Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 19
- Hírek ha találkoznak
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Hírek ha találkoznak
Teljesen természetesnek tűnik, hogy a RSS-olvasóban naponta összegyűlő hírek egymás társaságában plusz tartalommal ruházódnak fel. A médiapiaci változások és az informatikai fejlesztések egy képernyőre kerülnek, és viszonylag könnyű olyan megállapításokat kihámozni belőlük, amelyre a bennfentesek egyszerűen csak annyit mondanának, hogy ez a trend. Vagy a változások szele, amely azoknak lesz hűsítő fuvallat, akik bátran nyitva merik tartani a szemüket.
Friss hír, hogy az Apple táblagépéből, az iPadből már több mint egymillió darabot adtak el, ezzel lekörözve a cég okostelefonjának, az iPhone-nak és hordozható zenelejátszójának, az iPodnak az értékesítési sebességét. Az eladott iPadok száma huszonnyolc nap alatt lett hét számjegyű, míg az iPhone-nak ehhez hetvennégy napra volt szüksége, a legrégebbi iPodnak pedig másfél év kellett.
Két másik hír, hogy a Hewlett-Packard, illetve a Microsoft éppen ezekben a napokban függesztette fel saját, hasonló táblagépe fejlesztését. A Slate, illetve Courier névre keresztelt gépek sorsa igen kétséges, és leginkább azt a kérdést veti fel, hogy az informatikai piac ilyen jeles szereplői miért nem tudják megismételni az Apple sikerét.
Ez utóbbi cég pedig szárnyal. A zenelejátszója keltette lendület olyan anyagi sikert jelentett, hogy a cég ma könnyedén dönthet százmillió dolláros felvásárlásokról, ugyanis számláján gyakorlatilag kimeríthetetlen tőke áll a rendelkezésére. Valószínűleg ugyanis előbb ütközne a monopóliumellenes törvények tiltásaiba, mintsem hogy el tudná költeni az egészet.
Pedig annak idején éppen a Microsoft Windows nevű operációs rendszere volt az, amelyik a háztartásokba elhozta a könnyen kezelhető számítógép ígéretét. És bár a legtöbben találnak hibát vagy kivetnivalót ebben a rendszerben, vagy pusztán csak bosszankodnak a vírusok miatt, az tagadhatatlan, hogy manapság, ha számítógépről van szó, a legtöbb esetben Windows hajtotta masinákról beszélünk.
Ez a korszak azonban véget ért. Egy darabig még lehet persze azzal felvágni a barátok és ismerősök előtt, hogy az asztali gépben milyen gyors processzor, mekkora memória és mennyire erős videokártya van, de most van megszületőben a számítógépek olyan generációja, amelynél ezek már nem számítanak. Ugyanis ezek a legkevésbé számítógépek. Ezek eszközök, amelyekkel szolgáltatásokat lehet igénybe venni. Amelyekkel például könyveket lehet olvasni, és ezekben akár az illusztráción lévő király koronája a földre is eshet, ha fejre állítjuk a gépet. Egy új világ. És ebben az új világban a lényeg a felhasználói élményen van, a puszta vasnak pedig mindössze az a célja, hogy ezt lehetővé tegye. És az Apple példája azt mutatja, hogy ezt nem mindig a legerősebb és leggyorsabb alkatrészekkel lehet megvalósítani.
Egymillió eladott iPad táblagép egy hónap alatt pedig már annak a jele, hogy az Apple tényleg valóra válthatja terveit. A cég a magazinpiac átalakítását vette célba. A színes, remek designnal kialakított lapok új életre kelhetnek a táblagép interaktív felületén, és a lassan hanyatló nyomtatottmédia-piac komolyabb szereplői minden bizonnyal ezt a lehetőséget fogják mentőövnek tekinteni…
Szintén friss hír, hogy átalakul a Hírszerző internetes újság. No persze nem vonzó táblagépre optimalizált lappá, hanem politikaiból gazdaságivá. Erősen kétséges a váltás sikere, de az oldal tulajdonosa ebben a formában nem fogja tovább finanszírozni a napi mintegy ötvenezer egyedi látogatóval rendelkező orgánumot, amely csak másodlagos szereplőnek számít a netes híroldalak között.
Elgondolkodtató, hogy az internetes sajtó is az elitizálódás irányába halad. Lesznek lapok, amelyek megengedhetik maguknak, hogy a különböző eszközökre – okostelefonokra, táblagépekre – kialakított változattal jelentkezzenek, míg a többiek számára ez nem vállalható anyagi megterhelést fog jelenteni.
Az internet demokratikus jellege éppen emiatt fog megváltozni, a nézettség ugyanis nagyban függ majd attól, hogy az olvasóknak milyen eszköz lesz a birtokukban. Hogy a kényelmes érintőkijelzős eszközeik birtokában vajon megnéznek-e olyan oldalakat, amelyek nem kimondottan nekik készülnek. Ilyen körülmények között pedig mekkora árat hajlandó fizetni a jelenlétért egy egyház? Vagy legalábbis az a kérdés, hogy számolnak-e már ezzel egyáltalán…
Nagy Bence
::Nyomtatható változat::
|