EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 9 - Egyházunk és a 21. század

Egyház és Világháló

Hozzászólás a cikkhez

Egyházunk és a 21. század

e-vangélikus stratégia a tudástársadalom küszöbén

Rovatunkban többek között arról a stratégiaalkotó tevékenységről szeretnénk beszámolni, melyet 2001 decembere óta végez munkacsoportunk. Tevékenységünket egyházunk elnök-püspöke, Szebik Imre hívta életre a Stratégiakutató Intézet felkérése alapján. Ezen intézet vezetője, Varga Csaba és projektvezetője, Bese Ferenc (fóti gyülekezetünk presbitere) ugyanis felajánlotta, hogy térítésmentesen segítséget nyújt az evangélikus informatikai-kommunikációs jövőkép és akcióterv elkészítésében. A csoportba meghívást kaptak az internetes és a médiamunka képviselői, így az Internet Munkacsoport tagjai, a legfontosabb írott és elektronikus médiumok szerkesztői, országos missziói lelkészünk és országos irodaigazgatónk, valamint a témában otthonosan mozgó gyülekezeti lelkészek is.

Miért fontos a stratégiakészítés? Akik a legmodernebb eszközöket használják (számítógépet, mobiltelefont, videót), azok tudják, hogy a modern technika világa hihetetlen gyorsan fejlődik: újabb és újabb lehetőségek nyílnak meg a technika segítségével. Márpedig egyházunk legfontosabb kommunikációs döntéshozóinak, műsorkészítőinek és szerkesztőinek – de rajtuk kívül a lelkészeknek is – át kell látniuk a fejlődésben levő informatikai-kommunikációs lehetőségeket.

Korántsem az eszközökről van szó, hanem arról, mire használhatjuk ezeket: létrehozhatunk teológiai tudásbázist, internetes rádiót, online könyvesboltot és médiatárat, kiépíthetünk virtuális gyülekezeti testvérkapcsolatokat távoli országok egyházközségeivel, illetve megteremthetjük az evangélikus távoktatás feltételeit. A célok megvalósulásához átgondolt tervezés szükséges, amely összehangolja a különböző médiaágak munkáját, és fejlesztéseiknek távlatokat ad. Mindehhez rendel- kezésre áll a Stratégiakutató Intézet munkatársainak szakértelme és tapasztata, valamint nagyszámú – korábban elkészített – intelligens régióprogram, melyekre építhetünk. Ráadásul a református egyház már elkészült programja nagyon sok tanulsággal szolgál a mi munkánkhoz is.

A tudástársadalomra vonatkozó evangélikus stratégia (melyet a munkacsoport még ebben az évben szeretne befejezni) két részből áll majd. Első része helyzetképet ad a tudástársadalomról és az egyházakról, jelenlegi informatikai-kommunikációs rendszerünkről, azután megrajzolja az evangélikus jövőképet és a vallás helyét a jövő társadalmában. Áttekintjük a nyugat-európai és észak-amerikai stratégiákat, melyek ötleteket nyújthatnak saját tudástársadalmi jövőképünk kidolgozásához. A második rész operatív programot nyújt az informatikai fejlesztésekhez, az információs társadalmi projektekhez és a tartalomfejlesztéshez.

Mit is takarnak ezek a szakkifejezések? Az informatikai fejlesztések az infrastruktúra kialakítását szolgálják: milyen eszközökre, hálózati (internetes) hozzáférésre, szoftverekre lesz szüksége a jövő evangélikus egyházközségének, egyházmegyéjének, iskoláinak? Az információs társadalom projektek azt hivatottak körbejárni, hogyan illeszkedik környezetébe (egy ún. „intelligens településbe”) egy gyülekezet, egyházi iskola, milyen újdonságokat jelent például a presbitériumok számára az információs társadalom, illetve hogyan szólíthatjuk meg a média és internet korszakában felnövő fiatalokat? A tartalom- fejlesztési projektek között kap helyet a tudástársadalom keretei között megvalósuló teológiai munka, egyházunk szociális munkája, az oktatással kapcsolatos programok, valamint a hagyományok ápolásának lehetőségei és a jövő médiastratégiája.

A témákat a stratégiai munkacsoport havi találkozókon vitatja meg, a köztes időszakokban pedig a témafelelősök önállóan dolgoznak, és a világhálón keresztül tartják a kapcsolatot. Sajnos az eredeti, felkért szakértői létszám lecsökkent, mivel a médiaágak szerkesztői nem tudnak időt szakítani a munkacsoportban való részvételre. Ez azért sajnálatos, mert az ő jövőbeli munkájuk kereteit is meg kell terveznünk a stratégiában. Kárpótlást nyújtanak azonban a munkában részt vállaló lelkészekkel, a Stratégiakutató Intézet munkatársaival, illetve az Internet Munkacsoport tagjaival folytatott izgalmas viták, gyümölcsöző eszmecserék, melyek során jövőképünket formáljuk.

Igyekszünk minél szélesebb kitekintésre alapozni a stratégiát, mely a különböző intelligens társadalom projektektől kezdve a református tudástársadalmi stratégián keresztül a pannonhalmi bencés apátság fejlesztési koncepciójáig ível.

Bogdányi Gábor


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Egyházunk és a 21. század
Napról napra
Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Evangéliumi liturgia
Élő víz
Gyászjelentést kaptam...
Egyházunk egy-két hete
"Hirdesd az igét!"
Diakóniai konferencia
Tabuk nélküli hétvége Balassagyarmaton
Szeretetvendégség Takácsiban
Nívódíjas templomunk
Megtartó közösségeink
Görbületek
Keresztutak
Nők Világ Imanapja, 2003
Új püspök a Dunamelléki Református Egyházkerület élén
A nők helyzete Libanonban
BÖBE
A legértékesebb örökségért
Mi vagyunk a hírvivők
Beszámoló félútról
Befejező szakaszában az árvíz-segélyezési program
Evangélikusok
Szeretetszolgálat - építő tervekkel
150 éve halt vértanúhalált Noszlopy Gáspár
Deák téri "kisdeákok"
Találkozásom cirénei Simonnal
Békéscsabai mozaik
e-világ
Megemlékezés a Terror Háza előtt
Európa lelke
Márton Áron kiállítás a Terror Házában
Quo vadis, Európa?
Keresztény szemmel
Hézag
Böjti tanácsok gyülekezeteink számára
evél&levél
A "főpásztor" megszólításról
Közlemények, nyilatkozatok
Elfogták a lelkésznő gyilkosát
Nyílt levél lemondott felügyelőtársamhoz
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Betlehemi képeskönyv - 2002
Hagyományőrzés ecsettel
A vasárnap igéje
Tanítványok fehér bottal?
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2003 9 Egyházunk és a 21. század

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster