Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2011
- 03
- A püspökválasztás és a Facebook
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
A püspökválasztás és a Facebook
Több mint két éve e rovatban már elemeztük, hogy Barack Obama elnökké választásában milyen szerepet játszott az internet. A Királyválasztás 2.0 című cikk (Evangélikus Élet, 2008/46.) akkor még azt emelte ki, mekkora jelentősége volt annak, hogy a jelenlegi amerikai elnök szimpatizánsait és támogatóit külön közösségi oldalon gyűjtötték össze és koordinálták.
Az azóta eltelt két év alatt a Facebook közösségi oldal arra a szintre fejlődött, hogy nemcsak a 2010-es magyar választásoknál használták már kampánycélokra, de minden bizonnyal döntően fog támaszkodni rá az Egyesült Államokban a következő elnökválasztás előtt beinduló marketinggépezet is.
És adott esetben fontos szerepet játszhat a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület új püspökének megválasztásában is.
A Facebook elsősorban ugyanis kommunikációs felület, amely rendkívül alkalmas a hívekkel való kapcsolattartásra, így a jelöltek programjainak bemutatására vagy az érdeklődők részéről felmerülő kérdések megválaszolására. És szinte annyira részévé vált a mindennapos internethasználatnak, hogy teljesen természetes: a két püspökjelölt saját profiloldallal rendelkezik, ráadásul mindkettejüknek pár száz ismerőse is van az oldalon. És ha ők jelen vannak, akkor választóik egyre nagyobb százalékáról is elmondható ugyanez, így igazából csak rajtuk áll, hogy „mennyire élnek a modern technológia adta lehetőségekkel”.
Kérdés tehát, hogy a két jelölt miként fog élni a közösségi oldalak eszközeivel. Azért is fontos kérdés ez, mert az egyház egyik legfontosabb és legsürgetőbb feladata az ifjúság megszólítása, ennek pedig olcsó és hatékony módja lehet a Facebookon keresztül felvenni velük a kapcsolatot. A fiatalok ugyanis már ott vannak. Ott osztják meg egymással a gondolataikat, ott mutogatják egymásnak a képeiket, ott élnek. A cél az lenne, hogy hasonlóképpen a hitüket is vallják meg, az egyházhoz való tartozásukat is nyilvánítsák ki a közösségi oldalon. Márpedig ennek a világnak az aktív ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy meg lehessen szólítani őket.
Ez azonban nem feltétlenül csak a két püspökjelölt feladata, sőt bárki részt vehet az evangélikus egyház népszerűsítésében. A http://www.facebook.com/pages/Magyarorszagi-Evangelikus-Egyhaz/146690828680712 címen – bár egyszerűbb a felső keresőmezőbe begépelni az egyház nevét – lehet csatlakozni az egyház hivatalos oldalához, és akár a valós ismeretségeket újrakötni a már most csaknem ezer „rajongó” között. Mivel az intézményi oldalak is kedvencnek jelölhetők, az egyház oldala megjelenik a saját ismerőseink hírfolyamában, ezért mások számára is nyilvánvaló lesz hovatartozásunk. Nem utolsósorban pedig ezen a felületen is lehet értesülni az egyházi hírekről.
Nagy Bence
::Nyomtatható változat::
|