Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 3
- Erdő Péter
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Erdő Péter
Erdő Péter a 82. az esztergomi érsekek, prímások sorában, s egyben a második – az 1616-ban kinevezett Pázmány Péter óta –, aki a Péter nevet viseli.
Az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye tájékoztatása szerint az új esztergom–bu-dapesti érsek címerében a székely nemzet címerére utaló Nap és Hold, valamint az égi trónuson ülő Szűz Mária látható a gyermek Jézussal. (Ez a Magyarok Nagyasszonyának ősi ábrázolása az esztergomi kódexben.)
Történeti írások szerint II. Szilveszter pápa 1001. április 4-én, húsvét napján a ravennai bazilikában engedélyezte ünnepélyes aláírásával Szent Istvánnak a magyarországi püspökségek megszervezését.
Elsőként az Esztergomi Érsekséget alapították meg; az ország prímásaként az esztergomi érsek állt a magyar egyház hierarchiájának élén. Annak idején a király után az esztergomi érsek volt a második legmagasabb közjogi méltóság.
1252-ben Báncha nembeli István volt az első esztergomi érsek, aki elnyerte a bíborosi címet. 1543-ban a törökök elfoglalták Esztergomot, és az érsekség Nagyszombatra költözött.
Rudnay Sándor prímás 1820-ban elrendelte a főkáptalan visszatérését Nagyszombat városából az ősi székhelyre, ahová később az érsek is visszatért.
1993-ban Budapest teljes közigazgatási területét – Csepel kivételével – a főegyházmegyéhez csatolták. Ekkor vette fel nevébe az esztergomi mellé a budapesti megjelölést (Esztergom–Budapesti Főegyházmegye), és központja ezzel egyidejűleg a fővárosba költözött.
Erdő Péter 1952. június 25-én született Budapesten vallásos katolikus családban. Apja jogász volt, de évtizedeken át nem gyakorolhatta hivatását. A pesti piarista gimnázium elvégzése után kezdetben az Esztergomi Papnevelő Intézetben, majd a Budapesti Központi Szemináriumban készült a papi hivatásra. 1975. június 18-án szentelték pappá Budapesten. Ezután Dorogon volt lelkipásztor (káplán), s ez idő alatt doktorált teológiából a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémián. 1977-től 1980-ig a Pápai Magyar Intézet ösztöndíjasaként Rómában egyházjogot tanult a Pápai Lateráni Egyetemen, ahol kánonjogból szerzett doktori fokozatot.
Rómából hazatérve az Esztergomi Érseki Papnevelő Intézetben kezdett el tanítani. 1986-tól a római Gergely (Gregoriana) Egyetemen a kánonjog vendégprofesszora. Két évig csak Rómában tanított, majd 1988 őszén a Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémia Kánonjogi Tanszékének vezetője lett, de folytatta a római oktatást is. 1997-ben kinevezték a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Teológiai Karának dékánjává, majd a következő évben az intézmény rektorává. Nagy érdeme volt a katolikus egyetem megszervezésében, jogállásának intézésében és a stabilitás megteremtésében.
II. János Pál pápa 1999. november 5-én Puppi-i címzetes püspökké, a székesfehérvári egyházmegye segédpüspökévé nevezte ki. Erdő Pétert a katolikus egyházfő 2000. január 6-án szentelte püspökké Rómában.
II. János Pál pápa – az új prímás kijelölését megelőzően – 2002. december 7-én elfogadta a 75. életévét betöltött, ezért nyugdíjba vonuló Paskai László bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek lemondását, s utódául Erdő Péter székesfehérvári segédpüspököt nevezte ki érsekként az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye élére. Az esztergom–budapesti érseki cím elnyerésével Erdő Péter lett Magyarország prímása. Várhatóan 2003. június 29-én Rómában veheti át a pápától az érseki palliumot, e méltóság szimbólumát.
(MTI)
::Nyomtatható változat::
|