Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 19
- Új tények a kerület legrégibb településéről
Egyházunk egy-két hete
Kiállítás nyílt Cinkota történetéről
Hozzászólás a cikkhez
Új tények a kerület legrégibb településéről
„Ifjabb koromban nem kedveltem különösképpen a történelmet, de amikor egyre több bizonytalanságra, pontatlanságra, helytelen információra bukkantam a helytörténeti leírásokban, felébredt a kíváncsiságom, és addig nem nyugodtam, míg nem láttam tisztán egy adott kérdésben” – vallja magáról a nyolcvanadik életévét betöltött Lantos Antal, aki Budapest XVI. kerületének helytörténészeként számos kiadvánnyal büszkélkedhet, s aki a helytörténeti gyűjtemény tavaly megnyílt állandó kiállításának létrejöttéért is sokat fáradozott.
Legutóbbi nagy lélegzetű írása Cinkota történetét mutatja be a kezdetektől 1860-ig. Az első kötetet hamarosan követni fogja a folytatás. „Amióta nyugdíjba vonultam – s ennek már harminc éve –, több időm jut a múlt kutatására. Rengeteg dokumentumot olvastam át. Nagy részük latin vagy német nyelven íródott, sőt ószlovák szövegekkel is bőven találkoztam. Ezek lefordítása nem volt könnyű feladat. A magyar nyelvű iratok változatos kézírása is nehezítette a források feldolgozását.”
A könyv anyagát (eredeti jegyzőkönyvek, oklevelek, térképek) több mint hetven nagyméretű tablóra nyomtatva mutatja be a most másodszor megrendezett kiállítás, amelynek helyszíne ez alkalommal a Cinkotai Evangélikus Egyházközség új gyülekezeti háza.
Az április 26-i megnyitón jelen volt a könyv három szerzője: Lantos Antal mellett Tóth Miklós, a kerület főépítésze, valamint Széman Richárd, aki a fotók, reprodukciók elkészítésével járult hozzá, hogy nyilvánosságra kerüljenek a múlt tényei.
„Néhány félreértést el kell oszlatni – hangsúlyozta Tóni bácsi a kiállítás bemutatása során. – A köztudatban általában Batthyány Ilona érdemeit emlegetik. A kiállításon bemutatott iratok viszont egyértelműen bizonyítják, hogy férje, Beniczky Gábor végrendeletben kötelezte őt arra, hogy a családi kastélyt jótékony célra ajánlja fel… Cinkota szlovákokkal való betelepítésével kapcsolatban is új adatok kerültek nyilvánosságra. A kiállítás – és a könyv – célja, hogy ezek a feltárt tények minél szélesebb körben ismertté váljanak.”
A kiállítást Vető István helyi lelkész köszöntője után Szász József önkormányzati képviselő, cinkotai presbiter nyitotta meg. Felhívta a figyelmet a tárlat alapjául szolgáló könyvre, idézve belőle egy régi történetet egy büszke cinkotai gazdáról. Kiemelte a könyv olvasmányos, színes, élvezetes stílusát, amelyhez hozzájárulnak Teszák Sándor szellemes karikatúrái. Méltatta Börcsökné Lábas Hilda grafikusi és tördelőszerkesztői munkáját is.
A megnyitó után a gyülekezeti ház kistermében fehér asztal mellett folytatódhatott a vendégek kötetlen beszélgetése.
V. I.
::Nyomtatható változat::
|