Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2011
- 01
- A tehetség szolgálatában
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
A tehetség szolgálatában
A teremtett világ ugyanannak a Bölcsességnek a munkája, aki a Bibliában szólít meg bennünket. Mindaz, amit úgy ismerünk, mint matematika, fizika, történelem, kémia, biológia, egyetlen kéz alkotása. Az egyházi iskolába járó diákok lehetősége, hogy az iskolai évek alatt megismerjék azt a sokféleséget, amely teremtettségünkből, hitünkből fakad. A keresztény pedagógusok hitvallása szerint Isten talentum nélkül senkit sem indít el az életbe. Mi, nevelők csodálatos feladatot kaptunk: a családokkal együtt gondozzuk a gyermekekben rejlő tehetséget.
A tehetség megnyilvánulása szerteágazó. Intézményünkben, a szarvasi Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola és Óvodában sok ügyes tehetségígéret nevelődik. Vannak, akik kiválóan tudnak énekelni, szavalni, fogalmazni, sportolni, táncolni, festeni, gyöngyöt fűzni. Rendkívül fontosnak tartjuk a korai tehetséggondozást, amely alapokat ad, képességeket erősít.
Óvodánkban egy nyertes pályázatnak is köszönhetően tehetségműhely-foglalkozásokat tartunk a kicsinyek számára. Kiemelt helyet kap a zenei, képzőművészeti, mozgásos foglalkozások szervezése, amelyek jól kiegészítik az intellektuális irányultság erősítését szolgáló szellemi oktatás területeit (dramatikus játékok, sakk). A komplex fejlesztés kiscsoportos formában történik. A tevékenységek sokszínűsége a képességek egyéni kiteljesedését teszi lehetővé. A kreativitás, a tehetség megmutatkozik a legkülönfélébb képességek területén.
Az iskolai tehetséggondozás legbejáratottabb útja a diákok versenyekre való felkészítése, amely felöleli a megyei, országos tanulmányi és a sportversenyeken való megmérettetést. Tehetséggondozó munkánk nem lenne teljes, ha nem vennénk figyelembe művészi tehetséggel megáldott tanulóink fejlesztésének lehetőségeit, előcsalva belőlük az alkotókészséget.
Nevelőtestületünk örömére szolgál, hogy az utóbbi évben nemzeti feladattá vált a tehetséggondozás. Közös gondolkodásra, feladatvállalásra ösztönzi mindazokat, akik elkötelezettjei ennek az ügynek.
A sikeres pályázaton közel húszmillió forint támogatást nyert iskolánk. Az eddigi megvalósítás a terveknek megfelelőn alakult. A nevelőtestület szakmai továbbképzéseken vett részt. A Szülők Akadémiája előadássorozat bepillantást engedett a tehetséggondozás területeibe; az egyes alkalmak érintették a tehetség felismerésének lehetőségeit, a korai tehetségfejlesztést, az óvoda-iskola átmenet segítését, a tehetséggondozás törvényi hátterét, a család szerepét a tehetséggondozásban.
A tehetségkutató Ki mit tud? rendezvényen kreativitását, alkotókedvét, előadói képességét mutatta be nyolcvan diák hét kategóriában, többek között éneklésben, zenélésben, versmondásban, táncban. Bemutatkozott három művészeti csoportunk: néptáncosok, színjátszók, mazsorettek.
A következő félévben is folytatjuk az iskolai komplex tehetséggondozó programot. Azok a diákok, akik szeretnének megismerkedni a kutatómunka rejtelmeivel, élni kívánnak az önképzés adta lehetőségekkel, a „Hírességeink” elnevezésű, tanórán kívüli tevékenységbe kapcsolódhatnak be hat témakörben.
Tavasszal rendezzük meg a régiós >Ki mit tud? tehetségkutató versenyt. Folytatjuk a hálózatépítést más, határon túli Tehetségpontokkal is. A záró konferencián kiállítást szervezünk diákjaink igényes alkotásaiból.
A tehetséggondozó nevelőknek meghatározó szerepük van abban, hogy a gyerekekben meglévő kíváncsiságot mozgásba hozzák, s a motiváltságot aktív tevékenységgé alakítsák. Figyelünk a diákjainkat foglalkoztató problémákra, közös gondolkodásra ösztönözzük őket, a keresztény értékrend, a hagyományok, a lélek ápolására buzdítunk.
Segítjük őket abban, hogy a kultúrát, az igényességet válasszák, találják meg a nagy tehetségek, a példaképek maradandó alkotásaiból az útmutatást életükben. Ismerjék fel azokat az értékeket, amelyek a tudás megszerzése mellett a lélek gazdagodását is segítik.
Molnár Istvánné igazgató
Benyóné Török Éva szakmai vezető, projektmenedzser
::Nyomtatható változat::
|