Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 28 - Meg­for­dult a vi­lág?

Meg­for­dult a vi­lág?

A Nóg­rád me­gyei Mo­ho­rán ci­gá­nyok misszi­o­nál­ták a ma­gya­ro­kat! Fur­csán hang­zik, de igaz.

A szü­gyi egy­ház­köz­ség négy al­ka­lom­ból ál­ló fa­lu­misszi­ós so­ro­za­tá­nak har­ma­dik ál­lo­má­sa Mo­ho­ra volt, ahol jú­li­us 3-án a nyír­te­le­ki és gö­rög­szál­lá­si ci­gány test­vé­rek szol­gál­tak ének­kel, bi­zony­ság­té­tel­lel, lel­ké­szük, Györ­fi Mi­hály ve­ze­té­sé­vel.

És ne gon­dol­juk, hogy zsí­ros ke­nyér­rel oda­csa­lo­ga­tott, de hit­be­li dol­gok­ban egyéb­ként tel­je­sen tá­jé­ko­zat­lan és ide­gen lel­kű ci­gá­nyok ér­kez­tek er­re a nap­ra, aki­ket a messzi­re uta­­zás in­gye­nes le­he­tő­sé­gé­vel le­he­tett ide­csá­bí­ta­ni! Úgy szó­lal­tak meg, hogy a je­len lé­vő lel­ké­szek­nek is le­esett az ál­luk: a tisz­ta meg­vál­tás­hit tö­ké­le­tes is­me­re­té­ből és bi­zo­nyos­sá­gá­ból hang­zot­tak az egy­sze­rű, de őszin­te mon­da­tok. Sőt a ci­gány test­vé­rek éne­kek kö­zött el­mon­dott rö­vid bi­zony­ság­té­te­lei egy­sze­rű sza­va­ik­kal is vá­lasz­té­kos nyel­ven hang­zot­tak. Hi­á­ba ke­res­tük vol­na a lel­kész­től el­ta­nult evan­gé­li­kus „szak­zsar­gon” ki­fe­je­zé­se­it. Őszin­te, tisz­ta, meg­győ­ző­dé­ses Krisz­tus-bi­zony­ság­té­tel volt az, s aki hal­lot­ta, tud­hat­ta: ezek nem „fal­ból” van­nak itt, nem mel­lé­be­szél­nek!

Ugyan­ez han­goz­ha­tott el a cso­por­­tot kí­sé­rő négy ame­ri­kai misszi­o­ná­ri­us­ ve­ze­tő­jé­től is. In­di­á­nok kö­zöt­­ti misszi­ós szol­gá­la­ti hát­tér­ből ér­kez­ve ott­honosan érez­het­te ma­gát velük, és őszin­te öröm­mel – s ta­lán gyer­me­ki cso­dál­ko­zás­sal is – mond­hat­ta el: Jé­zus sze­ret en­gem!

A fa­lu­misszi­ós dél­után ere­de­ti szán­dék sze­rint a mo­ho­rai ci­gá­nyok meg­szó­lí­tá­sát cé­loz­ta meg, de leg­alább ennyi­re fon­tos volt az ott lé­vő és szép szám­mal össze­gyü­le­ke­zett tős­gyö­ke­res evan­gé­li­kus és ka­to­li­kus hí­vek­nek, akik olyan aj­kak­ról hal­lot­ták az evan­gé­li­u­mot, ame­lyek­ről ál­muk­ban sem gon­dol­ták vol­na. Min­den mon­dat­nak egy­sze­ri­ben hi­te­le, sú­lya lett: ha ezek az em­be­rek azt mond­ják, hogy Jé­zus Krisz­tus Úr, és éle­tük Jé­zus ke­zé­ben vál­to­zott meg, ak­kor ab­ban van va­la­mi! Ez nem csak olyan pa­pos be­széd!

Meg­for­dult a vi­lág? Meg kell for­dul­nia! Ha­mis, tet­te­tett hit he­lyett őszin­te Krisz­tus-is­me­ret, az örök élet bi­zo­nyos­sá­ga, meg­té­rés és újon­nan szü­le­tés. A nyír­te­le­ki és gö­rög­szál­lá­si ci­gány test­vé­rek kö­zött ez nem teo­ló­gi­ai té­tel, amellyel óva­tos­kod­ni kell, ha­nem ez az élet. Ők már tud­ják, hogy ez az Élet!

Jé­zus Krisz­tus ha­tal­ma ma is szí­ve­ket men­tő ha­ta­lom, mert a menny­or­szág­ban még min­dig van hely!

Blat­nicz­ky Já­nos

Engedd, hogy kijavítsák a hibáidat!
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Mi­nisz­te­ri elő­adás a pe­da­gó­gu­sok szak­mai ta­lál­ko­zó­ján
Evangélikus napok Zsol­nán
A ke­gye­lem jó hí­rét hir­det­ni
Vi­har utá­ni ör­ven­de­zés
Kö­zös örök­sé­günk
Is­ten út­ja a leg­jobb út­vo­nal
Ze­ne­szó­tól vol­tak han­go­sak a temp­lo­mok
Pász­to­rok, fi­gyel­tek?
„Is­ten ke­zé­ben Lu­ther az ász”
Meg­for­dult a vi­lág?
Test­vér-gyü­le­ke­ze­ti lá­to­ga­tás Nagy­vá­ra­don
Haj­na­li ének
Az Úr­tól ka­pott szol­gá­lat­ban áll­va
Egy evangélikus po­li­hisz­tor­
Min­den­na­pi klímaváltozásunk
Meg­hív Ő
„Di­csér­jé­tek az Urat!” – Sa­jó­gö­mör­ben van mi­ért!
Kö­szö­net és gra­tu­lá­ció Ná­dasd evan­gé­li­kus lel­kész asszo­nyá­nak
Ihá­szi hő­sök emlékezete
Kun­ffy, Zi­chy és Rippl-Ró­nai
Dé­li ha­rang­szó – evan­gé­li­kus temp­lo­mok­ból
Nap­lók, blo­gok, üze­nő­fa­lak
Össze­tört ta­gok­kal
Oratio ˝cumenica
Cantate
Csil­la­gok­nak al­ko­tó­ja
Meg­ér­te­ni Is­tent!

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2010 28 Meg­for­dult a vi­lág?