Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2002
- 48
- A múlt rétegei
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A múlt rétegei
Kiállítás a budai Várban a Szent György téri ásatásokról
Az Evangélikus Hittudományi Egyetem egyháztörténeti szemináriumának tagjai 2002. november 13-án látogatást tettek a Budapesti Történeti Múzeumban, Korányi András doktorandusz vezetésével. A Szent György téri ásatások eredményeit bemutató – A múlt rétegei című – kiállításon Végh András régész, az ásatások egyik vezetője kalauzolt végig minket.
A Szent György tér a budai Várban a Palota épülete előtt lévő hányatott sorsú terület. A tér mai képe alig hasonlít akár csak a 60 évvel ezelőttihez. Nemcsak a török kor vagy a szabadságharc ostromai, hanem a II. világháború és a későbbi „területrendezés” is pusztította. Így ma is romos épület, a volt Hadügyminisztérium egy része fogadja az arra járót. A tér túlsó oldalán a nemrég felújított és oly sokat emlegetett Sándor- palota, a jövendő köztársasági elnöki rezidencia helyezkedik el.
A korábbi idők nyomai már csak a föld alatt lelhetők fel. Az utóbbi években erre járók hozzászokhattak a hatalmas ásatási munkálatok látványához. Mára kiállítottákk a nagy munka legszebb leleteit. Az időben visszafelé haladva a 150 éves török uralom idejéből származó míves keleti cserépedényekkel kezdődik a kiállítás.
A reneszánsz korból egy polgári palota és Mátyás király – eddig csak a korabeli krónikákból ismert – ágyúöntő műhelyét találták meg. A középkorból két templom, a híres budai ferences rendház alapfalai és törmeléke került elő. A középkori zsidó negyed néhány tárgya is megtekinthető.
A kiállítás szenzációja egy kút tartalma. A fénytől és levegőtől elzárt üregből középkori bőr- és textiltárgyak kerültek elő: lábbelik a XIV. századból és egy nagyméretű, Európában is egyedül álló selyemkárpit az Anjouk idejéből. A szerves anyagok általában viszonylag rövid idő alatt lebomlanak, de ezek a leletek a kivételes körülmények folytán megmaradtak, így a kiállítás igazi szenzációi. A lábbeliken még a csomó is látszik, amit az utolsó használó több mint 600 éve megkötött. Végül a kiállítás zárásaként a Várhegy első emberi településének leleteit láthatjuk.
A kiállítás segített élővé tenni a magyarországi középkort, szemináriumunk témáját, de bárkinek tanulságos és érdekes élmény lehet. A kiállítást még 2003 januárjáig lehet megtekinteni.
Szabó András
::Nyomtatható változat::
|