Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2002
- 45
- Rio + 10,1 után
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Rio + 10,1 után
A Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend üléséről
Tudományos ülést tartott október 23-án a farkasréti evangélikus-református templomban a Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend, melyen a johannesburgi környezeti világcsúcs első értékelésére került sor.
A nemzeti ünnep iránti tisztelet kiemelésével és a keresztény emberek közéleti felelősségének hangsúlyozásával folytatták ökumenikus alkalmaik sorozatát, most a fenntartható fejlődés témakörében. A Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend több mint tíz éve végzi hídépítő szolgálatát. Negyedik éve tartanak tudományos ülést is az egyházi és világi istentisztelet együttes jelentőségének bemutatására. A rendezvény – dr. Görög Tibor, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) főtitkára és Kálmán Péter, külső-kelenföldi református lelkész védnöksége alatt – istentisztelettel kezdődött, ahol Mosolygó Péter görög katolikus lelkész, Nagy Zoltán és Széchey Béla József osztották az úrvacsorát.
Ezt követően Czippán Katalin, az Oktatási Minisztérium johannesburgi kiküldöttje tartotta meg beszámolóját. Az elért eredmények mellett – például a vízellátás javításának kérdésében – szólt a meghiúsult törekvésekről, a nehéz előrehaladásról és a valós fékező erőkről is. Nem könnyű a világ környezeti minőségének és védelmének kérdéséről szólni akkor, amikor még a fényűző nagyvárosi konferenciaközpont közelében is nyomornegyedek sorakoznak, papírból, műanyagból és bádogból épített viskóikkal együtt.
Kálmán Péter lelkész arról beszélt, hogy a hívő embereknek fáradozniuk kell lakóhelyük jóléte érdekében. Az egyetemes papság szerinti missziós felelősség kötelezi az egyház tagjait a polgári felelősségvállalásra is – nem megalkuvásból, hanem engedelmességből. Megítélése szerint sokan ma is arra törekednek, hogy az egyházat kizárólag saját belső ügyeivel foglalkozó testületté „fokozzák le”. A Szentlélek azonban lehetővé teszi ebből az állapotból a kitörést.
Széchey Béla József kandidátus a tisztes, de nagyon határozott magatartású környezeti tevékenység témáját elemezte. A világ fejlődésének biztosítását szolgáló kötelezettségvállalásokat szigorúan a Krisztus-hitvallásokhoz – mint kiindulóponthoz – kötötten, egészen az alkotmányig menően képviselni kell. A komoly erkölcsi tartalmat hordozó környezetvédelmi törvény kifejtéseként tételesen kell meghatározni azt a legkisebb – időbeli és térbeli – távolságot, minimumot, amelynek számonkérése valamennyiünk szabadsága és kötelezettsége. De ezt mindenkinek – beleértve az egyházakat is – teljesítenie kell.
A résztvevők hozzászólásaikban azon véleményüknek adtak hangot, hogy szükség lenne a nemzeti ünnep még nyilvánvalóbb tiszteletére, érdemi feladatvállalásra a nagy horderejű nemzetközi kérdésekben és a szeretet törvényének alkalmazására a mindennapokban.
Az együttlét a Himnusz eléneklésével és azzal a reménnyel zárult, hogy a közös munka a jövőben is folytatódik.
Széchey Béla József
::Nyomtatható változat::
|