Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2003
- 9
- Hagyományőrzés ecsettel
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Hagyományőrzés ecsettel
Petkes József kiállítása a Vármegye Galériában
| A mester műhelyében |
Kedves, szívet melengető akvarelljei a kiállítás sok-sok látogatójában idézi fel a lassan múltba vesző gyermekkor kicsi falvakban, csobogó patak mentén töltött éveit vagy a nyári "vakáció" rövid, de élménydús napjait. Ahogy maga a művész mondta: "Gyermekkorom kitörölhetetlen emlékei közé tartoznak ezek a képsorok. A népi életforma megannyi élményt nyújtó mozzanatát a szülői, nagyszülői háznál éltem át – életre szólóan..."
Petkes József 1999-ben megjelent „Néprajzi barangolások a Partiumban” című műve a Szatmár környéki népi élet tárgyi emlékeit örökíti meg. A néprajzos festőművész mintegy 100 tanulmánya, két kötete, számtalan rajza – szatmári barangolásának tanúi – hitelesen mutatják be a népi kultúra értékeit, kihalt kismesterségek szerszámait, mindennapok használati tárgyait. Mint könyve bevezetőjében írja: „Bár Tasnádon születtem, gyakran megfordultam édesapám szülőfalujában, a belső-szilágysági Désházán. Ettől a világtól eldugott, gazdag néphagyományokat őrző rokoni, illetve faluközösségtől olyan útravalót kaptam, amit még, ha akarnék, akkor sem tudnék elfeledni-megtagadni. Természetes hát, hogy festőként is a falu jelenti számomra az egyik legfontosabb élményforrást.”
Petkes József Kolozsváron érettségizett, és 1954-ben diplomázott. Rajztanárként több városban tanított, 5 évig Szatmár megye szaktanfelügyelője volt. Ebben az időben sokat foglalkozott már a néprajzzal. Festőművészként 1955-től vett részt a megyei tárlatokon, csoportos kiállításokon Romániában, majd Magyar-országon és több európai országban. Számos egyéni kiállítása is volt. 1986-ban települt át Magyarországra (Nyíregyházára). Hamarosan bekapcsolódott a művészeti életbe, és a szülőföldről hozott erővel, hittel folytatta művészi munkáját. „Kezével biztosan fogja az ecsetet, de ugyanez a kéz mindig kitárva áll barátai felé – segítségnyújtásra” – olvasom a 75. születésnapjára rendezett kiállítás alkalmával megjelent színes képes album megható köszöntő sorai között.
A kiállítás március 10-ig tekinthető meg a Budapest V., Vármegye u. 11. szám alatt. Nyitva kedd–péntek 10–18-ig.
Schelken Pálma
::Nyomtatható változat::
|