Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2011
- 08
- Figyelő szempár
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Figyelő szempár
Beszélgetés Molnár Edit fotóművésszel Kondor Béláról
Élt közöttünk egy férfi, aki rövid életében az egyik legsúlyosabb életművet teremtette meg. Kondor Béla – február 17-én lenne nyolcvanéves – varázsos festő, grafikus volt. És költő minden ízében, szinte követhetetlen mélységekből hozta föl különös asszociációit. Mindennek az esszenciája pedig a rajz, az örvényes és gubancos, az eget és a földet beszövő vonal. „Rendkívüli szempár fürkészi itt önmagát, a világot és bennünket” – írta a barát, Pilinszky János. A színes rézkarcok mestere, Gross Arnold így vallott róla: „Kondor Béla a 20. század második felének legjelentősebb művésze; munkáiban a korszak bonyolult, ellentmondásos világát mutatta meg dantei nagysággal.” Mindezt hatalmas lobogással, égetve magát szüntelenül. Nem csoda, hogy csak negyvenegy éves koráig bírta erővel.
Az eltelt évtizedek alatt észrevétlenül a kortársak is megfogyatkoztak. Lassan alig él szemtanú, aki közelről látta ezt a lázas életet. Jeles fotóművészünk, Molnár Edit sokszor fényképezte a festőt, megörökítve a hétköznapokat s utolsó éjszakáját is.
– Az a kultúrpolitika, amiben mi éltünk, 1956 után örült, hogy maradtak fiatalok – kezdi az emlékezést. – Mert minden hatalomnak szüksége van az ifjúságra, főleg a tehetségekre. Mikor sokan disszidáltak, sokakat kivégeztek, megfogyatkozott a magyarság, akkor itt maradt Kondor Béla, Pilinszky János, Nagy László, Juhász Ferenc, Szokolay Sándor, Durkó Zsolt, Gaál István, a filmes, és még sorolhatnám sokáig.
Kondor társasági ember volt, de nem szerette a nyilvánosságot. Tisztában volt azzal, hogy a felszólalásoknak nincs értelme, elmondják, és marad minden a régiben. Kristálytiszta fejjel látta a környezetét, a közéletet, a politikát. Soha nem használt nagy szavakat, „haza”, „nemzet”, de tudott tömör mondatokban pontos véleményt mondani.
– Ezért nem kedvelték?
– Aczél és társai tudták, hogy Kondor kemény egyéniség. A hiúságára apellálva nem lehet lekenyerezni. De szerette a kocsmákat, szeretett a pult mellett állni, s természetesen tudott beszélni az egyszerű emberekkel. A Batthyány téri borozóban tényleg jó bort mértek, a rakodómunkások, a szeneslegények, de az értelmiség legjava is megfordult ott. Ő nem jópofáskodott, hanem vitatkozott velük.
– Kik voltak a legjobb barátai?
– Nem ez volt az igazi szellemi köre, a legfontosabb barátja Pilinszky János volt. Vele olyan szinten beszélgetett, hogy én a felét sem értettem. Mintha a lét, Isten fogalmát próbálták volna megfejteni. Két nagyon művelt és teológiailag felkészült ember vitázott. Olyan közel kerülhetett szellemiségében a lét, a nemlét, a végtelen, hogy nem volt szükség körmondatokra. Azért lehetett már a főiskolán is központi figura, mert a természetes hétköznapisága mindenkit elbűvölt.
Mestere, Szőnyi István sokszor elmondta, hogy inkább grafikus alkat. Amikor jött, hogy Bélát ki kell rúgni, a „kommunista” Ék Sándor mentette meg, foggal-körömmel harcolt érte, az asztalt verte, hogy pont őt, a legtehetségesebbet akarják eltanácsolni. Elintézte, hogy Koffán Károly átvegye a grafikusokhoz, aki úgy bánt vele, mint egy kész művésszel.
– Sokszor mellőzték?
– Volt időszak, amikor kölcsönökből élt, mert semmilyen megbízást nem kapott. Olykor könyveket illusztrált. Így küszködött, és egész életében filléres gondjai voltak. Irigység, féltékenység nem volt benne; óvatosan bírálta mások munkáit, ha kellett, persze megmondta szigorú ítéletét.
– Festő, grafikus, költő volt. És még a zenéhez is értett.
– Egy lőrinci kispolgári család adott ilyen zsenit nekünk. A mama a világ legaggódóbb, legérzékenyebb édesanyája volt. A kézművességet Kondor a papától tanulta meg. Béla mindent meg tudott csinálni, hangszereket készített, mint egy ezermester. Biztos vagyok benne, hogy a nagyok, mint Bach, Dante, Goethe valamifajta sugallatot kapnak. Mennek az utcán, és hallanak egy dallamtöredéket, és abból lesz a nagy mű. Kondor az édesapjától kapott mindent: a festészethez, a rézkarchoz, ami technika kellett, nem is tanulta, mert úgy a kezéhez simult.
Sok nevet említettünk, a legnagyobbakat, de megmondom őszintén: Kondor Béla a kiválasztott kevesek közé tartozik!
– Az ilyenek élete kétszeresen is nehéz.
– Küzdelmes élete volt. Mert ha valaki zseni és kiválasztott, már mindent ért, amikor mi még nem is sejtjük, miről van szó. És így élni, hogy mások nem látják… Voltak pap társak, és volt Pilinszky is, de ő később nagyon megváltozott. Mikor láttam őket a hatvanas években, Pilinszky nagyon halk szavú, szerényen öltöző ember volt, a nagybácsitól örökölt télikabátjában. Nagy zenehallgató, de Kondor gyönyörűen játszotta Bachot. Ha elmentünk a műterme előtt este tizenegy órakor, kihallatszott az utcára a fenséges muzsika.
– Befejezésül a megítéléséről kérdezem: hol a helye a magyar képzőművészetben Kondor Bélának?
– Menjünk végig, hol van Kodály Zoltán? Hol Németh László? Tulajdonképpen az említett nagyok közül senki nincs méltó helyre sorolva… Nem olyan a magyar szellemi élet, hogy „te jó ég, ezek az emberek örök fényű csillagok!”
Kondorba, ahol lehetett, belemartak. Megkérdőjelezték és besározták. Nem is tudom, a fiatalok tudják-e, hogy volt itt egy zseniális ember, Kondor Béla. Hogy itt volt Pilinszky János. Mi történt ebben az országban?
Emlékszem, egyszer 1976-ban a megrémült teremőr nénikék jajgattak, hogy a fiatalok benyomják a kaput. Mert be akartak menni, akárhogy, a Nagy László-estre! Mindegy, hogy a lépcsőn ülve vagy állva, de ott lenni! Laci azt mondta: engedjék be őket. És emlékszem, a farmernadrágos, hosszú hajú, tarisznyás, tornacipős fiatalok beözönlöttek felszabadult arccal: csak egy teremben legyenek a költővel. Nem is egy teremben, csak egy házban, ott, ahol ő van.
Ez az ifjúság hová tűnt? És a gyerekeik? Elfásultak, nem érdekli őket a szépség? Nem tudom. Csak azt a boldog estét kívánom magunknak, mindannyiunknak: Nagy László-verseket, Huszárik-filmeket, Kondor-képeket, hogy hitünkben erősödjünk, és életünkben gazdagodjunk!
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|