Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 28
- Kunffy, Zichy és Rippl-Rónai
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Kunffy, Zichy és Rippl-Rónai
Muzeológusok közgyűlése a festők és szökőkutak városában
A Mamutt – így, kettőzött t-vel – évente csak egy alkalommal bukkan elő, és mindig más helyszínen. Akkor viszont konferencián lehet találkozni vele. A mozaikszó ugyanis a Magyar Múzeumi Történész Társulatot takarja. A múzeumokban dolgozó történész muzeológus szakemberek tíz éve minden esztendőben megrendezik szakmai tanácskozásukat. A vendéglátó intézmények számára ezek jó lehetőséget adnak városuknak és környékének a bemutatására. Ebben az évben június 23-tól 25-ig Kaposvár volt a helyszíne a Mamutt-konferenciának, amelynek kísérő programja ezúttal három „festőfejedelem” emlékének adózott.
A részt vevő mintegy kilencven történész többsége első ízben fordult meg ebben a gyönyörű, virágos városban, ahol lépten-nyomon – főként a település központjában – szökőkutak üdítik a látogatót.
A konferenciának a Róth Miksa művészi üvegablakaival díszített, gyönyörűséges városháza nagyterme adott otthont. Elsőként a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója, Csorba László tartott előadást Kossuthról és a dualista rendszerről, majd – többek között – az Irodalomtudományi Intézet, a Műszaki és Közlekedési Múzeum, a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a szegedi Móra Ferenc Múzeum, az egri Dobó István Vármúzeum és a Csíki Székely Múzeum, másnap pedig a pécsi Janus Pannonius Múzeum, a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum, a zalaegerszegi Göcseji Múzeum, a Nagyatádi Városi Múzeum és a Marcali Városi Helytörténeti Múzeum képviselőjének értékes referátumát hallgathatták meg az egybegyűltek.
Három környékbeli intézmény látogatása is szerepelt a programban.
Először a somogytúri Kunffy Lajos Emlékmúzeummal ismerkedhettek a résztvevők. Kunffy a századforduló és a 20. század első fele magyar festészetének jelentős alakja, művészeti törekvéseiben rokona a vele egy időben alkotó nagybányai festőknek. A művész 1890-ben ment Münchenbe Hollósy Simon ottani magániskolájába, majd később Párizsba. Sikeres kultúrdiplomata is volt: a budapesti Képzőművészeti Társulat megbízásából kortárs francia festészeti kiállítást szervezett Budapesten; ezért megkapta a francia Becsületrendet. Fő műve, a Somogytúri gyermektemetés 1907-ben készült el.
A muzeológustalálkozó legtávolabbi úti célja Zala község volt: itt található a Zichy Mihály Emlékmúzeum. A regényes életű festő ugyanis ebben a községben született. A kiterjedt család egyik ágából grófok lettek, másik águk elszegényedett. A festő Zichy sokat időzött a jobbágyok gyermekeivel, és rendszeresen rajzolta az embereket. 1847-ben Pétervárra került a cári családhoz, és Katalin hercegnő rajztanára lett. A cári családdal európai körútra indult, ám a magyar forradalom eltiprása miatt elhagyta őket, és egy szentpétervári fényképésznél helyezkedett el retusőrként. Szabadsága idején többször járt Nyugat-Európában, Párizsban találkozott Madarász Viktorral is, 1874-ben a francia fővárosba is költözött, és az irodalmi, művészeti élet neves személyiségeivel kötött barátságot.
Zichy Mihály leghíresebb illusztrációi Arany János balladáihoz, Az ember tragédiájához és Rusztaveli eposzához készültek. A grúz fővárosban, Tbilisziben szobra van, utcát neveztek róla.
Rippl-Rónai József, a modern magyar festészet egyik vezéregyénisége Kaposváron született. Tanult a Müncheni Akadémián, Párizsban Munkácsy a segédjévé fogadta. 1908-ban vásárolta meg szülővárosában az úgynevezett Róma-villát, amely aztán az alkotás, illetve a társasági élet központja, írók, költők és persze főként festők kedvelt találkozóhelye lett. A város alighanem emiatt kapta a „festők városa” titulust. Mi sem természetesebb, mint hogy a hálás utókor Rippl-Rónai Józsefről nevezte el a somogyi megyeszékhely múzeumát.
Berényi Zsuzsanna Ágnes
::Nyomtatható változat::
|