Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2002
- 50
- Könyvbemutató Városszalónakon
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Könyvbemutató Városszalónakon
Érdekes könyvbemutatóra gyûlhettek össze november 28-án este a burgenlandi Városszalónak (Stadtschlaining) várának lovagteremébe a környéken – határon innen és túl – élõ evangélikus és katolikus érdeklõdõk. Az estét a Concentrum nevû ökumenikus szervezet rendezte, mely a határokon átívelõ regionális együttmûködést tûzte zászlajára.
A szervezet eddigi munkájáról Manfred Koch evangélikus lelkész tartott rövid visszatekintést. Mindebbõl világossá vált, hogy a Concentrum a határokat áthidaló, ökumenikus politikai, etnikai és kulturális munka fórumává vált. Divatos kifejezéssel élve igazi európai szellemiséget képvisel, amelynek két vezetõje van: a helyi evangélikus és római katolikus lelkész. A népes közönség soraiban megjelentek olyan közéleti személyiségek is, akik a határ menti kapcsolatok kiépítésért évek óta fáradoznak, mint például Gottfrried Mirau újságíró és felesége.
A köszöntések során hallhattunk például arról, hogy Ausztria Európai Unióba való belépése milyen fejlõdést jelentett Burgenlandnak, valamint arról, hogy a jövõ sem hozhat mást, mint a „Pannon-élettér” további erõsödését. A rövid köszöntések után dr. Fritz Anhelm hannoveri politológus tartott érdekfeszítõ elõadást „Munka egy új Európában” címmel, amelyben vázolta azokat a nehézségeket és kihívásokat, amelyek az Európai Unió bõvítésével elõttünk állnak. Az elõadó személyes hangon szólt arról, hogy tizenöt éve még senki sem gondolt arra, hogy Európa családjába ilyen gyorsan visszatérhetnek az önhibájukon kívül kint rekedt családtagok. A visszatérés egyik fõ nehézsége például a kapcsolatokban fennálló aszimmetrikus viszonyokban érhetõ tetten. Példaként említette a városszalónaki Concentrum és a kõszegi protestáns kulturális szervezet közötti kapcsolatban korábban fellelhetõ aránytalanságokat. A két város viszonya ugyanakkor példaértékûnek is nevezhetõ. A közeljövõben számos kezdeményezés indulhat meg, mellyel tovább erõsödhet a határ menti térségek közti együttmûködés. Minél több teret kell engedni a találkozásoknak, konferenciáknak, hiszen mindannyiunk érdeke, hogy ez a régió az EU keretén belül Közép-Európa dinamikusan fejlõdõ centruma legyen. Szép zárógondolattal fejezõdött be az elõadás, amely az ökumenikus hidak kiépítésére utalt. Jézus Krisztusban ugyanis nincs kelet és nyugat, észak vagy dél: Õ az, aki egyesíteni tud minket.
Az elõadás után dr. Günther Unger, az osztrák rádió és televízió moderátora és filmrendezõje ajánlotta a jelenlévõk figyelmébe Lõrincz Zoltán új kötetét. A „…die Bilder sind von uns genehmigt” címû könyv a Concentrum gondozásában jelent meg, és szintén ékes példája a határokon átívelõ, már élõ együttmûködésnek. Lõrincz Zoltán Kõszegen élõ református teológus és mûvészettörténész, a Berzsenyi Dániel Fõiskola tanára, illetve a soproni egyetem professzora. Mûve sorra veszi mindazokat az álláspontokat, amelyeket a magyarországi reformáció képviselõi alakítottak ki a mûvészet és az építészet kérdéskörében. Kutatásai során nem az ismert egyháztörténeti események bemutatására vállalkozik, hanem inkább azok kultúrtörténeti jelentõségére helyezi a hangsúlyt.
A bemutató után kötetlen beszélgetés kezdõdött, amely alkalmat teremtett arra, hogy a jövõbeni közös gondolkozásra és cselekvésre ösztönözzük egymást – akár evangélikus egyházi összefüggésekben is.
G. L. Gy.
::Nyomtatható változat::
|