Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 21 - Szárszó mindenkit vár

Szárszó mindenkit vár

Átadták a felújított konferencia-központot

Ünnepi alkalomra gyülekeztek össze mindazok, akiknek szívéhez közel áll a balatonszárszói üdülő, mai nevén az Evangélikus Országos Konferencia- és Missziói Otthon. Az egykori protestáns árvaház nyaralója 1950-ben került a Magyarországi Evangélikus Egyház tulajdonába, és – közvetlenül a Balaton partján, komfort nélküli szobákban – fél évszázadon át szolgálta a lelkészcsaládok és az evangélikus hívek pihenését. A már rekonstrukcióra szoruló épület történetében „csillagóra” volt a május 15-i délelőtt, a megújult és kibővült komplexum átadása.

Az egykori gondnoki lakás helyén modern konyha és ebédlő készült, az emeleten pedig konferenciaterem várja a hitben és a tudományban elmélyülni kívánókat. Az új épületet korszerű folyosó köti össze a régi szárnnyal, amely komfortos szobáiban immár nyolcvan személynek tud szállást nyújtani.

Az épület megújulása, korszerűsítése és bővítése az egyházat szolgálja. Hitmélyítő konferenciákra hívogatja a fiatalokat és az időseket, a nyári hónapokban pedig a lelkész- és pedagóguscsaládokat, az egyházi dolgozókat és a híveket várja felüdülésre, pihenésre.

„Csillagóra” volt az épület történetében a felavatás pillanata azért is, mert a Bajorországi Evangélikus Egyház utolsó jelentős anyagi támogatásaként kerülhetett sor a munkálatok elvégzésére. Hiszszük, hogy közös Urunk vezette őket a segítségnyújtásban, miként egykor a csillag irányította a napkeleti bölcseket. E helyen is köszönetünket fejezzük ki bajor testvéreink példaértékű, 300 millió forintot meghaladó támogatásáért.

A felújítási tervet Benczúr László Ybl-díjas építész, az Északi Egyházkerület felügyelője készítette. A kivitelezés a veszprémi Sévert Kft. (vezetői Séllei Márta, Veress Iván) lelkiismeretes munkáját dicséri. A gondos műszaki ellenőrzést a Zalaber Kft. végezte.

Az istentiszteleten D. Szebik Imre elnök-püspök hirdette Isten igéjét 1Tim 2,4 alapján. Prédikációjában kiemelte, hogy az új intézménynek egyszerre kell szolgálnia a pihenést, a missziót és a hitben való elmélyülést. Az ünnepi liturgiában részt vett Ittzés János püspök és Káposzta Lajos püspökhelyettes, valamint a Bajor Evangélikus Egyház képviseletében Wolfgang Töllner egyházfőtanácsos is.

Ezt követően rövid közgyűlés keretében Benczúr László építész ismertette az épület és az építkezés történetét.

Amikor Hafenscher Károly országos irodaigazgató felkérte Töllner egyházfőtanácsost az üdvözlő szavak tolmácsolására, a jelenlévők nagy tapssal fejezték ki testvéregyházunk iránti hálájukat.

Gulyás Kálmán államtitkár a kormány nevében köszöntötte a résztvevőket, s kifejezte afeletti örömét, hogy egyházunk egy újabb épülettel gazdagodott.

Az ünneplő gyülekezet boldogan járta végig a konferenciaközpont termeit és a lakószobákat, valamint áldást kért az intézmény vezetőjének, Végh Szabolcsnak az életére és munkájára. Dr. Frenkl Róbert országos felügyelő a kivitelezők és a jelenlevők köszöntésére emelte poharát.

A májusi napsütés és az üdülő udvarának barátságos hangulata, a Balaton vizének egyre növekvő szintje, tisztasága és a lágy szellők fuvallata sokáig ott tartotta az ország különböző részéből érkezett résztvevőket. Mindnyájan megérezhették az otthon kellemes légkörét és vendégeket visszaváró hangulatát.

D. Szebik Imre

Regionális hozzárendelés: Balatonszárszói Evangélikus Leányegyház

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Elment, hogy minden istentiszteleten jelen legyen
Isten órája
Látatlanban szentelték
Zenés áhítat és köszöntés a teológián
Dombóvári "induló"
Szárszó mindenkit vár
Anyagyülekezetből - Mezőberényen át - a volt leánygyülekezetbe
Orgonaszentelés Kajárpécen
Avatás a Lepramissziónál
Isten éneklő szolgái
Múzeumi majális az Insula Lutheranán
Határtalan szolgálat
Betű szerinti idézet Mózes Árpád püspök "személyi jelentéséből"
Amerikai nyolcak Bonyhádon
Trans World Radio
Másfél évszázados szeretetintézmény
"Ez az a nap!" roadSÓ négy nagyvárosban
Valós kép egy igényes munkatársról
A madarak és fák napja
Harmincéves a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
A teremtés ünnepe 2004
Egyházépítés
Kiút a félelemből
A vezető kéz
Ha könnyű, akkor miért nehéz?
Ikertudosítások Piliscsabáról
Keresztényként megnyilvánulni
Szolgálat a médiában
Gyurátz Ferenc ösztöndíj - első alkalommal