Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 44
- A legrégebbi hatályos jogszabályunk
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
A legrégebbi hatályos jogszabályunk
Az Evangélikus Élet 2003. október 12-én megjelent 41. számában Kőháti Dorottya „Egyházak a fővárosban” című cikkében a következőket írta: „Szebik püspök a reformáció korába vezette vissza hallgatóságát, majd egy talán kevesek által ismert tényre mutatott rá: a mai napig nem törölték el a híres 1525-ös törvényt, mely kimondja: minden lutheránus megégettessék, fő- és jószágvesztésre ítéltessék!” Ez a mondat késztetett arra, hogy elgondolkozzam azon, tényleg létezett-e ilyen törvény, és az valóban hatályos-e még ma is?
A kérdés első részére gyorsan megtaláltam a választ. Az 1523:54. tc. a következőket mondta ki: „Méltóztassék a királyi felségnek, mint katholikus fejedelemnek, minden lutheránust és azok pártfogóit, valamint a felekezetükhöz ragaszkodókat, mint nyilvános eretnekeket és a boldogságos szüz Mária ellenségeit halállal és összes javaik elvételével büntetni.” A két évvel későbbi 1525:4. tc. 4. §-a pedig így rendelkezett: „A lutheránusokat is mind ki kell irtani az országból; és bárhol találhatók, nemcsak az egyházi, hanem a világi személyek is szabadon fogják el és égessék meg.” Mint látható, tényleg voltak lutheránusokat elítélő jogszabályaink!
Ezek után azt kellett megvizsgálni, hogy ezek a törvénycikkek alkalmazhatók-e még napjainkban is. Ennek a megállapításához felhasználtam Márkus Dezsőnek „A hatályos magyar törvények gyűjteménye” című, 1912-ben megjelent munkájának az első kötetét. Ez a könyv az 1000-től 1873-ig terjedő időszakban megalkotott jogszabályok közül csak azokat ismertette, amelyek a 20. század elején még hatályosak, azaz alkalmazandók voltak. Ebben a műben az említett két 16. századi jogszabály már nem szerepelt. Hogy még biztosabb legyek ebben, a ma hatályos jogszabályaink közül megnéztem, hogy melyik a legrégebbi. Ez pedig az 1875. évi XXXVII. tv., a kereskedelmi törvény, azonban ennek a jogszabálynak is már csak pár szakasza van hatályban. A többi hatályos jogszabályunk már a 20. és a 21. században született.
Ezek alapján nyilvánvaló, hogy a mohácsi vész előtt megalkotott két jogforrás már jó ideje nem hatályos, ezért nem lehet ezeket a törvénycikkeket alkalmazni.
Bóka Zsolt (Budapest)
::Nyomtatható változat::
|