Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2011
- 08
- Erő, szeretet, józanság
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Erő, szeretet, józanság
Házasságkötések megáldása alkalmából ritkán idézett szentírási igére irányította a házasság hete 2011 nyitó sajtótájékoztatóján – február 11-én az Országház Fidesz-frakciótermében – megjelentek figyelmét Steinbach József. A Dunántúli Református Egyházkerület püspöke Pál apostol Timóteushoz írt második leveléből idézett: „Mert nem a félelemnek lelkét adta nekünk az Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét.” (2Tim 1,7) Márpedig bizonyára az életre szóló elköteleződéstől való ódzkodás is közrejátszik abban, hogy Magyarországon 2002 és 2009 között a házasságkötések száma mintegy nyolcezerrel csökkent. Ráadásul ma már a házasságok több mint hatvan százaléka válással végződik; ez az arány egy évtizeddel ezelőtt még „csak” ötvenszázalékos volt.
A riasztó statisztikák ellensúlyozásaképpen Soltész Miklós, a sajtótájékoztató első felszólalója azt is elmondta: a felmérések szerint a házasság még mindig a legfontosabb értékek közé tartozik, és szívük szerint az emberek átlagosan eggyel több gyermeket vállalnának, mint amennyi végül megszületik. Ezért – tette hozzá a Nemzeti Erőforrások Minisztériumának szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára – a polgári kormány családi adókedvezményekkel és a gyes megreformálásával kívánja családalapításra és gyermekvállalásra ösztönözni az állampolgárokat, és szorgalmazza a családi életre nevelés beépítését a tantervbe.
Divattá kell tenni a családot – foglalta össze a feladatot Rónaszékiné Keresztes Mónika országgyűlési képviselő, az Országgyűlés népesedéspolitikai albizottságának elnöke. Követendő és követhető példaként kell megjeleníteni a házasságkötést és a gyermekvállalást, nem elhallgatva azt sem, hogy ezek „műhelymunkája” bizony hitet és türelmet igényel.
Miközben azonban ezt az ideált felmutatjuk, és a házasság és a család pótolhatatlanságáról tanúskodunk, vigyáznunk kell arra, hogy ne okozzunk fájdalmat azoknak, és ne rekesszük ki azokat, akiknek ez (még) nem adatott meg! A figyelmeztető szavakon túl Bíró László tábori püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családreferens püspöke, a Magyar Katolikus Családegyesület elnöke azt is megfogalmazta, szerinte miért is olyan népszerű a házasság hete. Értékvesztő, ugyanakkor az értékeket nagyon is fontosnak tartó, atomjaira bomló, de közben emberi kapcsolatok után sóvárgó társadalomban élünk, és ez az ösztönös vágyódás emeli a kezdeményezést ünneppé.
A házasság hete – miként azt a moderátori feladatot ellátó Novotny Zoltán újságíró, a Protestáns Újságírók Szövetségének elnöke is felidézte – tizenhat éve indult el Angliából (a sajtótájékoztatót a mozgalom alapítója, Richard Kane is megtisztelte jelenlétével); hazánkban a Magyar Evangéliumi Szövetség (Aliansz) és a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa honosította meg 2008-ban.
Az idei év házaspárjának a négy gyermeket nevelő Szabó Endre orvost, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének korábbi elnökét és feleségét, a február 11-én éppen születésnapját ünneplő Szabóné Nemesy Krisztina gyógyszerészt választották, akik a sajtótájékoztatón a Veled vagyok egész mottóról beszéltek az egybegyűlteknek. (Lapunk olvasóival az EvÉlet múlt heti számában osztották meg gondolataikat. – A szerk.)
Példájukkal maguk is alátámasztották mindazt, amiről a már idézett bibliai szakasz kapcsán Steinbach József beszélt. A református püspök szerint Krisztus gyermekeiként a házasságunk „működtetéséhez” is kapunk segítséget: felülről való erőt az eskü megtartásához, olyan szeretetet, amely képes háttérbe szorítani, sőt feláldozni önmagát a másikért, és józanságot ahhoz, hogy a kapcsolatot odafigyeléssel, tudatos munkával ápolni tudjuk.
::Nyomtatható változat::
|