Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2002
- 50
-
Négyszeres évforduló Gyulán
Egyházunk egy-két hete
Visszanéző
Hozzászólás a cikkhez
Négyszeres évforduló Gyulán
| A felszentelésre emlékezve - 2002 decemberében |
„Akinek nincs múltja, nem lehet jövőt sem építenie” – mondta köszöntőjében D. dr. Harmati Béla püspök az ünneplő gyulai gyülekezet előtt. A román határhoz közel eső városnak azonban gazdag múltja van. Ezt bizonyítja advent második vasárnapjának délutánja, december 8-a is, amikor a hívek a gyülekezet megalakulásának 95., a templom felszentelésének 75., a torony felszentelésének 64., valamint az oltár felszentelésének 55. évfordulója alkalmából hálaadó istentiszteletre gyűltek össze.
Jogos büszkeséggel emlékezhet múltjára Gyula evangélikus közössége. Nem mindegy, hogy mit tartunk szem előtt: a tradicionalizmust, az élők holt hitét vagy a tradíciót, a holtak élő hitét. Az előbbi nem követendő, az utóbbi viszont segít megőrizni mindazt, ami ránk bízatott. Európa és hazánk keresztény értékei, a jézusi iránymutatás akkor érnek valamit, ha megvalósult értékekké lesznek rajtunk keresztül – mondta Lk 21,28 alapján tartott igehirdetésében a Déli Egyházkerület főpásztora.
A püspök szavai után emléktáblát avattak a templomban, így tisztelegtek a gyülekezet egykori lelkészeinek és felügyelőinek emléke előtt. Ezután Németh Csaba, a jelenlegi felügyelő röviden ismertette a gyülekezet eseményekben gazdag történetét. Megtudhattuk, hogy a gyulai evangélikus egyházközség 95 esztendővel ezelőtt, 1907-ben alakult, Békéscsaba fíliájaként. 1924-ben – miután önállóvá vált – saját templomot szeretett volna. 1925. december 25-én a város ingyen (!) adott egy telket a gyülekezetnek, azzal a kikötéssel, hogy három éven belül épüljön fel rajta Isten háza. De a gyulai közösség – kis gyülekezet lévén – egyedül nem tudott volna templomot építeni, ezért országos gyűjtést hirdetett. A nagyjából 60 ezer pengős költségvetésű építkezést 1927 májusában kezdték el, és december közepén fejezték be. A szentelés szolgálatát Raffay Sándor püspök végezte. A szépülés, bővülés további lépései: toronyépítés 1938-ban, harang- és oltárszentelés 1942-ben, illetve 1947-ben.
A gyülekezet lelkésze, Jakab Béla feleségével és két gyermekével az erdélyi Nagykárolyból jött Magyarországra. Lapunknak elmondta, hogy 2000. szeptember 1-től szolgál Gyula városában, ez év április 6-a óta hivatalosan is megválasztott, beiktatott lelkészként. A népszámlálási adatok szerint 773 evangélikus van, a gyülekezeti nyilvántartásban 415 fő szerepel. Annak idején a református, görögkeleti, baptista felekezetek támogatták, segítették az evangélikus közösséget. Az ökumenikus kapcsolatok ma is élőek és elevenek. Ennek szép példáját adták a református, katolikus és baptista egyház részéről megjelentek szívhez szóló gratulációi a gyulai gyülekezet ünnepén.
Gazdag Zsuzsanna
Regionális hozzárendelés:
Gyulai Evangélikus Egyházközség
::Nyomtatható változat::
|