Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 3
- Beiktatták Magyarország új prímás-érsekét
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Beiktatták Magyarország új prímás-érsekét
| Erdő Péter |
2003. január 11-én délelőtt az esztergomi székesegyházban II. János Pál pápa kinevezési bullájának (Mandatum Apostolicum) felolvasásával beiktatták hivatalába az esztergom–budapesti római katolikus főegyházmegye új érsekét. Erdő Péter székesfehérvári segédpüspök, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora a történelemben elsőként alapított egyházmegye 82. főpásztoraként vehette át megbízatását.
Az ünnepi istentiszteleten Magyarország közjogi és főméltóságainak, valamint a testvéregyházak vezetőinek jelenlétében Karl-Josef Rauber apostoli nuncius olvasta fel – hagyományos módon – latin nyelven a pápai kinevezési okiratot, amelynek fordítását Beer Miklós püspök ismertette.
Az új főpásztort elsőként Mádl Ferenc köztársasági elnök köszöntötte, aki ünnepi beszédében történelmi visszapillantás keretében utalt arra, hogy a mindenkori prímástól sok mindent vártak és reméltek az emberek. Esztergomnak a magyar történelemben meghatározó szerepe volt. Csak akkor lehet maradandót alkotni, ha az előttünk jártak munkájára is építünk. Azt kérte az új főpásztortól, hogy legyen az elesettek, gyengék és a határon túli magyarság közösségeinek is védelmezője.
Ezután az előd, Paskai László bíboros üdvözölte hivatali utódát, akit a papság és a hívek szeretetébe ajánlott.
Seregély István egri érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Kar elnökének köszöntője után Bölcskei Gusztáv református püspök a protestáns testvéregyházak nevében fejezte ki a jövőbeli közös együttmunkálkodásról való reménységét, illetve abbéli örömét, hogy az őrségváltás pillanatában jelen lehet. Amiképpen Krisztus titkának sáfáraiként a szolgák együttműködésének szépségét élték át az előddel, úgy ez a jövőben is bizodalma az új szolgatárssal kapcsolatban. Közös célunk, hogy félelem és gátlás nélkül tudjunk megjelenni egymás templomában. Ugyanakkor ne csupán egyházpolitikai jellegűek legyenek ezek az ökumenikus találkozások. Úgy valljuk meg saját hitünket, hogy közben megbecsüljük a másikét. Azt kívánta az új érseknek, hogy ha a szolgálat terhei túlzottan ránehezednének, nézzen ki a püspökvár ablakán, és a megújult Mária Valéria híd látványa legyen biztatás számára. Lásson benne példázatot, amely összeköt, egyesít. Bölcskei Gusztáv befejezésül utalt a csarodai templom falán derűs mosollyal ábrázolt apostolokra is. Arra kérte Erdő Pétert: „Segítsen bennünket abban, hogy néha azt is megélhessük a magyarországi ökumenében, hogy Péter és Pál még egymásra is tud mosolyogni.”
Meggyesi Tamás polgármester is a múltat idézte köszöntésében. Szavaiban arra emlékeztetett, hogy az itt szolgáló érsekek mit tettek a városért. Az elődöknek köszönhető, hogy bazilika, Keresztény Múzeum, sőt kórház is épülhetett a városban, valamint iskolaváros lehet Esztergom. Az új érsek is tanár, ezért az oktatást bizonyára szívén viseli, de a város első embereként mindenekelőtt hazaszeretetet vár el a prímástól.
A köszöntő szavak után Erdő Péter beiktatási szentbeszédében fogalmazta meg főpásztori szolgálatának fő irányait. Elmondta, hogy II. János Pál pápa és a II. vatikáni zsinat által előírt alapelveket kívánja követni. Véleménye szerint az érseki szék története ad útmutatást a jövőbe. Egyik legfontosabb célkitűzésének a lelkipásztori munkát tartja. Kéri, hogy a papság és a hívők családként álljanak mellette. Kifejtette, hogy az ökumenikus párbeszéd híve, és örömmel készül az egy hét múlva kezdődő ökumenikus imahétre.
Egyházunk részéről Harmati Béla, Szebik Imre és Ittzés János püspökök, valamint Hafenscher Károly országos irodaigazgató vett részt az ünnepi alkalmon.
Menyes Gyula
::Nyomtatható változat::
|