Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2002
- 48
-
Egyházi vezetőink sajtótájékoztatója
Egyházunk egy-két hete
Aktuális kérdésekről
Hozzászólás a cikkhez
Egyházi vezetőink sajtótájékoztatója
| Balról jobbra: Dr. Frenkl Róbert országos felügyelő, D. Szebik Imre elnök-püspök és Hafenscher Károly országos irodaigazgató tájékoztatja a sajtó megjelent képviselőit |
Evangélikus egészségügyi centrum alapításának terve, szociális kérdésekkel foglalkozó törvények módosítása, egyházfinanszírozás, valamint az „ökumenikus véradási program” volt az evangélikus egyház vezetői által november 19-re meghirdetett sajtótájékoztató témája. D. Szebik Imre elnök-püspök, dr. Frenkl Róbert országos felügyelő és Hafenscher Károly lelkész, az Országos Iroda igazgatója beszélt a fenti témákról, illetőleg válaszolt az újságírók által feltett kérdésekre.
Körülbelül két éve lett többek számára egyértelmű, hogy a mi egyházképünkhöz is hozzátartozna egy egészségügyi centrum, a diakóniai szolgálat részeként – kezdte beszámolóját dr. Frenkl Róbert. Egy sokrétű intézményt szeretnénk létrehozni – nagy valószínűséggel – a Sportkórház rekonstrukciója révén megüresedő pavilonok helyén.
Az evangélikus egészségügyi központ oktatási-módszertani részlege az egyházi szociális intézményekben dolgozók továbbképzését szolgálná. A klasszikus értelemben vett járó- és fekvőbeteg-ellátásra – elsősorban ápolási és rehabilitációs jelleggel – mintegy 150 ágyas egészségügyi részleg volna hivatott. Emellett egyházunk tervezi még egy nővérszálló és – a későbbiek folyamán – egy addiktológiai részleg kialakítását is, ahol a szenvedélybetegségek (alkohol, drog) megelőzésére összpontosítanának. Az előkészítő munkálatok reménység szerint a 2003-as évben befejeződnek, így a rákövetkező esztendőben sor kerülhetne az indulásra.
- Szebik Imre elnök-püspök az elhangzottakhoz még hozzáfűzte, hogy az egészségügyi centrum alapítványi formában működne, és – a többcsatornás finanszírozás keretében – támogatást kapna a Bajor Evangélikus Egyház diakóniai részlegétől is, amely késznek mutatkozott e téren egy tízéves együttműködésre.
A sajtótájékoztató következő témájára, a szociális tárgyú törvények módosításával kapcsolatos kérdésekre térve a főpásztor elmondta, hogy nem ért egyet az Egészségügyi és Szociális Minisztérium azon kezdeményezésével, amely az egyházakat civil szervezetként kezelné, hiszen az egyház – igehirdetői és diakóniai munkája révén – jóval sokrétűbb, a társadalom számára a civil szervezetekhez képest többletet nyújtó intézmény. Ezért sem tudja elfogadni, hogy az országos diakóniai hálózatrendszer intézményeit – a korábbi gyakorlattól eltérően – a helyi önkormányzatokhoz rendeljék.
Dr. Frenkl Róbert országos felügyelő az elkövetkezendőkben az egyházfinanszírozás időszerű kérdéseit taglalta. Véleménye szerint az volna az ideális, ha az egyház sajátos hitéleti tevékenységének támogatása automatikussá válna, és nem lenne évenkénti „alku” tárgya. Egyházunk vezetői nem értenek egyet azzal az elképzeléssel, amely szerint 2003. január 1-től már nem az egyházak javára befizetett 1% arányának megfelelően, hanem a legfrissebb népszámlálási adatokat figyelembe véve történne az elosztás. Annál is inkább, mert az 1%-ra alapozódott az állam és az egyház által korábban kötött megállapodás is, és ezt csak mindkét fél együttes beleegyezésével változtathatnák meg. Szebik püspök hozzátette: reméli, hogy az anyagiak miatt nem keletkezik feszültség az egyes felekezetek között, és – az Ökumenikus Charta szellemében – megmarad az egyetértés és az együttműködés.
Hafenscher Károly lelkész, irodaigazgató az ünnepek előtti, ökumenikus véradási akcióban való evangélikus részvételről szólt. A kezdeményezés római katolikus felsőoktatási intézményekben indult tavaly, idén azonban a négy történelmi egyház – az Országos Vérellátó Szolgálattal együttműködve – már országos jellegű mozgalommá szeretné szélesíteni, ily módon is segítve a rászorulókat, lépéseket téve az egészséges társadalom és nemzet érdekében.
Végezetül, de nem utolsósorban az is elhangzott: szeretnénk, ha a jövőben gyakrabban kerülhetne sor ilyen és ehhez hasonló alkalmakra, amelyeken a sajtó képviselői tájékozódhatnának az aktuális egyházi kérdésekről, illetőleg – egy-egy adott témával kapcsolatban – a Magyarországi Evangélikus Egyház álláspontjáról. Ennek jegyében a résztvevők megkapták azt a nyilatkozatot, amit egyházunk elnöksége adott ki az Irakkal szembeni fellépésről és a békességért való imádságról.
Gazdag Zsuzsanna
::Nyomtatható változat::
|