezdeményezésre, a mandai alkalmakon bárki elviheti a céladományok befizetésére szolgáló csekket, vagy vásárolhat a bankjegyekkel azonos címletű, úgynevezett téglakuponokból, amelyeken ez az ige olvasható: „Ha az Úr nem építi a házat, hiába fáradoznak az építők.” (Zsolt 127,1)
Az 1753-ban alapított egyházközség város- és templomépítő őseinek mai unokái is élő hitükről és egyházszeretetükről tesznek bizonyságot ezzel az építkezési szándékukkal. Ám előbb az élő kövekből álló lelki háznak kell felépülnie és megszilárdulnia, hogy a külső építkezés is megkezdődhessen. Ezt a célt szolgálta a missziói lelkész mostani látogatása.
Szeverényi János ismert bibliai hithősök életpéldáján mutatta be, hogy Isten ma is élő Úr, és csodákat tehet; az ő kezében bizony a kutyából is szalonna lehet! Az Útmutató múlt évi, de örök érvényű igéjével cáfolta meg a népi közmondást: „Ami lehetetlen az embereknek, az Istennek lehetséges.” (Lk 18,27)
Péntek este az igehirdető ezt Mózes példájával igazolta. Nem Mózes jelentkezett vezetőnek, sőt szabadkozott is, de Isten elhívásának – mely az égő, de el nem égő csipkebokorból szólt hozzá – nem tudott ellenállni. Az Úr már a születése előtt intézkedett: az istenfélő bábák nem ölték meg a fiúgyermekeket, a fáraó parancsa ellenére.
Az öntörvényű Pétert is a tagadásokon át vezette az apostolság útján; háromszor kérdezte tőle Jézus: „…szeretsz-e engem?” A személyes választ a mai tanítványok sem úszhatják meg; erre figyelmeztetett a szombat esti léleképítő üzenet.
A vasárnap reggeli istentiszteleten pedig a pálfordulással bizonyította az igehirdető, hogy mégsem igaz a közmondás, mert ha Krisztus követőinek üldözőjéből a pogányok apostola, Isten választott eszköze lett, akkor velünk, bennünk is megtörténhet ez a változás. Igaz, hogy nem a saját erőnkből, rajtunk is csak az Isten segíthet, de ő ma is élő Úr, és neki semmi sem lehetetlen.
Az elmondottak gyakorlati bizonyítékával szolgált a vasárnapi istentiszteleten bizonyságot tevő Kardos János, akit az Úr szabadított ki a drogok, az alkohol fogságából, és aki ma a Kékkereszt Egyesület helyi szervezetének aktív munkásaként szolgál egykori sorstársai között, hirdetve a szabadulás örömhírét.
A záró ünnepi, mozgó úrvacsorás istentiszteleten a közösség tagjai együtt örültek az örülőkkel és sírtak a sírókkal. A körzeti lelkész két fiatal felnőttet keresztelt meg és három fiatalt konfirmált. Az édesanyákat és nagymamákat gyönyörű virággal köszöntötték a gyermekek, s egy édesanya Kaffka Margit egyik kevéssé ismert versét mondta el mély átéléssel.
Ezen a missziós örömünnepen fiatalos evangéliumi énekek csendültek fel gitárkísérettel, s az éneklés vasárnapján betöltötték a kultúrtermet az Istent és Jézust dicsőítő, szívből jövő verses imádságok, válaszul az igehirdetésből feléjük áradt mentő, kereső, életátformáló isteni szeretetre. „Énekeljetek az Úrnak új éneket, mert csodákat tett!” (Zsolt 98,1)
Garai András
::Nyomtatható változat::
|