Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 3
- Főhajtás az áldozatokért
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Főhajtás az áldozatokért
Az elhurcoltak nagyobb része nem tért haza
| A kegyeletüket lerovó Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium tanulói koszorút helyeznek el az intézmény homlokzatán lévő márványtáblánál |
A málenkij robotként emlegetett kényszermunkára a bonyhádi német származású lakosság soraiból 217 fiút és lányt, férfit és aszszonyt hurcoltak el a második világháború után az akkor hatalmon lévők…
A málenkij robotra elvittek emlékére néhány éve a Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium falán márványtáblát helyeztek el. E helyen január 6-án fejet hajtottak a kényszermunkáról szerencsésen hazatért sorstársak, a gimnázium nevelői és diákjai, az ott elhunytak iránti kegyeletüket lerovó bonyhádiak. A megjelenteket Ónodi Szabolcs, a gimnázium igazgatója köszöntötte, majd Krähling Dániel evangélikus esperes, a gimnázium igazgatótanácsának elnöke, az „elhurcoltak és visszatértek lelkipásztora” emlékezett a szomorú eseményekre: „A német lakosság színe-virágát 1944 karácsonyának másnapján kezdték összegyűjteni, majd 1945. január 7-én gyalog indították őket útnak Bátaszéken át Bajáig, ahonnan útjuk a Donyec-medencébe vezetett. E vidékről mintegy kétszáz embernek jutott e sanyarú sors, akiknek több mint fele sohasem térhetett haza” – mondta. Az esperes megszólította a jelenlévő diákokat is, akik előtt – mint hangsúlyozta – szerencsére ma perspektíva és nem a meghurcolás, a megaláztatás félelme áll. Felidézte a málenkij robotról visszatértekkel való találkozásait, beszélgetéseit, akik közül sokaknak ő adta meg a végtisztességet.
Az ünnepség további részében Rittinger Antal alpolgármester, a német kisebbségi önkormányzat elnöke mondta el gondolatait. Felvillantotta azokat a kíméletlen körülményeket, melyek között több száz német származású embertársunknak kellett hosszú éveken át tengetnie életét. Külön felhívta a figyelmet arra a sokak szemébe könnyeket csaló dalra, melyet a közreműködő Német Kulturális Egyesület kórusa énekelt, s amely ott, a kényszermunka alatt született.
A visszatekintéseket követően a Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium diákjai elhelyezték a kegyelet koszorúit az intézmény homlokzatán lévő emléktáblánál.
Pál Ágnes
Regionális hozzárendelés:
Bonyhádi Pet?fi Sándor Evangélikus Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Alapfokú M?vészeti Iskola
::Nyomtatható változat::
|